Çek Karşılığı Kredi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Çekler, ticari hayatın önemli unsurlarından birisidir. Geçmişten günümüze her dönemde kullanılan ve zaman zaman tartışılan çekler, şirketler ve işletmeler tarafından halen etkin olarak kullanılır. Bu durum, bankaların çek karşılığı krediyi geliştirmesine neden olmuştur. Bu yazımızda çek karşılığı kredi nedir, kimler bu krediden yararlanabilir, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Çek Karşılığı Kredi Nedir?

Çek, nakit taşıma riskini ortadan kaldıran değerli bir kağıt olarak tanımlanabilir. Bu değerli kağıtlar, bağlı bulundukları çek hesabından çekin üzerinde yer alan tutarın çekilmesine yarar. Bunun için ödeme tarihinin ya da vadesinin beklenilmesi gerekir. Normalde çekler, bankadan istenilen zamanda bozdurulabilir, fakat günümüzde belirli bir tarih için çekler kullanılır. Söz konusu tarih gelene kadar da çek hesaplarında şirketler veya işletmeler para bulundurmaz. Böylece çeklerin bozdurulması mümkün olmaz. Çek karşılığı kredinin çıkış noktası da tam olarak budur.

Çek karşılığı kredi, çeklerin bir teminat olarak alındığı ve çeklere de belirli bir marj uygulanarak bunların nakde dönüştürüldüğü kredi türleridir. Ticari hayatın içerisinde olanlar tarafından çok fazla kullanılan bir işlemdir. Bahse konu yöntem sayesinde şirketler ve işletmeler, acil nakit ihtiyaçlarını bu yöntemle karşılayabilir.

Çek Karşılığı Kredi Faiz Oranları

Çek karşılığı kredi verilirken, çek sahibinin ne kadar güvenilir olduğu banka tarafından kontrol edilir. Bu kişinin finansal geçmişi, kredi notu incelenir ve buna bağlı olarak oluşan riskler tespit edilir. Bütün bunların ardından da faiz oranları belirlenir. Eğer söz konusu çekin güvenirliği fazlaysa belirlenecek faiz oranı normal seviyesinde olacaktır. Fakat güvenirlik konusunda ciddi sıkıntılar var ise banka tarafından çek karşılığı kredi verilmeyecek ya da yüksek faiz talep edilecektir. Buradaki temel hususun bankanın alacağı risk ile direkt olarak ilgili olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bankalar tarafından çek karşılığı kredi verilirken farklı miktarlarda masraf talep edilebilir. Bu durum, bazı bankaların diğerlerine göre nispeten daha avantajlı olması anlamına gelecektir. Bundan dolayı birden fazla banka ile görüştükten sonra çek karşılığı kredi kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.