Robot Süpürge mi Elektrikli Süpürge mi Daha İyi?

Robot Süpürge mi Elektrikli Süpürge mi Daha İyi?

Yaşam alanlarımızda temiz bir ortam sağlamak için kullandığımız ürünler günden güne gelişiyor. Önceki yıllarda temizlik söz konusu olunca en çok ihtiyaç duyduğumuz elektrikli ürünlerin başında elektrikli süpürge modelleri geliyordu. Kablolu, kablosuz, şarjlı, torbalı, elektrikli, dikey, yatay çok sayıda seçenek sunan elektrikli süpürgeler her evin en önemli ihtiyacı olarak ilgi görüyordu. Ancak son yıllarda onlara rakip olarak gösterilen yepyeni bir teknoloji piyasada yerini almış durumda. Kendi kendisine temizlik yapan hem silen hem süpüren üstelik yüksek emiş gücü ve hepa filtreleriyle konfor sağlayan robot süpürge modelleri evlerin baş köşelerine yerleşmeye başladı.

Hızla gelişen fonksiyonları ve sahip oldukları özellikleriyle elektrikli süpürgelerin tahtını sarsan robot süpürgeler çoğumuzun kafasını karıştırmayı başardı. Acaba robot süpürge mi elektrikli süpürge mi daha iyi sorusuyla yoğun olarak karşılaştığımız bu günlerde iki ürünü de değerlendirerek bu soruya yanıt bulmaya çalıştık.

Robot Süpürgelerin Avantajları

Robot süpürgelerin evinizi temizlemesi için sizin zaman ayırmanız gerekmiyor. Robot süpürgeler modellerine bağlı olarak zaman ayarlı çalışabilme, uzaktan kumandayla kontrol edilebilme, Wi-Fi bağlantısı kurarak uzaktan erişim ile yönlendirilebilme gibi çalıştırabilme olanakları sunuyor.

Hangi markadan satın alacağınızı bilmiyorsanız robot süpürge markaları sayfasını inceleyebilirsiniz.

Robot süpürgeler haritalama yapabiliyor, evinizin her köşesini köşe bucak süpürdükten sonra da şarj ünitesine kendi kendine dönüyor. Dilerseniz hem süpüren hem silen modelleri de mevcut.

Robot Süpürgelerin Dezavantajları

Belli bir yüksekliğe sahip oldukları için her yere girebilme imkanları yok. Toz haznelerinin sıklıkla boşaltılarak temizlenmesi gerekiyor. Yüksek eşikleri aşabilme imkanları yok. Merdivenlerde çalıştıramadığınız gibi ayrıca kablo gibi yol kesecek şeyleri de kaldırmış olmanız gerekiyor.

Elektrikli Süpürgelerin Avantajları

Farklı başlıklarıyla satışa sunulan elektrikli süpürge modelleri her türlü alana kolaylıkla erişerek gerektiği şekilde temizlemenizi sağlıyor. Koltuk, kalorifer, perde, merdiven gibi alanlarda temizlik yapabilme imkanı sunuyor. Daha yüksek emiş gücü ve daha güçlü motorlara sahip olan elektrikli süpürge modellerinin şarjlı ve toz torbasız olanları da bulunuyor. Hem ıslak hem kuru hem de yıkama yapan modelleri de mevcut.

En iyi elektrikli süpürgeleri syblog’un en iyi elektrikli süpürge tavsiyeleri sayfasından görebilirsiniz.

Elektrikli Süpürgelerin Dezavantajları

Her şeyden önce elektrikli süpürgelerin robot süpürgelere nazaran en büyük dezavantajı kendi kendine temizlik yapabilme imkanının olmaması. Mutlaka biri tarafından kullanılması gerekiyor. Ayrıca kullanılmadığı zamanlar depolamak için yer ayırmanız gerekiyor.

Belli başlı avantaj ve dezavantajları kısaca sıraladık. Değerlendirmek gerekirse; eğer zaman sorununuz yoksa ve kendi kontrolünüzde evinizin her yerinde kullanabileceğiniz bir süpürge istiyorsanız o zaman elektrikli süpürge modellerini incelemenizi öneriyoruz. Bunun dışındaki durumlarda robot süpürgeler daha fazla avantaja sahip gözüküyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell