30 Ağustos’ta Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?

30 Ağustos Zafer Bayramı bilindiği üzere resmi tatildir, tatil olması nedeniyle kamu ve özel bankalar resmi devlet kurumları ve diğer özerk kurumlar ile birlikte finans piyasaları kapalı mı? piyasalarda işlem yapılacak mı kısaca izah edelim.

Zafer bayramı yani 30 Ağustos 2019 Cuma günü Kamu bankaları ile birlikte tüm özel bankalarda kapalı olacaktır şubelerden yapılan işlemler yapılamayacaktır. Tatil günü verilen EFT talimatları ertesi yani ilk iş günü olan pazatesi günü hesaba geçecek şekilde talimat olarak kayıt altına alınacaktır. Ancak havale işlemleri yine sorunsuz yapılabilecektir.

Resmi tatiller önceden belli olduğu için kurumlar iş planı yaperken bu tatil tarihlerine dikkat derler o yüzden bu güne kredi, kredi kartı hatta fatura son ödeme tarihleri denk gelmez o yüzden bugüne denk gelen bir taksit yada fatura ödemeniz var ise muhtemel ya bir gün önce yada bir sonrasına son ödeme tarihi belirlenir o yüzden öncdeye alınma ve gecikme riskine karşı takip etmenizde yarar var.

Yine Noterlerde kapalı olacaktır ve işlem yapılması mümkün değildir Tapu Müdürlüğü, Hastahane Poliklinik hizmetleri (Acil Servisler Haric) verilmeyecektir. Alım satım devir vekalet gibi işlemlerinizi önceden yapmanız yada iş planı yaperken tatil gününü göz önüne almanızı öneririz.

Borsa İstanbul (BİST) sabah ve öğleden sonra seans açmayacaktır perşembe Akşamı işlem kapanacak olup pazartesi sabahına kadar işlemlere kapalı olacaktır alınacak pozisyonlarda tatil gününü dikkate alınız.

Özellikle döviz alım satım işlemini banka döviz hesaplarından dolar euro gibi para birimlerinden al-sat yapan yatırımcılarında çarşamba günü piyasalar kapanmadan önce (16.55 TSİ) alacakları pozisyonu iyi değerlendirmeleri gerekir terste kalmamak adına, yine tatil günlerinde kur makası düşünüldüğünde al sat yapmanın mantığı olmamakla birlikte inisiyatif her zaman yatırımcıda olduğunu da belirtelim.

Özetle, Bankalar, Hastaneler, Noter, Tapu Müdürlüğü, Belediyeler, Ödeme Vezneleri vd tüm resmi ve özerk tüm kurumlar tatilde olacaklardır.  Kamuda iş işlem yapmak yada TR piyasalarında işlem tesisi yapılmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.