Nasıl Yapılır?Çiftçi Destekleri

Arıcılık Hibe Destekleri 2018-09-22

Devlet kurumları ülkedeki üretimi arttırmak için farklı alanlarda teşvik kredileri vermektedir. Bu kredilerden bir tanesi de arıcılık alanında verilmektedir. Farklı kurumların işbirliği ile verilen kredilerin bir kısmı hibe iken bir kısmı ise faizsiz kredi şeklindedir. Bunların haricinde bankalardan bazıları düşük faiz oranı ile de kredi vermektedir. Fakat arıcılık hibe destekleri, çiftçilerin daha fazla ilgisini çekmektedir.

Verilen hibe desteklerinden yararlanmak isteyenlerin gerekli olan evrakları eksiksiz tamamlaması ve daha sonra da belirtilen şekilde başvuruları gerçekleştirmesi gerekiyor. Fakat hibe desteği için bir takım şartların olduğu asla unutulmamalıdır.

Genç Çiftçiler İçin Hibe Destekleri

Arıcılık hibelerinin genel olarak gençlere verildiğini söylemek gerekiyor. Yapılan uygulamalara göre 30 bin TL’ye kadar hibe kredisi, arıcılık için veriliyor. Fakat bu hibeden yararlanmak isteyenlerde bir takım şartlar aranmaktadır. Bu şartların başında kişilerin 18-40 yaş arasında olması gelmektedir.

Gençlere verilen arıcılık hibe destekleri için bir diğer şart ise çiftçilerin en az 40 adet arılı kovan almasıdır. Daha az kovan alındığında bu desteklemeden yararlanmak mümkün olmuyor.

Devlet tarafından verilen bu desteklemedeki temel hedef her ne kadar üretimi arttırmak olsa da aynı zamanda istihdam oluşturma amacı da güdülmektedir. Bundan dolayı da şartlar arasında ilginç sayılabilecek maddeler vardır. Aktif olarak arıcılık ile uğraşan ve 50’den fazla kovanı olan çiftçilerin bu hibe desteklemesinden yararlanması yasaklanmıştır. Bu madde ile mevcut arıcılara değil sektöre yeni girecek olanlara teşvik verileceği anlaşılmaktadır. Bu da bir anlamda yeni bir istihdam oluşturma anlamına gelmektedir. Kırsal kesimlerdeki bal üretimi böylece biraz daha artacaktır.

Hibe Desteği Hangi Alanlara Verilmektedir?

Devlet tarafından verilen arıcılık hibe desteklemeleri ile ilgili bazı yanlış anlamalar olmaktadır. Bunlardan bir tanesi, verilen 30 bin TL’lik hibe kredinin sadece arılı kovan alımında kullanılabileceği şeklindedir. Böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Fakat hibeden yararlanmak için en az 40 adet arılı kovan alınması gerektiği unutulmamalıdır. Geriye kalan hibe kredi ile arıcılık alanıyla ilgili diğer harcamalar yapılabilir. Bu alanlar şu şekildedir:

 • Kovan ve kovan parçaları
 • Arı malzemeleri
 • Bal dinlendirme tankları
 • Arı yemleri
 • Bal süzme malzemeleri
 • Bal eritme malzemeleri
 • Arı oğulları
 • Arıcılık kıyafetleri
 • Arıcılık ilaçları
 • Körükler
 • Diğer plastik malzemeler.

Kısaca arıcılık hibe destekleri ile istenilen arıcılık malzemesinin alınabileceği söylenebilir. Fakat farklı bir alanla ilgili olan malzemenin alımı için hibe desteği verilmemektedir.

Arıcılık Hibe Desteklerine Başvuru Şartları

Bu desteklemelere başvurmak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Başvuru sahibinin 18-40 yaş aralığında olması.
 • Başvuru yapacak olan kişinin herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olması.
 • Arıcılık yapılacak olan yerin belli olması ve bu yerin ya başvuru sahibine ait ya da kiralanmış olması.
 • Arıcılık yapılacak olan bölgede ikamet etmesi ya da arıcılık hibe destekleri ile birlikte burada ikamet edeceğini taahhüt etmesi.
 • Hibe desteğini almak için en az 40 arılı kovan ve bakanlık tarafından belirlenen diğer arıcılık malzemelerinin alınması.

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler, hibe desteklemeleri için başvuru yapabilir. Fakat burada bilinmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi hibe desteklemesinde bayanlara ve kalabalık ailelere öncelik verildiğidir.

Arıcılık Hibe Desteklerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Arıcılık alanında hibe destek almak isteyenlerin öncelikle Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri’ne gitmesi ve buradan ayrıntılı bilgi alması gerekiyor. Daha sonra ise gerekli olan yönlendirmelere göre hareket edilebilir. Yapılacak olan başvuru internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Basit bir form doldurulması sonrasında çıktı alınması gerekiyor. Daha sonra ise yine il müdürlüklerine gelerek başvuru işlemi tamamlanabilir.

Arıcılık Hibe Destekleri ile İlgili Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Yukarıda arıcılık hibe destekleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Bu aşamadan sonra bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hibe desteği alan genç çiftçiler, arıcılık malzemelerini aldıkları işletmelerin birinci dereceden akrabalara ait olmaması gerekiyor. Böyle durumlarda verilecek olan hibe desteği iptal edilecektir. Bu hususa çiftçilerin dikkat etmesi gerekiyor.

Arıcılık yapmaya başlamadan önce mutlaka eğitim alınmalıdır. Dışarıdan basit bir iş gibi görünse de zaman zaman insanları zorlayabiliyor. Ayrıca maliyet hesabı da detaylı olarak yapılmalı ve şartlar uyarsa hibe desteğine başvuru yapılmalıdır. Böylece ilerde beklenmeyen sorunlarla karşılaşılmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu