Banka & Finans

Vadeli Hesaplarda En Uygun Vade Hangisi

Bankalar; tüccarlara, ev hanımlarına, kobilere, çiftçilere verdiği kredilerin finansmanını yine insanlardan sağlamaya çalışır. Bankacılık; düşük orandan aldığı parayı üzerine kar koyarak ihtiyacı olan birine satmak üzerine kurulmuştur. Bankalar belirli dönemlerle; farklı kampanyalar adı altında halktan para toplar ve bunun karşılığında belirli oranlarda kar payı verir. Halk arasında insanlar bu işleme paralarını vadeli hesaplara yatırarak katılabilirler.

Birikimlerini değerlendirmek isteyen herkes bankalarda mevduat hesabı açarak birikimlerini belirli vadelerle arttırabilir. Her bankada değişmekle beraber bu vadeler; 1 gün, 32 gün, 2 ay, 3 ay, 6 ay, 12 ay ve katları şeklinde olabilir. Bir bankaya vadeli hesaba para yatıran kimse; bu sürelerden birini seçerek bu vade içerisinde paranın yönetimini bankaya bırakır ve vadenin sonunda belli oranlarda faiz getirisi alır.

Vadeli hesaplarda birikimleri değerlendirmenin iki yolu vardır. Birincisi klasik mevduat hesabı açmaktır, bu hesapta daha fazla masraf kesintisi yapılacağı için kazancınız daha düşük olur. İkinci yol ise; internet bankacılığı kullanarak açılan mevduat hesaplarıdır. Birçok banka; operasyon masraflarını düşürmek amacıyla müşterilerini internet bankacılığını kullanmak konusunda teşvik etmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda internet bankacılığı üzerinden açılan vadeli hesaplarda bankalar daha yüksek oranlarla faiz verirler.

Vadeli hesaba yatırılan paranın, vade uzunluğuna göre faiz getirisi de değişmektedir. Sizin için aciliyeti ve mecburiyeti olmayan paraların en az 1-2 sene mevduat hesabına yatırmanız halinde daha yüksek oranlarda faiz getirisi elde edebilirsiniz. Paranızı vadeli hesaplara yatırmadan evvel hangi bankanın hangi vadeye hangi faiz oranını verdiğini tespit etmelisiniz. Akabinde sizin için en uygun vade ve faiz oranına sahip banka ile çalışabilirsiniz.

En Uygun Vadeli Hesaplar Hangi Bankada

En uygun vade ve faiz getirisine sahip bankaları sizin için derledik. Aşağıda yer alan bankaların güncel vade ve faiz oranlarını internet sitelerinden de öğrenebilirsiniz.

  • Denizbank Vadeli Hesap

Türkiye piyasasında büyük şirketlere ve kobilere verdiği krediler ile adını çok sık duyduğumuz Denizbank, bu kredilerin finansmanını sağlamak ve müşteri kitlesini arttırmak adına; %24’ten başlayan oranlarda faiz veriyor.

  • Finansbank – Enpara Vadeli Hesap

İnternet bankacılığının öncülerinden Finansbank, müşterilerinden yaptıkları işlemler için bir komisyon ücreti talep etmez. Enpara üzerinden vadeli hesap açmak için hesabınıza en azından bir miktar para girişi yapmanız yeterlidir. Nitekim parayı hesaba yatırdıktan sonra; vadeli hesap açmanız 2 dakikanızı almayacaktır. Ayrıca Enpara; diğer bankalara göre büyük bir ayrıcalık sağlayarak birikimlerinizi günlük olarak vadeli hesaba yatırmanıza izin veriyor. Günlük vadeli hesaplar, riskinizin ve vade sürenizin çok kısa olmasından dolayı daha düşük miktarlarda faiz getirisi verse de paraya ihtiyacı olanlar için inanılmaz bir fırsattır. Enpara’nın şuan güncel vade oranları; günlükte %18, uzun vadelerde %22-24 civarındadır.

  • Ziraatbank Vadeli Hesap

Türkiye’nin en çok kullanılan bankası Ziraat; çiftçilere, esnafa çok uygun oranlarla kredi veriyor ve bu kredilerin finansmanını yine halktan cazip vadelerle topluyor. Büyük bir mevduat fazlalığı bulunan Ziraat Bankası, müşterilerine %20 üzerinden vade faizi ödemektedir. Vade sürelerini incelediğimizde daha klasik bir sistem benimseyen Ziraatbank, 1, 3, 6 ve 12 ay gibi vadeler sunmaktadır. Devlet bankası olması sebebiyle; birikimlerin güvende olması sebebiyle ZiraatBank’ın mevduat hesapları tercih edilebilir.

  • FibaBanka Vadeli Hesap

Türkiye pazarına güçlü bir giriş yapan ve pazardaki kalıcılığını arttırmak isteyen FibaBanka, en yüksek mevduat faizi veren bankaların başında geliyor. Bankanın vade faizleri aylık olarak sürekli güncellenmektedir. Diğer bankaların müşterilerini kendine çekmek isteyen FibaBanka’sı %24-26 oranlarında faiz veriyor. Birikimlerini vadeli hesaplarda denemek isteyen kişiler FibaBanka’sının güncel faiz oranlarını incelemeden mevduat faizi açmasınlar.

  • Akbank Vadeli Hesap

Köklü geçmişi ve Sabancı Holding ismini arkasına alarak büyük bir müşteri portföyüne hitap eden Akbank, diğer bankalara göre daha düşük faiz getirileri veriyor. 32 günlük vadeli hesaplara ortalama % 18 ile 22 arasında faiz getirisi veren Akbank, bu konuda diğer bankalara göre daha dezavantajlıdır.

  • VakıfBank Vadeli Hesap

Devlet bankalarından biri olan Vakıfbank, %24 oranında faiz getirisi vermektedir. Diğer bankalara göre farklı vadeler uygulayan Vakıfbank, internet bankacılığı kullanan müşterilerine 30- 60 – 100 günlük gibi farklı vade seçenekleri sunmaktadır.

  • Garanti Bankası Vadeli Hesap

Bankalar arasında en güvenilir ve risksiz yatırım yapılabilecek bankalardan olan Garanti Bankası, internet bankacılığında %22’den başlayan faiz getirisi veriyor. Garanti Bankası’nda mevduat hesabı açabilmek için en az 500 TL hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. İnternet bankacılığından kullandığınız e-vadeli hesaplarınıza 999 güne kadar paranızı vadeye yatırabilirsiniz.

  • İş Bankası Vadeli Hesap

İş Bankası, küçük yatırımcıyı düşünerek çok farklı sürelerde vade seçenekleri sunuyor. İş Bankası’nın internet şubesini kullanarak 2-3 dakikada vadeli hesabınız açmanız mümkündür. Birikimlerinizi %20’den başlayan başlangıç faizleri ile; 1 günden 365 güne kadar farklı vadelerle değerlendirebilirsiniz. Diğer bankalara göre düşük oranda faiz getirisi olsa da; banka ile iletişime geçerek sizin için en uygun teklifi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu