Kat İrtifakı Terkini Ne Demek?

Kat irtifakı terkini, tapu kütüğünde yer alan bir hükmün, hak sahibi kişi ya da vekilinin isteğine bağlı olarak kısmen ya da tamamen silinmesi veya hükmün düşürülmesidir. Bu işlem için herhangi bir özel belge istenmemekte ve sadece kişinin hak sahibi olduğunu göstermesi talep edilmektedir. Bunun için istenen belgeler ise kişinin nüfus cüzdanı ve 2 adet fotoğraftır. Eğer talep temsilci olduğunu iddia eden kişiden geliyorsa bunlara ek olarak temsil belgesi de talep edilmektedir.

Kat irtifakı, bir yapının üzerine yeni bir kat inşa edilmesine izin verilmesi demektir. Daha farklı bir ifade ile bir arazi üzerine inşa edilen katların paylarına ilişkin bilgilerin olduğu tapu türüdür. Bu tapu ile kişilerin payları resmi olarak belgelenmiş olur. Terkin ise yazılmış bir şeyin çizilerek silinmesi anlamına gelir. Bu iki ifadenin birleşmesi ile oluşan kat irtifakı terkini; söz konusu hakkın geri alınması ya da iptal edilmesi anlamına gelir.

Kat irtifakı terkini, hak sahipleri tarafından yapılan başvuru ile her zaman yaptırılabilir. Fakat bu noktada üçüncü kişiler yararına bir durum söz konusu ise onlardan da onay alınması gerekir. Yani tesis edilen haklardan üçüncü kişilerin terkin edilmesi bir zorunluluktur. Bunun haricinde farklı bir şart bulunmazken, işlem için harç ya da döner sermaye ödenmesine gerek yoktur.

Bu işlem için mutlaka yazılı bir belge ile talepte bulunulmalıdır. Sözlü taleplerin dikkate alınmayacağı unutulmamalı ve istenen diğer belgeler de yazılı evraka eklenmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.