Çifte Vatandaşlık Nedir?

Çifte vatandaşlık, bir insanın aynı anda birden fazla ülkenin vatandaşı olmasıdır. Kural olarak doğduğu ülkeye yahut kan bağına göre vatandaşlık kazanan insanlar, daha sonradan gerekli şartları sağlaması halinde ikinci, üçüncü bir ülkenin de vatandaşlığı alabilirler. Bir ülkenin vatandaşı olmak o ülkenin ekonomik, siyasi, askeri koruması altında olmak demektir.

İki veya daha fazla ülkenin vatandaşı olanlar, vatandaşı olduğu ülkelerin sağladığı hak ve avantajlardan yararlanabilirler. İkinci vatandaşlığı kazanmanın şartları her ülke vatandaşlığı için değişse de genelde ülkeler, vatandaşlık vermek için insanların belli bir süre ülkesinde yaşamasını yahut ülkelerine ekonomik, kültürel, bilimsel katkı yapmasını istemektedirler.

Ziraat Bank Ratenkredit

Çifte Vatandaş Nasıl Olunur?

Çifte vatandaşlık bazen doğuştan bazen de belirli şartların sağlanması halinde kazanılır. Ülkeden ülkeye değişmekle beraber, her ülke kendi kanunları uyarınca kendi ülke vatandaşlıklarının nasıl kazanacağını öngörmüştür. Örnek vermek gerekirse, Amerika sınırları içerisinde doğan her insanın Amerikan vatandaşı olma hakkı varken Türk vatandaşı olmak için çocuğun anne veya babasının Türk olması gereklidir.

DenizBank – Ratenkredit Priority Banking

Bir ülkenin vatandaşlığını almaya kazanan kişiler TVK 44.madde uyarınca, başka bir ülkenin vatandaşlığını kazandıklarına dair düzenlenen belgeyi resmi kurumlara sunmaları gereklidir. Resmi kurumlar tarafından yapılan incelemeler neticesinde başka bir ülkenin vatandaşlığını kazandığı tespit edilen kişilerin ikinci vatandaşlığı nüfus siciline kaydedilir.Çifte Vatandaşlık Başvurusu Sırasında İstenen Belgeler

Çifte vatandaşlık başvurusu yapmak için resmi kurum ve dairelere aşağıdaki belgeleri sunmanız gereklidir;

 • Başvuru sonrasında yeni vatandaşlığınızında işlenebilmesi için nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • Vatandaşlığı kazanılan ülkeden alınan resmi evraklar,
 • Vatandaşlığın doğum esasına göre kazanılması halinde doğum belgesi,
 • Kan bağı esasına göre vatandaşlığın kazanılması halinde anne ve babaya ait kimlik belgeleri,
 • Sisteme girilecek son 6 ay içerisinde çektirdiğiniz vesikalık resim,
 • Daha önce vatandaşlığınızın bulunduğu ülkeden aldığınız pasaport, vize,

Bu belgelerin hepsini  başvuru sırasında bir pembe dosya içerisinde toplayabilrsiniz.

Çifte Vatandaş Olmanın Şartları Nedir?

Çifte vatandaş olmanın şartları, ülkeden ülkeye değişmekle beraber, tamamen vatandaşlığı kazanılacak olan ülkenin takdir hakkına bağlıdır. Çifte ülke vatandaşı olabilmek için uluslararası düzeyde kabul edilen kurallar olmasa da genellikle ülkelerin aradığı şartları sizler için derledik.

Ülke Sınırları İçerisinde Doğmak

 • Bazı ülkelerin vatandaşlığını kazanabilmek için sadece o ülkede doğmuş olmanız yeterlidir. Bunun en önemli örneği Amerika’dır. Genelde maddi durumu iyi olanların çocuk doğuracağı zaman Amerika’ya gittiğini duyarsınız. Bunun sebebi Amerika sınırları içerisinde doğan her çocuğun doğuştan Amerika vatandaşı olmaya hak kazanmasıdır.

Kan Bağına Göre Vatandaşlık

 • Kan bağına göre vatandaşlıkta, yeni doğan bebeğin nerede ve nasıl doğduğuna bakmadan anne ve babasının soy ağacına bakılır. Bu sistemde, yeni doğan bebeğin vatandaşlığı anne ve babasından kendine geçer. Genellikle Kıta Avrupası ve Türkiye bu sistem ile vatandaşlığını vermektedir.

İkamete Göre Vatandaşlık Kazanılması

 • Doğum esası dışında vatandaşlık kazanılmasını incelediğimizde, ülkeler genellikle 5 ila 10 yıl boyunca kendi topraklarında ikamet eden bireylerin, kendi vatandaşı olmasına hak verirler. Genelde gelişmemiş ülkeler tarafından ikamete dayalı vatandaşlık verilir.

Para Karşılığı Vatandaşlık

 • Bir ülkenin vatandaşı olmanın bir diğer yolu da para vererek vatandaşlık satın almaktır. Her ne kadar uygulamada bunu açık bir şekilde böyle görmenizde İngiltere, Amerika, Türkiye gibi ülkeler para karşılığında vatandaşlık veren ülkelerin başında gelir. Bu ülkeler genellikle ülkelerine yatırım toplamak para çekmek için büyük yatırımcıların ülkeye para sokması karşılığında vatandaşı olmasına izin veriyor. Türkiye’de bu sistemin adına Turkuaz ve Mavi kart uygulamaları deniyor. Yurtdışından 100 bin TL ve katlarını getiren yabancı ülke vatandaşlarına ülkemizde vatandaş statüsünden yararlanma hakkı veriliyor.

Beyin Göçü İle Vatandaşlık

 • Gelişmiş ülkeler genellikle ülkelerine yapılan beyin göçüne karşılık vatandaşlık verirler. Ülkeler dönem dönem ihtiyaç duydukları sanatçı, akademist, mühendis, doktor, hukukçu kimliğine sahip kişilere ülkelerine göç etmeleri karşılığında vatandaşlığını verir. Bu yöntemle genellikle gelişmemiş ülkede başarılı olan insanların gelişmiş ülkelere göç ettirilir.

Devletler, başka ülkelerin vatandaşlarına genellikle bu şartları sağlaması halinde vatandaşlık veriyor olsa da her ülke kendi vatandaşlığını vermek konusunda takdir hakkına sahiptir. Bu nedenle bu şartları sağlamanıza rağmen çifte vatandaşlık başvurunuzun reddedilebileceğini unutmayınız.

Çifte Vatandaş Olmanın Sağladığı Hak ve Avantajlar

Bir ülkenin vatandaşlığına sahip olan kişiler, o ülkede oturmak, yaşamak, seyahat etmek, çalışmak, iş kurmak gibi hakları sahip olurlar. Doğal olarak çifte vatandaşlık alarak ikinci veya üçüncü bir ülkenin daha vatandaşı olan kişiler, o ülkede de bu haklara sahip olacaklardır. Örnek vermek gerekirse Türk vatandaşı olan biri Avrupa’ya girebilmek için vize kullanması gerekirken aynı zamanda Avrupa’da bulunan bir ülkenin vatandaşlığına sahip olan kişiler, Avrupa’da seyahat etmek için vizeye ihtiyaç duymazlar. Ayrıca ekonomik durumu daha iyi bir ülkenin vatandaşlığına sahip olanlar o ülkede yatırım ve iş yaparak daha iyi kazançlar elde edebilirler.

Çifte Vatandaşların Askerlik Sorunu

Çifte vatandaş olarak doğan yahut daha sonradan çifte vatandaşlık kazanan erkek bireyler, Türk kanunları uyarınca 20 yaşına geldikten sonra askerlik görevlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Her ne kadar başka bir ülkenin vatandaşı olsalarda günümüzde geçerli kanunlar uyarınca Türkiye’de askerlik yapmak zorundadırlar. Türk hükümeti zaman zaman bu insanlar için bedelli askerlik çıkarsa da kural olarak askerliğin yapılması gereklidir.

Kimler Çifte Vatandaşlık Alamaz

Çifte vatandaşlık talebinde bulunan herkesin talebi kabul edilmez. Kanunda sayılan şartları yerine getirmesine rağmen vatandaşlığını almaya hak kazandığı ülkeye daha önce yasadışı yollardan giriş yaparken yakalanan kişiler çifte vatandaş olamazlar. Ayrıca daha önceki vatandaşlığında kasten işlenebilen bir suçtan ötürü cezaevinde bulunan kişilerin başvuruları da reddedilecektir.

Bir ülkenin vatandaşlığını almaya hak kazananların yaptıkları başvurular ülkeler tarafından güvenlik soruşturmasından geçirilir. Yapılan soruşturma neticesinde o kişiye vatandaşlık verilmesi kamunun huzurunu ve güvenliğini tehlikeye atacaksa o kişilere vatandaşlık verilmez.

Çifte Vatandaşlar Türk Vatandaşlığından Çıkabilir Mi?

Nüfus siciline ikinci vatandaşlığı kaydedilen kişiler istemeleri halinde, Türk vatandaşlığından çıkabilirler. Türk vatandaşlığından isteğiyle çıkan kişiler, Türk kimliğinin kendilerin sağladığı hak ve avantajlardan yararlanamazlar. Ayrıca ileride vatandaşlığına geçtikleri ülkenin, kendilerini vatandaşlıktan çıkarması halinde de vatansız kalma ihtimali vardır. Her ne kadar insanlar bir vatana sahip olarak doğduğu için vatansızlığın ne anlama geldiğini bilmese de vatansız olmak hiçbir ülkenin siyasi himayesinden yararlanamamak anlamına gelecektir. Bu nedenle vatandaşlıktan çıkmadan evvel iki kere düşünülmesinde fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.