İcra Borcunuz Var Şeklinde Gelen Telefonlar ve SMS ler

Son zamanlarda oldukça çok görülen bir dolandırıcılık yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır kişilerin cep telefonlarına gelen sms ler yada direk aranmak suretiyle bir çok kişi bu şekilde taciz edilmektedir. Hatta aile bütünlüğü sıkıntıya düşenler dahi bulunmaktadır gelen mesajdan kişinin eşi ailesi haberdar olmakta ve bu neyin nesi neyin borcu gibi sözler ile tartışmalar çıkmaktadır.

Aranmada en çok kullanılan yöntemler;

 • İcranız var ödememişsiniz,
 •  Kefil Olmuşsunuz,
 • Sigorta yapmışsınız iptal etmemişsiniz,
 • Size Hizmet satmışlar parasını ödememiş siniz,
 • ürün yolladık size parasını vermemiş siniz,
 • Poliçe satın almışsınız
 • Uygunsuz sitelere girmişsiniz vs.

Şeklinde uzar gider… önemli olan sizi paniğe sevk edip ayrıca sizin borcunuz olmamasına rağmen size söz vermeden aralıksız konuşarak sizi korkuya sevk ederek harekete geçirmeye çalışır mesela 500 TL yatırın 300 tl yatırın bu iş çözülsün yoksa icraya geldik geliyoruz vs gibi tehditlere kanmayınız.

Yine son zamanlarda moda olan işte uygunsuz sitelere girmişsiniz, sosyal medyada söyle olmuş  böyle olmuş gibi söylemlerde kullanmaktadırlar dikkatli olunuz.

Öncelikle böyle bir mesaj yada aranma aldıysanız telaşlanmayın soğukkanlı olun mesela sizi aradılar ve şu şu nedenden borcunuz var icra gelecek mernis kaydından adresinizi bulduk icraya geliyoruz aha geldik gelecez yoldayız dahi deseler korkmayın o işler o kadar da kolay değil velev ki borcunuz dahi olsa o öyle paldır küldür icra yada eve haciz gelmez.

İcra nasıl gelir derseniz kısaca bir izah edelim borç ödenmez alacaklı size ihtarda bulunuz yada doğrudan yasal kurallar çerçevesinde İcra Müdürlüğünden ödeme emri çıkartır size tebliğ eder yasal süre olan yedi gün süre verir itiraz vb durum olmaz ise borç kesinleşir ve ondan sonra icra akabinde haciz işlemi başlar.

Gelelim konumuza, size bir sms geldi Bilmem nere Barosundan Avukat felanca hukuk bürosu şu kadar borcunuz var aşağıda bulunan iban adresine hemen yatırın yoksa eve hacze geleceğiz öncelikle avukatın adını internetten aratın ve bürosunun telefonunu bulun ve arayın teyit edin. E-Devlet sistemine girerek bakın davalarım kısmından adınıza açılan bir dosya var mı bakın, yine sizi arayanlara icra dosya numarasını isteyin ve hangi icra müdürlüğünde dosya sorun zaten size gevelemekten başka bir şey söylemeleri mümkün değil.

Peki neden gelen SMS veya aranmayı araştırın diyoruz olaki aksattığınız bir borcunuz vardır internet telefon mağaza alışverişi gibi aklınızdan çıkan bir borç yada senet olabilir. Gerçi öyle dahi olsa size tebliğ edilir ama bir ihtimal kontrol edin e-devletten. Kendinizden emin olunca gelen aramaları veya sms leri ciddiye almayın.

Nelere Dikkat Etmeli

Bir borcunuz yok ise kesinlikle dikkate almayın, sizi arayan numarayı şikayet edin Sanayi ve Ticaret Bakanlığına da şikayette bulunun, Yine olaki size ait olmayan bir borç içinde elinize icra ödeme emri geldi ona da mutlaka itiraz edin ilamsız icralara itiraz edilmez ise kesinleşir daha doğrusu başınızı çok ağrıtır.

Sizi her arayana inanmayın, soğukkanlı olun tek tek dinleyin sakın panik yapmayın,

Bu tür bir aranmaya maruz kaldıysanız arkadaşlarınıza danışın çevrenizde bulunan tanıdıklarınızla da paylaşın hemen para yatırma işine girişmeyin araştırın e devlete bakın arandığınız numarayı sonra tekrar arayın dosya numarası isteyin borcun kaynağını sorun acele etmeyin.

Yine size bir ürün gönderdik almadınız ama fatura var, sigorta yaptık, felanca mobil operatörün faturalarını satın aldık borcunuz varmış gibi söylemlere dikkat edin en yaygınlar bunlar.. Zaten terör hesaplarınızı ele geçirmiş fetö işi var aman paranı çek getir gibi şeylere sakın itibar etmeyin.. İlla ve İlla sakin olun ve mutlaka sizi arayan varsa bunu aileniz arkadaşınız ile paylaşın paylaşın ki sizi şaşkın halinizden uyandırsınlar yine emniyete kadar bildirin.

Yorumlar

 1. yaşar avatarı yaşar dedi ki:

  Allah kimseyi icralık etmesin. Benim başıma daha bir kaç gün önce bir şey geldi.
  Eşimin kardeşinin borcu varmış. Alacaklı taraf kendisine ulaşamamış. Bana telefon ile bildirim geldi. Haber verin diyorlar. Ama yakınımıza bizde ulaşamıyoruz.
  Bu durumdan ben herhangi bir şekilde sorumlu tutulurmuyum.
  bilen bilgisi olan yardımcı olsun lütfen.

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Sizin için sorun olmaz.. Ayrıca bir daha ararlar ise ve sms gelirse sanayi ticaret bakanlığıan şikayet ediniz izinsiz aranma ve sms içi.n