Banka & Finans

31 Mart Seçimi Sonrası Dolar Ne Olur

Ekonomimizin olağanüstü bir dönemden geçtiği şu günlerde halkta bu sıralar“31 Mart Seçimi Sonrası Dolar Ne Olur” sorusunun cevabı merak ediliyor. Çarşıda, sokakta kimle karşılaşırsanız karşılaşın herkeste doların ne olacağı konusunda endişesi ile karşılaşabilirsiniz. Ancak Dolar kurunun Ağustos ayından itibaren grafiğini incelediğimizde, son zamanların en yüksek değerini 7-TL’nin üzerini Ağustos ayında gören Dolar, bu tarihten itibaren usul usul düşerek 5.20 – 5.30 bandına kadar geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ekonominin düzelmesi üzerine açıkladığı 100 günlük program ve kemer sıkma politikasından sonra harareti sönen Dolar, 31 Mart Yerel seçimlerine sayılı günlerin kaldığı bu günlerde 5.20 ila 5.50 arasında stabil şekilde hareket ediyor. Piyasa uzmanlarına göre yerel seçimlere kadar 6.50 TL civarını tekrardan görmesi beklenen Dolar, uzmanların beklediği hareketi henüz yapmış değil.

Nitekim yerel seçimler için de günlerin daraldığı düşünüldüğünde 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde bu tarihten sonra ani bir yükseliş dalgası zor gibi görünüyor.

31 Mart Yerel Seçimleri Doları Nasıl Etkiler

Döviz piyasalarının, piyasa normallerine dönmesinin ardından 31 Mart yerel seçimlerinde de Doların stabil olarak hareket etmesi bekleniyor. Eylül ayında yapılan tahminlerde her ne kadar Doların yükselebileceği öngörülmüş olsa da zaman içerisinde alınan önlemlerin Dolar üzerinde etki göstermesiyle beraber bu tahminlerin yanlış çıktığını söyleyebiliriz. Kaldı ki Dolar üzerinden yatırımlarını değerlendirmek isteyen okurlarımızın en azından 31 Mart gecesini bekleyerek çıkan sonuçlara göre pozisyon almaları daha iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu