Nasıl Yapılır?Hukuk

Tapuda Terkin Etmek Ne Demek?

Tapuda terkin etmek, bir ayni hakkın sona erdirilmesi ya da yolsuz hale gelmiş olan bir tapu sicilinin düzeltilmesi için yapılan işlemdir. Terkin, kelime anlamı olarak üzerini çizmek, iptal etmek ve geri almak anlamlarında kullanılır. Tapudaki işlemlerin iptal edilmesi ve geri alınması için tapuda terkin etmek ifadesi kullanılır. Ayrıca bu ifade; tapu kütüğü üzerinde yer alan şerhlerin iptal edilmesi anlamına da gelir.

Tapu veya tapu kütüğü resmi bir belge olup, buradaki işlemlerin tamamının resmi yollar ile yapılması gerekir. Daha önce yapılan, fakat yanlış olduğu anlaşılan ya da hak sahibi tarafından söz konusu işlemin iptalinin istenmesi, düzeltmenin de resmi olarak yapılmasını zorunlu kılar. Dolayısıyla bu tür durumları tanımlamak için tapuda terkin etmek ifadesi tercih edilir.

Tapuda Terkin Etmek Nasıl Yapılır?

Yukarıda genel hatları ile bahsedilen işlemin, resmi bir prosedüre dayandığı asla unutulmamalıdır. Bundan dolayı terkin işlemi için yazılı bir belge ile yani dilekçe ile talepte bulunulması gerekir. Eğer talep sözlü olarak yapılırsa, bu durum dikkate alınmaz. Ayrıca yazım hataları haricinde tapu memurunun tapu kayıtlarında yer alan bir yolsuz kaydı, kendi iradesi ile düzeltmesi mümkün değildir. Bunun mutlaka yazılı bir talep olması gerekir.

Yazılı talebi yapan kişinin hak sahibi olması da bir diğer zorunluluktur. Ayrıca bazı durumlarda yapılan terkin işleminde, daha önce yarar sağlanan üçüncü kişilerin onayının aranması söz konusu olabilir. Dolayısıyla duruma göre farklı prosedürlerin izlenmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu