Sanal Para Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal para blockchain etrafında oluşturulmuş, güvenli ve şifrelenmiş bir para birimidir. Hem teknolojinin hem de ekonominin gelişmesi sanal paraya olan rağbeti arttırmış ve ilerleme sürecini hızlandırmıştır. 2008-2009 yılları arasında  Satoshi Nagatomo dijital para birimi olan Bitcoin’i çıkarttığında bu kıvılcımı başlatan ilk kişi olmuştur. Kripto paranın oluşturulma amacı ise belli kriptografik ilkeler sayesinde mümkün kılınan işlemlerle dijital bilgi akışını sağlamak olduğu söylenebilir. Bu sistem aslında güvenli bir para alışverişi sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde de yeni paraların oluşumu da sistem içerisinde gerçekleşmekte ve kontrol edilebilmektedir.

Sanal Para Avantajları Nelerdir?

Kripto paralar kişilere dijital bir imkanı olduğu ve kullanıcılara birçok özellik sağladığından dolayı diğer para birimlerine göre çok daha avantajlıdır. Son yıllarda gerçekleşen gelişmelerle dünyada ve özellikle ülkemizde kripto paralara ilgi yoğunlaşmış ve bu paralar hakkında daha fazla bilgi sahibi olunmaya başlanmıştır. Bu sistem diğer sistemlere göre birçok avantajı bulunmaktadır ve bu durum kullanıcı açısından çeşitlilik sağlaması açısından çok güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır:

1) Bu avantajlardan ilki sanal para transferi yapmak isteyen bir kişinin zaman sınırlaması olmamasıdır. Dijital bir para birimi olduğu için günün her saatinde işlem yapabilir ve kişi kendisine bu sayede hız yaratabilir ve işlemlerinde daha doğru neticeleri sağlayabilir.

2) Diğer bir avantajı ise mekan sınırlaması olmamasıdır. Diğer sistemlerde aracı genellikle banka olduğu için bankanın belirlediği mekanlarda para çekişi sağlanabilir. Ancak kripto paralarda kullanıcının böyle bir mekan sınırlamasına düşmesi söz konusu değildir. Diğer bir avantajına gelirsek diğer klasik yöntemlere göre çok daha hızlı olmasıdır.

3)Diğer yöntemlerde bazen işlemlerimiz aracı olduğundan dolayı yavaşlayabiliyor ve memnuniyetsizliğe yol açabiliyor. Bu sanal para birimlerinde bir aracı olmadığı için hız konusunda diğer yöntemlere göre oldukça avantajlı diyebiliriz. Bu paraları saklaması ve taşıması çok kolaydır. Nitekim dünyanın neresinde olursanız olun sanal paralar ile ödeme yapabilirsiniz.

4) Kurucu Satoshi Nagatomo’nun da bahsettiği gibi komisyon ve ücret uygulanmaması bence en güzel uygulamalarından biridir.

5) Bu para birimi ülkenin ekonomik durumundan etkilenmez. Çünkü örneğin Bitcoin en fazla 21 Milyon adet üretilmektedir. Bu husus da enflasyona yol açmayacak nedenler arasında gösterilebilir.

6) Bu para birimlerinde alt sınır söz konusu değildir. İşlemlerinizde çok küçük ödemeler bile yapabilirsiniz.

7)Şirket sahibi insanlar için de bu para birimi büyük bir avantaj olarak ortaya çıkabilir. Yetkilendirme, komisyon, güvenlik, işlem ve hesap ücretleri gibi birçok masraf bu sanal para birimlerinde bulunmamaktadır.

Sanal Paranın Dezavantajları Nelerdir?

Kurdaki dalgalanmalar: Sanal paraları kullanan kitle sayısı şu an düşük olarak seyretmektedir. Bu durum da küçük değişimlerin, ticaretlerin veya işletmelerin kurda aşırı dalgalanmalara yol açtığı görülmektedir. Ayrıca kötü niyetli bazı büyük yatırımcılarda da bazen dalgalanmaya yol açabilmektedir. Merkez bankası gibi bir kurumun olmaması kişilerde aşırı zararlara yol açmaktadır. Çünkü piyasayı düzene getirebilecek bir mekanizma söz konusu olmadığı için zararlar ortaya çıkabilmektedir.

Saldırılar karşısında korunma şüphesi: Sistem şu anlık çok iyi korunmaktadır. Bu konuda da herhangi bir büyük sıkıntıyla da karşılaşılmadı. Ancak büyük bir saldırıya karşı ne olacağı bir muamma olarak gözükmektedir. Büyük saldırılar ortaya dehşet verici sonuçlar çıkartabilir. Bu durumun da bizce geliştirilmesi gerekiyor.

Başvurulabilecek bir kurumun olmaması: Sistem üzerinden yaptığınız işlemleri genellikle ağ üzerinde gerçekleştirdiğinizden bazen ağ üzerinde gerçekleşen sorunlardan dolayı zararlar ortaya çıkabiliyor. Veya başka dolandırıcılık vb. diğer başka durumlarda başvurulabilecek herhangi bir kurumun olmaması sistemin handikapı olarak gözükmektedir. Kişilerin uyacağı bir ilke veya sözleşmelerle bu duruma da bir çare bulunabilir gibi gözükmektedir.

Kötü niyetli kullanıma açık olması: Darkweb vb. zararlı siteler üzerinde bu para birimleri kullanılmaktadır. Buradaki kişiler dijital paraların takip edilememesinden faydalanarak bu siteler üzerinden kazandıkları paraları meşru hale getirebilmektedir. Ayrıca kara para aklama ve vergi kaçırma gibi hususlarda bu paralara başvurulduğu da görülmektedir.

Sanal paraları çok fazla yerde kullanamama: Bazı ülkeler bu paraları desteklerken bazı ülkeler hala bu paralara yabancı olarak gözükmektedir. Ülkemiz gibi yerlerde böyle paralar şu anlık çok fazla yerlerde kullanılmamaktadır. Ancak yakın gelecekte bu durumun da değişeceğine yönelik çok güçlü sinyaller de söz konusudur.

Sanal Para Nasıl Satın Alınır?

Kripto para satın almak için öncelikle güvenilir bir kripto para borsası bulmanız gerekmektedir. Bunun için birden çok platform ve tavsiyemiz bunun için kullanıcı yorumlarını incelemeniz sizin için çok yararlı olacaktır. Bunda bakabileceğiniz özelliklerden birisi de komisyon alıp almamasıdır. Bu duruma dikkat etmenizi öneririz. Platformunuzu seçtikten sonra kendi cüzdanınızı oluşturmanız gerekiyor. Burada kendinize bir özel anahtar edinmeniz gerekir. Bu anahtar genellikle 12 kelimeden oluşan bir seed olarak verilmektedir. Özel anahtarınız sizin kasanız gibidir ve sizin paralarınızı güvende tutar. Genellikle bu cüzdanlar ücretsiz olmaktadır. Diğer bir seçenek ise soğuk depolama ve donanım cüzdanlar kullanabilirsiniz. Bunlara örnek olarak:Ledger, Trezor ve KeepKey verilebilir. Bunların en büyük avantajları ise intenete bağlı olmamalarıdır. Bu sayede daha güvenlikli bir yapı sunarlar. Ama bunların kötü özelliği de ücretsiz olmamalarıdır.

İkinci yapmanız gereken şey ise satın almak istediğiniz kripto parayı seçmektir. BTCTurk, Paribu, Bitlo gibi bir borsadan kripto para alabilirsiniz. Fiat Para gibi bizim paramızı ve doları destekleyen platformlardan banka kartınızla ödeme yaparak kripto para almanız mümkündür. Fiat para cinsinden kripto para alarak; Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi bir kripto para alarak çok daha fazla kripto para biriminin işlem gördüğü borsalarda paranızın işlem görmesini sağlayabilirsiniz. Binance, Bittrex, Poloniex ve Bitfinex gibi borsalardan kripto para alım satımına imkan veren popüler borsaları kullanarak çok daha kolay bir işlem yapabilirsiniz. Devamlı bir alışverişiniz yoksa paranızı cüzdanınıza aktarmanızı öneririz. Çünkü bir saldırıda mevcudunuzdan olma tehlikesi söz konusu olabilir. Bu yüzden cüzdanınıza paranızı aktarmayı unutmayınız. Diğer bir seçenek ise merkezi olmayan borsalardır. Bunlar: Bisq ve Blocknet gibi platformlardır.  Bu platformlarda paranızı çok daha güvenli bir şekilde sergileyebilirsiniz. Paranızı doğrudan kişilerden satın almak istiyorsanız LocalBitcoins bu konudaki en iyi platformlardan birisidir. Tanıdığınız insanlardan para satın alabilir, paranızı satmak için ise cüzdanınızı vermeniz yeterli olacaktır.

Paranızı katlama fikrindeyseniz para alım satımı yapabilirsiniz. Para alım-satımında işlem hacmi yüksek borsaları tercih etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Kripto para konusunda önerilenlerden biri de paranızı uzun süre elinizde tutmak olarak gösterilmektedir. Eğer yaptığınız tahminlere göre o para değerlenecekse o parayı elinizde tutup geleceğe yönelik yatırım aracı olarak da kullanmanız mümkündür.

Kripto para satın alırken ödeyeceğiniz ücretler ise alım satım ücretleri ve işlem veya madencilik ücretleridir. Ayrıca her borsanın belirlediği komisyon ücreti de söz konusudur. İşlem yapmadan bu durumu ayrıntılı bir şekilde incelemeniz gerekir. Diğer taraftan kripto para madencilerine ödenen ağ ücretleri de vardır. Bu ücret gönderen taraf ve yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir.

Yorumlar

  1. Halk bankası avatarı Halk bankası dedi ki:

    Elinize sağlık hocam güzel anlatım.