Swift nedir?

Swift, Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği, yasal olarak SCRL, dünya çapındaki finansal kurumların güvenli, standart ve güvenilir bir ortamda finansal işlemler hakkında bilgi gönderip almasını sağlayan bir ağ sistemidir.

SWIFT Kodu Nedir Ne Anlama Gelir?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısa adı olan Swift; Tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem BIC (Bank Identifier Codes) kodu yani banka tanımlama kodu sayesinde her bankayı tanımlamaktadır.

Swift sistemi 1973 yılında kurulmuş olup, 1977 yılından itibaren fiilen çalışmaya daha doğrusu kullanılmaya başlanmıştır. Swift, bankayı belirten daha doğrusu bankaların benzersiz kimlik numaralarıdır. 8 veya 11 haneli bir koddan ibarettir. Tüm dünya bankacılık sisteminde Swift kodları standart olup bir nedi bankanın Dünya kimlik numarası gibidir.


Yani uluslararası para gönderimlerinde Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası şeklinde belirtmek yeterli olmayacak ama TCZBTR2A denildiği zaman, paranın gideceği hesabın T.C Ziraat Bankası olduğu anlaşılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu kodu dünyanın her hangi bir bankası gördüğünde bunun Türkiye’ de bir banka olduğu ve Adının Ziraat Bankası olduğunu anlayacaktır.

özetle ülkeler arası para transferleri bu sisten sayesinde olmaktadır, bu sistemin içinde olmayan bankalar uluslararası fon transferi yapamaz yani para gönderme veya alma işlemi gerçekleşmez.

SWIFT’na örnek verirsek,

1- İlk 4 karakter – banka kodunu
2- Sonraki 2 karakter – ıso ülke kodunu (Türkiye için TR)
3- Sonraki 2 karakter – Yerel kodunu (Bazı ülkelerde 3 karakter olabilir)
4- Son 3 karakter ise – Şube kodunu belirtir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.