ATM Bankamatik Kartımı Yuttu Nasıl Para Çekerim

Artık kimse cebinde nakit para taşımıyor, hemen hemen tüm alışveriş banka kartı yada kredi kartı üzerinden oluyor yine bankamatikten nakit çekme vb durumlar da hani olmuyor değil işlem esnasında ATM arızası, dalgınlıkla girilen yanlış şifre yada kartınızın manyetik etkileşiminin bozulması gibi durumlar olmadık zamanda olmadık yerde banka kartının yutulmasına neden olur buru durum kişinin üstüne kaynar su dökülmüş hissi uyandırır.

ATM bir kartı yuttuğunda onu kendi haznesine alır oradan sadece banka görevlileri tarafından alınabilir mesai saati içinde ve banka şubesi önündeki ATM den ise içeri girerek güvenlik görevlisine durumunuz izah edebilirsiniz Muhtemel görevli size kartınızın geri teslimi konusunda yarım saat içinde çözüm üretecektir. Mesai saati dışı yani hafta sonu yada akşamları yutması halinde ilk iş günü şubeye gidebilirsiniz.

Ancak, yol kenarları ve banka şubesi önünde olmayan müstakil ATM’lere kartınızı kaptırmanız halinde işiniz o kadar kolay olmayacak artık o ATM için görevliler ne zaman gelirse o zaman kartınız tutanak mukabilinde kendi banka şubesine götürülür size düşen o ATM den sorumlu şubeyi bulup gidip kartınızı almak. Kredi kartınızın yutulması halinde de yine aynı yolu izlemeniz gerekir  ve yine kart sahibi bizzat kartı teslim alacaktır, babanım kartı, anamın kartı, eşimin kartı, oğlumun kartı hikayesi geçerli olmayacak olup illa kart sahibi gidip kartı teslim alacaktır.

Yutulan Banka Kartı için Yedek Kart var mı?

Evet var diyebiliriz, örneğin tatile çıktınız yoldasınız bir şekilde kartınızı atm yuttu yada manyetiği bozuldu ve geçersiz oldu buna çözüm ise kartınızı aldığınız bankanın her hangi bir şubesine giderek bir geçici debit kart talep etmek uygun bir dil ile mağduriyet izah edilirse banka size hesabınıza tanımlanmış bir kart verecektir bu kart geçici kullanım için işinizi görecektir. Üstünde isminiz yazmaz ama aynı banka kartı gibi kullanılabilir. En azınında para çekme gibi işleminizi sorunsuz halleder. Daha sonra yeni kartınız geldiğinde ve aktif olduğunda bu kart iptal olur.

Yine bir diğer yol ise aynı bankada kredi kartınız varsa ve kredi kartınız vadesiz TL hesabınıza bağlı ise kredi kartınız ile TL hesabınıza ulaşıp oradan da aynen paranızı çekmeniz pek ala mümkün burada işlem basamaklarına dikkat edin kredi kartından nakit avans çekmeyin yanlışlıkla.

Velev ki debit kartta alamadınız o an oluşan para ihtiyacı nakit ihtiyacı nasıl karşılanacak buna ise bir kaç çözüm var şimdi izahata bakalım,

Bankamatikten Kartsız Para Çekme

Bankamatikten para çekmenin ana enstrümanı tabi ki bankamatik kartıdır buna alternatif ise, İnternet Bankacılığı şifrenizin olması ve Mobil uygulamanın akıllı telefonunuzda yüklü olması gerekir bir çok banka QR kodu ile ATM den kartsız para yatırma ve çekme hizmeti vermektedir. Yine daha olmadı bankaların vermiş olduğu bir diğer kartsız içlem ise cepbank seçeneğidir kendi ve eşiniz arkadaşınızın cep telefonuna para gönderme yolu ile nakit paraya ulaşmanız mümkün. Daha olmadı arkadaşınıza veya başka hesabınıza parayı EFT yapmak suretiyle parayı çekebilir siniz.

Burada olması gereken bir internet bankacılığı şifreniz bu işin olmaz ise olmazı, eğer sadece kartınızla maaş çekiyorsanız online yada atm lerden kartsız olarak hesabınızdan para çekme olanağınız bulunmuyor. Kartınızı mesai saatleri içinde yutulduysa ve ilgili banka kartınızı size yarın veririz ATM ye para eklenince veririz şeklinde bir öteleme yaptıysa, bankanızın herhangi bir şubesine giderek paranızı banko dan  çekebilirsiniz. kart hesabı bankanıza giderseniz masraf ödemezsiniz ama bankanızın başka şubesine giderseniz komisyon ödersiniz ama paranızı çekersiniz.

Yutulan Kredi Kartı

ATM bir kartı yuttuğunda haznesine alır zaten yukarıda izah ettik nasıl alınır nereden alınır cevaplarını verdik, genelde büyük şehirlerde yutulan kart hangi şubede gitti nereye gitti bilmek pekl kolay olmuyor kartınız siz almaz iseniz kartınız alıkulan ATM şubesi tarafından bankanızın genel merkezine belli periyotlar ile gönderilir. Size düşen şubeyi bulursanız gidin kartınızı alın yok uğraşamam vs derseniz bankanızı arayın yeni kart talebinde bulunu 7-12 gün içinde kartınız size teslime edilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell