Ziraat Bankası ATM’den Kartsız Para Çekme / Yatırma

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankacılık işlemlerinde ciddi kolaylıklar meydana gelmiştir. Bu kolaylıkların başında hiç şüphesiz banka kartları ve ATM’ler gelir. Bu teknolojiler sayesinde insanlar, banka şubelerine gitmeden para çekme ve yatırma işlemini yapabilir. Bu yazımızda Ziraat Bankası ATM’den kartsız para çekme ve yatırma işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız. Böylece kartınız yanınızda olmasa dahi ATM üzerinden para yatırma ve çekme işlemini yapabileceksiniz.

Ziraat Bankası ATM’den Kartsız Nasıl Para Yatırılır

Ziraat Bankası ATM’lerinden kartsız olarak kendi hesabınıza ya da farklı birisinin hesabına para gönderebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • ATM ekranındaki Giriş bölümüne basın ve daha sonra açılan sayfadaki Para Yatırma bölümünü seçin.
  • Bu aşamadan sonra ise Başka Hesaba Para Yatırma seçeneğini tercih edin.
  • Sistem sizden T.C. kimlik numaranızı ve telefon numaranızı isteyecektir, bunları eksik ve doğru olarak ilgili bölümlere girin.
  • Son olarak ise parayı göndereceğiniz hesap numarasını ekrana yazmanız gerekir. Bu işlemden sonra hesap numarasının doğru olduğundan emin olun ve Giriş tuşuna basın.
  • ATM’nin para yatırma bölmesi açıldığında, yatıracağınız parayı buraya düzgün bir şekilde bırakın. ATM para sayarak, sizden onay isteyecektir. Onay vermeniz halinde para yatırma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yukarıdaki adımları izlediğinizde ATM’den kartsız para yatırma işlemini tamamlamış olacaksınız. Bu işlem için ödemeniz gereken rakam 5 TL’dir. Fakat kendi hesabınıza para yatırdığınızda, banka herhangi bir masraf almamaktadır.

Ziraat Bankası ATM’den Kartsız Nasıl Para Çekilir

Ziraat Bankası ATM’den kartsız para çekme işlemi, nispeten daha farklıdır. Burada sistem tarafından ekstra güvenlik önlemleri alınır ve bu aşamaların doğru bir şekilde geçilmesi gerekir. Bu işlem için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

  • ATM’den kartsız işlemler bölümüne girin.
  • Açılan ekrana cep telefonunuzu ve T.C. kimlik numaranızı girin.
  • Açılan ekranda, sahip olduğunuz Bankkartlar listelenir ve bunlardan birisini seçerek şifresini girmeniz istenir.
  • Bu işlemden sonra sistem tarafından cep telefonunuza güvenlik kodu gönderilir ve bunu ATM’ye girmeniz istenir.
  • Son olaraksa hesap seçilir ve çekilecek tutar yazılarak işlem tamamlanır.

Kartsız olarak para çekmek için banka şubeleri, internet bankacılığı veya ATM’lerden başvuru yapılması gerekir. Bu başvurudan sonra istenilen ATM’den para çekilebilir. Fakat burada bilinmesi gereken önemli bir husus vardır. Kartsız olarak para yatırma limiti 20.000 TL iken, kartsız para çekme limiti ise sadece 500 TL’dir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell