Nasıl Yapılır?

Bankalardan Gram Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Gram altın hesabı, banka nezdinde vadeli yada vadesiz hesap olarak açılabilen 0.995 GR saflık ile anlık piyasa kurunda altın alış ve satış imkanı sunan yine vadeli olması halinde vaad edilen tutarda Faiz (altın olarak) veren istenen zamanda açılan veya kapatılabilen bir yatırım birikim hesap türüdür.

Gram altın aslında bildiğimiz altın hesabıdır altın fon hesapları ile karıştırılmaması gerekir gram altın hesabını açmak için öncelikle hangi bankadan açacağımıza karar vermeliyiz karar verdikten sonra gram altın hesabı açma işine başlayabilir siniz. Eğer karar verdiğiniz banka zaten kullandığınız banka ise ve vadesiz bir TL hesabınız var ise yine İnternet Bankacılığı şifreniz var ise bilgisayardan yada telefondan giriş yaparak hesabınız açabilir siniz. Bunun işlem basamakları genelde standarttır, Hesaplarım ⇒ Hesap Açma ⇒ Vadesiz Altın  şeklinde bir sıralaması vardır ve kolayca hesap açılışı yapabilirsiniz.

Ancak hesabınızın olmadığı veya daha önce hiç çalışmadınız bir banka ile çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka şubeye gidip bir vadesiz TL hesabı açmanız ve bankacılık sözleşmesini imzalamanız gerekir bu hesap aynı zamanda sizin kılavuz hesabınız olacaktır. Klavuz hesap alım satım esnasında TL nin çıkış ve dönüş yeri olacaktır. bu hesap olmadan alım satım yapmak mümkün eğildir. Yine gram altın hesaplarınızda bulunan altın bakiyenizi fiziki altın olarak talep etmenizde mümkün değildir. Almak için illa altınlarınızı TL ye kılavuz hesabınıza TL olarak alıp TL olarak çekebilirsiniz.

Vadesiz Gram Altın İle Vadeli Hesap Arasındaki Fark

Altın hesapları açılırken yatırım yada birikim yapmak içinde açılmak ile birlikte alım satım piyasa takibi yaparak iniş çıkışlardan alım satım yapmak suretiyle kar elde etmek isteyenler içinde bir yatırım aracıdır. Eğer sizde alış-satış takibi ile kar elde etmek isterseniz vadesiz gram altın hesabı açmanız gerekir bu hesap ile artışlarda satabilir düşmesi halinde tekrar almak suretiyle kar elde edebilir siniz. Burada dikkat etmeniz gereken kar ve zararın kardeş olduğunu piyasanın ön görülen dışında da hareket edebileceğini açıkta kalma durumununda olabileceğini göz önüne almanız gerekir.

Ama yok ben altın alacağım ama biriksin yatırım olsun uzun vade de o yatırma birikime ihtiyacım yok diyorsanız vadeli altın hesabı açabilir siniz aklınıza yatan vade en az 30 gün olmak üzere belirleyin birikiminizi vadeliye altın olarak yatırabilir siniz. Vadesinden önce bozulursa hesap faiz alamazsınız bunu da hatırlatalım eğer çok uzun vadelere girecekseniz buna dikkat ediniz. Vadeli hesaplarda hesap bitimi altınlar gram olarak sizin vade sonu uzatma talebiniz yok ise faiz işlemden sizi bekler.

Gram Altın Hesabı Kapatma

Bankada bulunan vadeli veya vadesiz hesabınız dilediğiniz zaman kapatabilir siniz. ister İnternet Bankacılığından, Mobil Bankacılıktan yada şubeye giderek her daim hesap kapanışını sağlayabilirsiniz . Hesap kapama işlemi yapıldığında vadesiz hesabınızda bulunan gram altınlar anlık kurdan TL ye çevrilir ve TL hesabınıza yatar. Yine Vadeli hesap kapama yapıldığından ise altınlar aynen TL olarak iade olur vadesi dolmadı ise faiz geliri de gider onun için vadeli için vade sonunu beklemek gerekir kazanç için.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu