Avrupa’dan Türkiye’ye En Masrafsız Para Gönderme Yolları

Türkiye’den Avrupa’ya çalışmaya giden yaklaşık 10 milyon gurbetçimiz, kazançlarını Türkiye’de bulunan akrabalarına göndermek için birçok yöntem kullanırlar. Genellikle yurtdışından Türkiye’ye para gönderilen paranın alıcıya ulaşma süresinin uzun olması ve gönderim ücretlerinin pahalılığı insanları bu konuda bir geri adım atmaya itse de birçok finansal kurum bu alandaki boşluğu doldurmaya çalışıyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye para göndermek isteyenler; Western Union ve MoneyGram gibi sistemleri kullanmak durumunda kalıyorlar. Ancak bu sistemlerin neredeyse transfer edilen paranın %4 – 5’ini komisyon olarak alması, insanları başka transfer yöntemi arayışına itiyor. Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimiz, Türkiye’ye gelen bir tanıdık ile para göndererek bu sıkıntıya kısmen de olsa bir çözüm bulmuşlardı fakat teknolojinin gelişmesi ve bu sektöre diğer finans şirketlerinin girmesi ile beraber yurtdışı para transferlerinde alınan komisyon ücretleri de oldukça azaldı.

Avrupa’dan Türkiye’ye para göndermenin ücretsiz yolunu arayan vatandaşlarımızın arayışlarına cevap verebilmek adına sizin için tüm yurtdışından para gönderme yollarını ve ücretlerini inceledik.

TransferGo ile Komisyonsuz Para Gönderme
 
TransferGo’yu diğer bütün para gönderme servislerinden ayıran en önemli özelliği komisyonsuz bir şekilde Avrupa’dan Türkiye’ye para transferi yapabiliyor olmanız. TransferGo ile ne gönderen ne alan tarafın evinden çıkmasına gerek yok, para transferi tamamen online gerçekleşiyor. Hem web sitesi hem mobil uygulaması mevcut. Ayrıca, TransferGo’ya davet ettiğiniz ve ilk transferini yapan her arkadaşınız için 22€ kazanırsınız. TransferGo’nun hizmet verdiği ülkelerden, Türkiye’deki tüm bankalara para teslimi yapılabilir ve herhangi bir sorun yaşanması durumunda müşteri hizmetleri anında Türkçe destek verebilir. Şimdi kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Western Union İle Para Gönderme

Western Union, tüm dünya tarafından bilinen yurtdışı para transfer servisidir. Dünya üzerinde yaşayan 200 milyondan fazla insan her ay Western Union kullanarak yurtdışına para transferi yapıyor. Western Union ile para transferi yapılabilecek ülkelerden birisi de Türkiye’dir. Western Union Türkiye’de; Akbank, Albaraka, AnadoluBank, BurganBank, FibaBanka, Qnb Finansbank, Garanti, İngBank, ŞekerBank, Teb, İşBankası, TürkiyeFinans, YapıKredi, ZiraatBankası gibi büyük bankalar ile anlaşma halindedir.

Avrupa’dan Türkiye’ye Western Union ile gönderilen paralar bu bankaların birinden kimlik belgesi gösterilerek çekilebilir. Ancak gönderim tarihinden itibaren 45 gün içerisinde alıcı tarafından çekilmeyen paraların gönderme talimatları iptal edilerek gönderici kuruluşa iade edilir. Western Union kullanılarak yapılan işlemler için 15$ ile 100$ arasında işletim ücreti uygulanır. Bu açıdan yurtdışından para transferi hizmeti veren kurumlar arasında en pahalısı Western Union diyebiliriz, bu nedenle zorunlu olmadıkça kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

MoneyGram İle Para Gönderme

Yurtdışından Türkiye’ye para transferi yapmak için kullanılabilecek servislerden birisi de MoneyGram’dır. MoneyGram’ın dünya üzerinde 400’den fazla acente ile iş birliği anlaşması vardır. Bu kapsamda MoneyGram ile para göndermek de para çekmek de oldukça basittir. Amerika merkezli bir şirket olan Moneygram, Türkiye sınırları içerisinde Kuveyttürk, Denizbank gibi bilindik bankalar ile çalışmaktadır.

Moneygram ile Avrupa’dan Türkiye’ye para transferi için 1 ila 10$ arasında işlem ücreti ödemeniz gereklidir. 1000$ üstü para transferleriniz için de acanteyle görüşerek kendinize özel teklif alabilirsiniz.

Transferwise İle Para Gönderme

İki tane Estonyalı tarafından kurulan Transferwise, diğer sistemlere göre oldukça yeni ve hızlı bir para transfer servisidir. Transferwise, diğer para transfer yöntemlerinden farklı olarak acentelerle çalışmaz. İnternet üzerinden kullanıcılarına hizmet sunan Transferwise, müşterilerinin para gönderme talebini aldıktan sonra paranın transfer edileceği ülkedeki banka hesabından para transfer talimatını gerçekleştirir.  Bu sayede hiçbir aracı kullanmadan doğrudan hesaptan hesaba havale şeklinde yapılan para transferleri oldukça ekonomik hale geliyor.

Transferwise ile yaptığınız işlemler için %1 civarında komisyon ücreti ödemeniz yeterli oluyor. Transferwise işlemlerini online bir site üzerinden gerçekleştirdiği için işlem ücretlerini kredi kartı ile ödemeniz gereklidir.

SendUpt İle Para Gönderme

Türkiye’nin gelişen bankası Aktif Bank  ile PTT işbirliği ile sunulan Send UPT, Avrupa’dan Türkiye’ye düşük komisyon ücretleri ile para gönderilmesine hizmet ediyor. Send UPT ile gönderilen paralar Türkiye’de 10.000’den fazla noktadan çekilebiliyor.

Send Upt sistemi ile yapılan para gönderme işlemleri için %1’den daha az komisyon alınırken para transferleri 10 dakika içerisinde gerçekleşiyor. PTT ve Aktifbank işbirliği içerisinde yakında tüm Avrupa’da yaygınlaşması beklenen Send Upt sistemini denemenizi tavsiye ederiz.

Avrupa’dan Türkiye’ye Gönderilen Para Nereden Çekilir

Avrupa’da yaşayan bir gurbetçi tarafından Türkiye’ye gönderilen paralar, gönderilen sistemin anlaşmalı olduğu banka ve acentelere göre değişmekle beraber genellikle PTT şubelerinden ve diğer sair bankalardan çekilebilir. Ayrıca para gönderilen sistemin Türkiye’de anlaşmalı olduğu noktalardan da paraların çekilmesi mümkündür.

Avrupa’dan Türkiye’ye Para Gönderme Süresi

Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan para transferleri, tercih edilen para gönderme yöntemine göre farklılık gösterse de ortalama olarak 1 gün ile 3 gün arasında tamamlanmaktadır. Son dönemde hizmete açılan Transferwise ve diğer online tabanlı para transfer sistemleri ise; 10-15 dakika içerisinde para transfer taleplerini başarılı şekilde sonuçlandırmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell