Hayvancılığa Geri Dönüşe Devlet Destekleri

Kent yaşantısından sıkılan ve kırsala dönmek isteyenler devlet tarafından artık hayvancılığa geri dönüş kampanyası ile teşvik ediliyor. Kırsaldan kente dönüşleri azaltmak ve kent nüfuslarını biraz daha eritmek için başlatılan bu çalışa en çok da hayvancılık ile uğraşmak isteyenleri mutlu etti. Çünkü devlet hayvancılık yapmak isteyenlere özel teşvikler ile gündeme geliyor. Üstelik şu ana kadar bu teşviklerden yararlanan binlerce kişiden söz etmek mümkün.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere düve, koyun, kuzu, inek, arılı kovan, manda, büyük ve küçükbaş hayvan alımları için büyük destek veriyor. Bankalar ile yürütülen işbirlikleri sayesinde hayvancılık yapmak isteyenlere gün doğuyor. Ayrıca geri ödemelinin dışında hibe desteği de veriliyor ki bu da hayvancılık yapmak isteyenler için büyük bir destek oluyor.

Hibe Desteği Müjdesi Sevindirdi

Banaklığın bankalar ile yaptığı anlaşmaya bağlı 30 bin TL’ye kadar verilen hayvan kredileri kırsala yerleşip hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere müjde oldu. Son zamanlarda şehir yaşantısından sıkılan ve geçim korkusu yaşayan insanların memlekete dönüş yapmaları bu hibeler ile birlikte artış gösterdi. Hayvancılığa geri dönüş kapsamında yürütülen kampanyalarda bu kişilere 30 bin TL’ye varan hibe destekleri söz konusu.

Ayrıca ipek böcekciliği, kaz, tavuk, ördek, hindi gibi yetiştiriciliklere de devlet desteği anlaşmalı bankalar aracılığı ile devam ediyor. Bu bankaların başında da elbette Ziraat Bankası geliyor. Devlet arıcılık ile uğraşmak isteyenlere 15 adet ana arı, 10 adet arı kovanı, büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere 4 aydan büyük buzağı desteği 350 TL, malak 150 TL ve anaç manda 252 TL destek sağlıyor.

Pek Çok Banka İle Anlaşmalar Yapıldı

Devletin bu hayvancılığa geri dönüş destekleri pek çok banka tarafından da destekleniyor. Bu desteklere gençlerin ilgisi daha büyük. Özellikle 25 yaş ile 30 yaş arası gençlerin 15 bin tanesi bu desteklerde yararlanarak kırsala dönüş yapmış bulunuyor. Bu kredileri ve teşvikleri sağlayan bankaların sayısı ise bir hayli fazla. başta Ziraat bankası olmak üzere, halk bankası, TEB, Vakıfbank, Akbank ve Denizbank bu bankaların arasında yer alıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.