PTT`den Kredi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Günümüzde insanlar ev, araba, beyaz eşya, telefon vb. gibi ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kullanmak istemektedirler. İnsanlar kredi kullanacakları kurumun güvenilir olmasına dikkat etmekteler. Köklü geçmişi ile PTT de vatandaşlarımızın bu ihtiyacına cevap vermektedir. Peki, PTT`den kredi nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir?

2007 yılında hizmet vermeye başlayan PTT Bank, insanların kolaylıkla ulaşabileceği seçeneklerden birisidir. Bütün il ve ilçe merkezlerinde bulunması, söz konusu seçeneğin en önemli avantajları arasındadır. Bunun haricinde ise sunduğu avantajlı fırsatların da önemi çok fazladır.

Fakat PTT Bank BDDK lisansı olmadığı için krediyi kendisi vermemektedir. Bu kurum, anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden kredi vermektedir. Dolayısıyla bu kurum, kredi kullanmak isteyen vatandaş ile banka arasında aracı görevi görmektedir. T.C kimlik numaranız üzerinden bankaların veri tabanı üzerinden incelemeler yaparak sicilinizin durumuna bakılır. Bu yüzden bankalardan kredi alamayan birinin PTT`den kredi alabilmesi mümkün değildir. Ayrıca buradan emekli maaşı alanların yanında PTT müşterisi olmayan vatandaşlarımız da kredi kullanırken PTT`yi tercih etmektedir. Buradan emekli maaşı alan vatandaşlarımız maaşlarının 5 katına kadar kredi kullanabilmektedirler. PTT’den kullanılabilecek kredinin maksimum tutarı 60 bin TL’dir.

PTT Kredi Başvuru Şartları

 • Öncelikle kredi başvurusu yapacak kişinin 18 yaşını geçmiş olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca 84 yaşın da üzerinde olunmaması gerekmektedir. (Anlaşmalı bankalara göre yaş aralıkları farklılık gösterebilir.)
 • PTT kredi başvuru şartları arasında düzenli bir gelirin olması da yer almaktadır.
 • Kredi notunun kredi kullanmaya elverişli olması
 • Ayrıca aylık kazancının yarısı kredi taksitinin ödenmesi için yeterli olmalıdır. Bu PTT üzerinden kredi alabilmek için önemli şartlardan bir tanesidir.
 • PTT kullanılacak kredinin binde 5`i oranında kredi tahsis ücreti altında dosya masrafı alınmaktadır.
 • PTT kredi kullananın yaşına ve kullanacağı kredi miktarına göre hayat sigortası yapmaktadır. Hayat sigortası miktarının ana belirleyicisi yaş olduğu için en fazla hayat sigortası tutarı emeklilerin kredi başvurularında gözlenmektedir.

PTT`nin Anlaşmalı Olduğu Bankalar ve Sundukları Kredi Seçenekleri

PTT kredi başvurusu verme işlemlerinde kendisi başta olmak üzere bazı bankalarla da anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Kredi başvuru şartları sağlandığında, PTT anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden de kredi ihtiyacınıza cevap vermekte vi sizleri mağdur etmemektedir.

 • Burgan Bank( Burgan İhtiyaç Kredisi, kredi tutarı 55 Bin TL)
 • Aktif Bank(Aktif Bank İhtiyaç Kredisi, kredi tutarı 50 Bin TL)
 • ING Bank da ING İhtiyaç Kredisi, kredi tutarı 45 Bin TL)
 • Denizbank(Denizbank İhtiyaç Kredisi, kredi tutarı 36 Bin TL)
 • TEB(TEB ihtiyaç Kredisi, Kredi tutarı, 35 Bin TL)
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell