1 Mayıs’ta Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?

1 Mayıs 2019 Çarşamba Emek ve Dayanışma Günü bilindiği gibi resmi tatil olarak kutlanmaktadır. İşçi bayramı olarak kutlanan bu günde Banka şubeleri çalışacak mı Özel Bankalar yada Kamu Bankaları ayrımı var mı? Yine resmi kamu kurumları finans piyasaları Noter Hastane Üniversiteler tatil mi bu yazımızda özetle izah etmeye çalışalım.

Bankalar Kapalı mı?

1 Mayıs Bankanlar kurulu tarafından Emek ve Dayanışma Günü adı ile resmi tatil olarak ilan edilmiştir bu nedenle ister özel banka ister kamu bankası ayrıma girmeden resmi tatil olmuştur kısaca şubeden planladığını bir bankacılık işlemi var ise bunu 2 mayısa perşembe gününe ertelemeniz yada 30 Nisan salı günü halletmeniz gerekecektir.

Banka kredi yada kredi kartı borçlarının sön ödeme tarihlerini de kontrol etmenizi öneririz resmi tatiller yıllık iş günü planlamasına alındığından tatil gününe denk gelmesi muhtemel son ödeme tarihleri bir gün öncesine çekilebilmektedir ancak genellikle tatil devamı ilk iş günü olarak belirlenir ancak son ödeme tarihi bir gün önceye çekilme durumunu da dikkate alınız.

Resmi Tatillerde Bankacılık İşlemleri

Yine 1 Mayıs Çarşamba günü EFT işlemleri yapılamayacaktır ertesi güne talimat olarak alınacaktır o yüzden çarşamba günü yapılması gereken ödemeleriniz var ise bunu tatile girmeden çözmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca İnternet Bankacılığından altın alım-satım yada Dolar Euro gibi Döviz alım satımı yapıyorsanız tatil günü olan çarşamba günü yapacağınız alış satışlarda kur makasına dikkat ediniz yine tatile girmeden yatırım yaparken kalacağınızı pozisyonu iyi analiz etmenizi öneririz.

Havale işlemleri ise yine aynı banka şubeleri olduğu için sorunsuz ve anında hesaplara yansıyacaktır örneğin Ziraat Bakasından bir başkasının ziraat bankası hesabına sınırlama olmadan para gönderebilirsiniz yine örneklersek İş Bankası hesabınızdan bir başkasının İş Bankası hesabına havale işlemini yapmak için gece gündüz resmi tatil vs engel değildir.

Borsa (BIST) ve Finans Piyasları

30 Nisan Akşamı kapanacak olan borsa 2 Mayıs sabah açılacaktır çarşamba günü tatil olması nedeniyle seans açılmayacaktır ve piyasalar kapalı olacaktır Döviz ve Altın fiyatlama konusu ise aynı hafta sonları gibi olacaktır. Yukarıda izah ettiğimiz hal üzere tatile girerken yatırımcıların açıkta kalmamak adına pozisyonlarını iyi değerlendirmeleri gerekir.

Noter ve Trafik Tescil Kapalı mı?

Buna cevabımız tabiki evet olacak alım satım vs gibi tüm noterlik işlemlerinin yapılmasına olanak yoktur nöbetçi noter uygulamasında söz konusu olmaz bu yüzden iş planlarınızdan 1 mayıs çarşamba gününü çıkartın hepsi kapalı olacaktır.

Devlet Daireleri Açık mı?

Tüm Kamu kurum ve kuruluşları Kamu İktisadi Teşebbüsleri gibi bilumum kurumlar kapalı olacak bununla birlikte özel sektörde kurumsal olan tüm firmalar da kapalı olacağından devlet dairesinde işiniz var ise iş planınızı değiştiriniz.

Üniversiteler Hastaneler (Acil Poliklinikleri hariç) Liseler Ortaokullar İlkokullar Ana Sınıfları hepsi tatil olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell