Nasıl Yapılır?

Amazon Türkiye Mağaza Hesabı Nasıl Açılır?

Bilindiği üzere Amazon, e-ticaretin en güvenli ve en büyük ticaret merkezlerinden biriydi. Geçtiğimiz günlerde amazon.com.tr olarak da faaliyete geçen Amazon, artık resmî olarak da .com.tr uzantısıyla Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Bu bağlamda, Amazon’a yatırım yapmak isteyen, satışlarını ve cirolarını yükseltmek isteyen e-ticaret girişimcileri için de satıcı hesabıyla ilgili detayların bilinmesi gerekliliği, çok daha önemli bir husus halini aldı. Bu noktada sizlere bu yazımızda, satıcı hesabı ile alakalı püf noktaları içeren detaylar paylaşarak Amazon’da satıcı olabilmenizin kolaylıklarına değineceğiz. Sunulacak belge ve evraklar, izlenecek prosedürü bilmek elbette bu noktada önem arz etmektedir.

Çevrimiçi satış yapmayı isteyen çoğu girişimci, nereden başlaması gerektiği konusunda genel olarak kafa karışıklığı yaşamakta. Aslında bu gayet anlaşılabilir bir durum, çünkü online pazarlama noktasında birçok internet sitesi seçeneğiniz bulunuyor. Bunların arasında eBay, Etsy ve tabii ki Amazon var. Pek tabii ki bu yazımızda girişimciliğin esaslarından, diğer konulardan, farklı e-ticaret protokollerinden bahsetmeyeceğiz. Doğrudan Amazon’daki satıcı hesap detaylarına eğileceğimiz için makalemizin devamı yalnız bu ölçütü kapsayacaktır.

Amazon’da satıcı üyeliğimi nasıl açarım?

Öncelikle Amazon’da satmak istediğiniz ürünü belirlediğinizi varsayıyorum. Dediğim gibi e-ticaret girişimciliği bağlamındaki hususlar bu makalenin konusu değil. Ürünü belirlediyseniz, geri kalan işlemler oldukça basit bir süreçtir.

  • Öncelikle; https://services.amazon.com.tr/ adresine giriş yapınız.
  • Hesap aç kısmından ilgili adımları takip edin. Amazon’da satışa bugün başla linkini de tıklayabilirsiniz. Eğer ki profesyonel $39.00 USD değerindeki paketi tercih etmeyecekseniz, yani bireysel hesap açacaksanız, turuncu kısımdan satışa başla linkine tıklayınız.
  •  Satışa başlamak için, hesap türünüzü belirleyin. Eğer ayda 40 üründen fazla satış yapacaksanız, “profesyonel” hesabı tercih edin. Şayet ki bir hobi olarak satışlar gerçekleştirecekseniz ve kendinizi profesyonel olarak düşünmüyorsanız bile bu size kâr getirecek bir yöntemdir. Eğer ki 40 üründen daha az sayıda ürün satışı yapacaksanız, “bireysel” üyeliği seçin.
  • E-posta adresinizi de girdikten sonra “yeni bir hesap oluştur” butonuna tıklayarak devam edin.
  • Kişisel bilgilerinizi girin, parolanızı yaratın.
  • Amazon satıcı anlaşması ve iş bilgisi kısmına geldiyseniz, bu aşamada işinizin adını girin ve hizmet sözleşmesini, kullanıcı şartlarını kabul ederek onaylayın.
  • İş bilgilerinizi girdikten sonra captcha doğrulaması üzerinden bot olmadığınızı, insan olduğunuzu doğrulayarak güvenlik sorusunu ekranda olduğu şekilde girin.
  • Doğrulama alanına cep telefonu bilginizi de girmeyi unutmayın.
  • Fatura ve para yatırma methodları kısmına kadar geldiniz. Reklam masrafı ya da eğer ki profesyonel satıcı iseniz, abonelik ücreti gibi masraflar nedeniyle; Amazon’un ayrıca sizin kredi kartı bilgilerinize ihtiyacı olacak. Banka hesap bilgileriniz de satış yaptığınızda Amazon’un, size para yatırabilmeleri için gerekli olacak.
  • Artık Amazon’da satıcısınız! Hayırlı olsun. https://sellercentral.amazon.com.tr/ adresi üzerinden sisteme giriş sağlayabilir ve satışlarınıza başlayabilirsiniz. Bol kazançlar dileriz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu