Hukuk

Senetle Para Veren Tefeciler Var Mıdır? Yasal Mı?

Yaşadığımız dünyada teknoloji hızla ilerlemekte insanlarda teknolojiye ayak uydurma adına gerekli veya gereksiz birçok harcama yapmaktadır. Bu harcamaları yaparken de ihtiyaç duydukları parayı farklı kaynaklardan sağlamaya çalışmaktalar. Senetle para veren tefeciler de ihtiyaç duyulan nakit parayı elde ettikleri yollardan bir tanesidir. Peki, insanlar neden tefecilerden borç para alır? Bu durum yasal mıdır?

Senetle Para Veren Tefeciler

Günümüzde insanlar nakit ihtiyaçlarını öncelikle bankalardan kredi kullanma yoluyla karşılamaya çalışmaktadır. Bankalar kredi verecekleri zaman kişinin daha önce kullandığı kredileri ödeyip ödeyememe durumuna göre kredi notu belirlemektedir. Ancak bankalardan aldıkları parayı ödeyemeyince kredi notları düşmekte ve bu durumda olan insanlara bankalar bir daha kredi vermemektedir. Bu duruma düşen insanlar da nakit ihtiyaçlarını karşılamak için alternatif yollar aramaktadır. Bu yollardan bir tanesi de senetle para veren tefeciler üzerinden borç para almak olmaktadır.

Ancak tefecilik yapmak(Bir kimseye faiziyle borç vermek) ülkemizde kanunen yasaktır. Kanunen yasak olmasına rağmen tefecilik ülkemizde bitmiş değildir. Zaten onlar da bilmektedir ki bir kişi tefeciden borç istiyorsa borç alabileceği başka bir yer kalmamıştır ve tefeci ona parayı verecek son kişidir. Aslında kişi bankadan kullandığı kredi borcunu ödeyemediğinde banka alacağını tahsil etmek için yasal yollara(icra takibi gibi) başvururken tefeciden alınan borç ödenemediğinde tefeci alacağını kaba kuvvet kullanarak tahsil etmekten çekinmemektedir. Hatta bu durum borç alanın canını kaybetmesine dahi neden olabilmektedir. Bu sebeple elinden geldiğince insanlar bu tarz para alma yöntemlerine bulaşmamalıdır.

Senetle para veren tefeciler ülkemizde bu durumun yasal olmadığını bildiklerinde merdiven altı diye tabir edilen çalışma şekillerine sahiptirler. Bu nedenle onların belirli bir isimlerini veya yerlerini bilmek mümkün değildir. Bu kişilerin tek amacı zor durumda olup kendisinden borç para almaya gelen insanları borç batağına sokarak ellerinde olan ev, araba, arsa, tarla gibi taşınmazları da almaktır. Bu nedenle tefecilerden uzak durmak gerekir. Senetle para veren tefeciler yerine borç para bulunabilecek alternatifler bulunmaktadır.

Senetle borç para veren kuyumcular, senetle telefon ve beyaz eşya satanlar, cep telefonu kredisi veren yerler, nakit elde etme yollarında alınan ürün aynı kişiye alınandan daha düşük ücretle satılmakta ve ürün nakde çevrilmektedir. Bir kişi paraya ne kadar ihtiyacı olursa olsun yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı senetle para veren tefeciler yolunu tercih etmemeli açıklanan alternatif yollardan ihtiyacını gidermeye çalışmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu