Banka Borçları ve İcralarda Zaman Aşımı Süresi

Alacaklara ilişkin zamanaşımı kanunla başka şekilde belirtilmemiş ise  on (10) yıl işlem tesisi yapılmamış alacaklar kendiliğinden zamanaşımı na düşer. Ancak Varlık Yönetim Şirketlerine devredilen banka alacakları TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) kapsamında olduğundan zaman aşımı süresi 20 yıl olarak yorumlanmaktadır. Konuya yazımızda ayriyeten değineceğiz.

Günümüzde alacak verecek kaynaklı bir çok icra dosyası işleme girmektedir, özellikle Banka kredi ve kredi kartları kaynaklı yasal takipler oldukça çok olmak birlikte bir çok tüketici borçtan kaçmakta ödememekte yada acaba zamanaşımı na düşer mi yada borçtan kaçarsam kurtulur muyum gibi bir zanna kapılabilir.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza zamanaşımı nasıl işler alacaklı ve borçlu açısından genel çerçevede değerlendireceğiz. Tabi yazımızın bilgilendirme amaçlı olduğunu konu esasına ilişkin mağdur olmamak için konu uzmanlarından (avukat, hukuk bürosu..vb) destek almak, danışmak illaki yararınıza olacaktır zamanaşımı dolayısıyla geri dönülemez ve telafi olmayan sonuçlar oluşabileceğini hatırlatırız.

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarında Zamanaşımı

Bankadan kredi kullandınız yada bir kredi kartınız bunu ödemediniz bunun zamanaşımı na düşmesi yada ne kadar sürede ödenmez ise zamanaşımına düşer. Burada temel mantık daha doğrusu alacağı zamanaşımı na düşüren neden borçlunun bulunamaması ve kaçması değil alacaklının takibi bırakması veya aksatmasıdır.

Alacakların takibine ilişkin işlem silsilesini bakarsak, öncelikle banka kredi veya kart biz buna banka borcu şeklinde toparlayalım. Banka borcu doksan (90) ödenmediğinde yani üç dönem ödenmediğinde borç yasal takip birimine devreder buradan da on beş ile kırk beş gün içinde bankanın hukuk bürosu yani avukata devredilir ve borçlunun muhatabı artık banka değil direk vekili olan avukat olur. Zaten buraya gelene kadar banka defaatle borçluyu aramış ve ödeme telkininde bulunmuştur.

Burada avukat ilgili kişiye icra müdürlüğü marifeti ile ödeme emri gönderir gelen bu ödeme emrinde, borcu ödenmesi, mal beyanında bulunulması ve varsa itirazın yapılması bahisle yedi gün süre veren ve süre sonunda borcun ödenmesini ister. Bu aynı zamanda ilamsız icra takibinin başladığı anlamına gelir ve karar yasal süre sonunda karar yani borç kesinleşmiş olur. İşte burada on yıllık zamanaşımı süresi başlamış olur.

Tabi karar tebliğ edilmedi veya borçu bulunamadı gibi gerekçeler aslında borçluyu kurtarmaya bilir borçluya ulaşılamama gibi durumlarda, 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uygulanır Merniste kayıtlı adrese, kaydınız yoksa nüfusunuzun kayıtlı olduğu muhtarlığı, son verilmiş olan adresinize ilgili kanun doğrultusunda tebliğ yapılır. Kişi E-Devleten zaten adına açılan dosyaları görmesi de mümkündür. E-Devlet üzerinde görünen bir icranız var ise mutlaka takip ediniz adres veya nüfus kayıtlı mahalle/köy muhtarlığınıza bırakılabilir bu hususlara dikkat edin.

Diyelim ki adınıza icra dosyası açıldı maaşınız yok mal yok mülk yok bir kuru canınız var o zaman alacaklı bekler hatta 2-3 yıl tahsilat olmayan alacağa esas icra dosyasının e-devletten kalktığına da şahit olmaktadır bu durum borcun düştüğü silindiği unutulduğu anlamına gelmez icra harcı yatırılmadığı için dosya İcra Müdürlüğünce sadece geri bırakılmıştır. Bir Mal edinmeniz veya SGK lı bir işe girmenizde hemen aktif olur ve maaşınıza, edindiğinin mallara icra ve akabinde haciz konulur. İşte icra dosyasının tekrar aktif olduğu anda on yıllık zamanaşımı tekrar sıfırlanmış olur. Yada alacaklı dokuz yıl bekler son yıl dosya harcını yatırır ve süreyi tekrar sıfırlar.

İcra ve Haciz Zamanaşımı

İcra zamanaşımı yoktur yani alacaklı kişinin maaşına borcun esası süreye takılmadığı sürece maaştan kesinti yapabilir kesintinin esası borç bitinceye kadar olduğu için borç bitmeden maaş haczinin kalkması yada kaldırma telebinde bulunulması mümkün değildir. Yine taşınır taşınmaz mallara konulan satılamaz şerhleride aynı kapsamdadır borç bitmeden yani borcun tahsiline yeter haciz yapılmadığı sürece şerhlerin kaldırılması yada varsa banka hesaplarına (maaş hesapları hariç) konulan blokelerin kalkması/kaldırılması talep edilemez.

Burada alacaklıya binen husus, taşınır veya taşınmazın satışa çıkartılması kısmında zaman sınırlaması vardır. Araca konulan satılamaz şerhi esas süreye bağlıdır ancak araç satışa çıkartıldığında altı (6) ay içerisinde satışının tamamlanması gerekir süre sonunda satış gerçekleşmez ise masraflar alacaklıya kalmak esası ile araç geri sahibine iade edilir. Bu yüzden değeri düşük araçlara şerh konulur ama satış gibi bir işlem bina edilmez 3-5 bin liralık araç için değmeyecektir ve satışı da sıkıntılı olacaktır. Ama aracınız yeni ise icra araba satışlarını dört gözle bekleyenlerin olduğu da bilinmekte.

Yine, satışa hazırlanıp çıkartılan ev arsa gibi menkuller ise bir (1) yıl içerisinde satışının tamamlanması gerekir aksi durumda sahibine iadesi kanuni zarurettir masraflarda aynen alacaklıya kalacak şekilde. Ancak menkul satışları da kolay olmakta ve sadece icralardan ev araba kovalayan bu işi ticarete dökenler olduğu için satış işi kolay olacaktır.

Varlık Yönetim Şirketleri Zamanaşımı

Bankalar alacaklarını satışa çıkartırlar ve kanunla kurulmuş olan bu şirketler tüm hakları ile birlikte bu alacakların sahibi olurlar yukarıda belirtilen zaman kavramı aynen geçerli olmakla birlikte TMSF kapsamında değerlendirilen bu alacaklarda zamanaşımı 20 yıl olarak değerlendirilmektedir. Varlık şirketlerine devredilen borçlara ilişkin ayrıntılar buradan.

Diğer Borçlarda Zamanaşımı

Yine diğer takibe ve icraya konu olan telefon internet abonelikler gibi alacaklarda aynen on yıllık zamanaşımı na tabidir yine burada size gelen bir ödeme emri var ise dikkate alınacak tarih borcun oluştuğu son fatura tarihi itibarı ile zaman aşımı hesaplanabilir.

Zamanaşımına Düşen Borca İtiraz Süresi

Zamanaşımına giren bir borcunuz var yada ödemediğiniz bir borcunuz varsa İcra Müdürlüğünde adınıza bir dosya açılmış mı takip etmenizde yarar var hatta ara sıra e-devletten kontrol ediniz alacaklı icra müdürlüğünden adınıza bir ödeme emri çıkartabilir ve yasal adresinize tebliği sağlayabilir. Buna itirazları beş (5) gün içinde yapmanız gerekir aksi halde karar kesinleşir ilamsız icralarda itiraz edilmezse kesinleşecektir. O yüzden mutkala ama mutlaka itiraz edin İcra Müdürlükleri borcun zaman aşımına düşme durumuna Re’ sen bakmamaktadırlar. Yukarıda da belirttiğimiz üzere size ulaşmış bir bir ödeme emri olmayabilir bunu iyi takip edin 7201 göre bir tebliğ yapılmış olabilir. Muhtara, eşinize, komşunuza, apartman yöneticisine vs… verilmiş olabilir. Hatta Apartman kapısına dahi tutanak ile asılmış olabilir.

Borçlunun Vefatı ve Zamanaşımı

Borçlunun ölmesi halinde borcun esasına halel gelmez aynen murislerine intikal eder zamanaşımı konusunda takip bu durumda murislere düşmektedir. Ölenin terekesi ve borçları kıyaslanarak borç fazla ise reddi miras yapılabilir bunun için vefatı takiben doksan gün içinde reddi miras işleminin yapılması gerekir süre aşılırsa ret işlemi de yapılamaz.

Konu hakkında hukuki destek almanızı şiddetle tavsiye diyoruz, ancak aklınıza takılan olursa konu altından yorum olarak iletiniz genel çerçevede yardımcı olmaya çalışırız, esen kalın…

Yorumlar

 1. ŞENOL avatarı ŞENOL dedi ki:

  Düzeltme ;; Merhaba 2009 yilinda bir faktoring firmasina bir cek ciro ederek finans yaptim cek kendi cekim degil firma ödemedi bana 2009 yilinda haciz baslattilar ve daha sonra hic bir haber cikmadi 2016 yillarininda 16 hak sahibi olan ve 1 hisseside bana ait olan bir arsa kaldi bende 15.000 tl karsiliginda hakkimdan vaz geçtim sattim 2020 yilinda beni varlik firmasi aradi ve borcu satil aldiklarini söylediler bide bana mal kacirmadan dava actilar dosya zaman asimina ugramismidir varlik firmasi almadan birde nasil bir itirazda bulunabilirim

 2. ŞENOL avatarı ŞENOL dedi ki:

  Merhaba 2009 yilinda bir faktoring firmasina bir cek ciro ederek finans yaptim cek kendi cekim degil firma ödemedi bana 2009 yilinda haciz baslattilar ve daha sonra hic bir haber cikmadi 2016 yillarininda 16 hak sahibi olan ve 1 hisseside bana ait olan bir arsa kaldi bende 15.000 tl karsiliginda hakkimdan vaz geçtim sattim 2010 yilinda beni varlik firmasi aradi ve borcu satil aldiklarini söylediler bide bana mal kacirmadan dava actilar dosya zaman asimina ugramismidir varlik firmasi almadan birde nasil bir itirazda bulunabilirim

 3. Mahmut avatarı Mahmut dedi ki:

  Merhaba 2019 haziran ayında senet imzaladım. Borcu odeyemedim. Karşı taraf 19/07/2019 da dava açtı. Elime herhsngi bir belge gelmedi şans eseri e-devletten gördüm. Üzerime mal mülk yok sigortalı bir iştede çalışmıyorum.borcumu biriktirip ödemeye calışacağım fakat aileme vs. yansıtmamam lazım. Süreç nasıl işleyecektir.

 4. Osman Bulut avatarı Osman Bulut dedi ki:

  Merhaba benim bir bankaya Kredi kartı borcum vardı ödeme yapmadım.Bu banka bana üç yılı geçti yeni ıcra takibi başlattı.bu icra takibine itiraz edebilir miyim. Üç yıl işlem başlatılmayan bir borç.takip için zaman aşımı varmı.Cek lerde üç yıllık zaman aşımı var kredi borcunda da böyle zaman aşımı varmı. Teşekkür ler

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   3 yıl durumu senet v-borçları için geçerlidir, banka alacakları 10 yıldır

 5. Tuncay souksu avatarı Tuncay souksu dedi ki:

  Merhaba banka geciken borcumu hukuk bürosu na verdi icra takibi başladı ve bu esnada ben bankadan borcumu yapılan dirdim bir taksidim kaldı Ocak onbeş de ödenecek fakat hukuk bürosu ba mesaj atmış icra dosyasını kapatmak için şimdi sizden öğrenmek istediğim icra dosyasını kapatmak için benden para isteme hakkı varmı banka bu borcu yapilandirirken avukat lik masrafını aldı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim saygılar

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Evet icra dosya kapama masraflarını isteme hakları vardır, banka hangisi ziraat mi acaba

 6. Isa kaya avatarı Isa kaya dedi ki:

  Merhaba benim 2007 adıma açılmış bir icra dosyam vardı sonra icra dosyası birdaha açılmadı 2010 yılında borcumu kapatmak için avukata gittiğimde dosyamın kaybolduğunu bulamadıklarını soylediler şimdi yıl 2019 geçengün baska bir hukuk bürosu arayıp borcumdan dolayi görüşmek istediler dosya onlara gelmiş benim borcum zaman aşımına ugramismidir

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Zamanaşımı şartları oluşmuş gibi görünmektedir, 10 işlem tesisi yapılmamış görünmektedir, ilgili hukuk bürosu size icra ödeme emri gönderilmesini sağlar ise icra müdürlüğüne zamanaşımı bahsi ile itiraz ediniz.

 7. Fırat balbay avatarı Fırat balbay dedi ki:

  Hocam Merhaba Babam 2008 yılında vefat etti 1996 yılından kalan elektirik borcunda dolayı2019 yılında ben ve kardeşlerime icra çıkarıldı daha önce reddi misas yapmamıştım herhangi bir miras durumu yoktu şimdi reddi miras yapsam borç durumunda kurtulurmuyum TEŞEKKÜRLER

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   reddi mira ölümü takiben üç ay içerisinde yapılması lazım ancak icra borcu zaman aşımı bahsi ile itirtaz edebilirisniz.

 8. cafer avatarı cafer dedi ki:

  Öldükten sonra kımseden alamazlar borcu kımınse o öder..ıyı ben ölüm benden sonra eşımden borcu ödemesı ıstensın saçmalık adamın eşımı yaptı borcu..esek oldü dükkan kapandı..bu ıcra düzenı zaten saçmalık banka 6 senedır benden borcu alamamış tutmuş varlığa fınas çöplüğünün farelerıne vermışler borcu bu kamışlarda devamlı arama mesaj devletın alamadığı avukatlarıyla varlık sen neyıne güvenıpte üstlenıyorsun tehdıt korkutmaylamı alacan..Bır sözde bankalara sız kışının özel bılgilerını bu şırketlere nıye satıyorsunuz kımden ızın aldınız hem devletten zarar gösterıp vergıden alın parayı ooooh bırde satın ordan kazanın vermeseydın nıye verdın kredıyı kredı kartını cemeresınıde çekeydın soygun düzenı her taraf..

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Merhaba öncelikle biz bilgilendirme yapıyoruz alakamız yoktur kurumlar ile, eşe kalam borç miras gibidir ölenin mirasi kaldığı gibi borçlarında kalır reddi miras yapılırsa borç kalmaz o zaman ölenin yakınlarına

   1. Mujdatkaya avatarı Mujdatkaya dedi ki:

    Merhaba 2009 yılında çeşitli kurum ve kuruluşlardan adıma açılmış 4 tane icra davası görünüyor e devlet de bunlar zaman aşımına ne zaman uğrar birde geçtiğimiz yıllarda çeşitli zamanlarda sigortalı çalışırken iş yerime maaş haczi ihbar namesi gönderildi ve bende işten ayrılmak zorunda kaldım iş geride icra müdürlüklerine işten ayrıldığıma sağır bilgi yazısı göndermiş

    1. Mujdatkaya avatarı Mujdatkaya dedi ki:

     Merhaba 2009 yılında çeşitli zamanlarda adıma açılmış 4 adet icra davası görünüyor e devlet de bunlar zaman aşımına ne zaman uğrar birde geçtiğimiz yıllarda çeşitli zamanlarda sigortalı çalışırken iş yerime maaş haczi i bildirimi gönderildi ve bende işten ayrılmak zorunda kaldım iş yeri icra dairelerine işten ayrıldığıma dair yazı yazdi

  2. İsa türk avatarı İsa türk dedi ki:

   Ya ben abime verdin kredi kartı kredi sağolsun 35 yıllık abim babamı da kandırmış kaIk attı bize ve terk etti karıyıda boşadı bizi yüzüstü bırakıp kaçtı şimdi babam ve ben uğraşıyoruz icralık olduk banka verdi krediyi ama bu bir riski özel sektör çalışanıyom işten çıkartıldım ödiyemedim doğal olarak abim ona verdikleri ödemedşğinden icralık oldum şimdi düşünüyorum banka bu parayı bize sattı eğer ödeseydin karda idi gelirim belli idi ama o fazlasını verdi bende şaşırdım o zaman şimdi kazık yedim iş başıma kaldı bence banka da bu riski göze aldı sonuçta benim maaşım belli idi niye verdin o kadar he ödeseydim ki öderdim ama dümen bozuldu gelir kaynağım bitti azaldı şimdi avukatlar ödicen diyor e arkadaş yarın ne olacağımız belli değil sende bu riski göze aldın banka az anlayışlı ol yani

 9. hakan avatarı hakan dedi ki:

  iyi günler icra dosya açılış tarihi 2013 yan tarafta kapalı yazıyor tarihi 2014 bu dosya zamanaşımına uğrarmı?

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   10 yıl içinde dosya tekrar açılmaz ise zaman aşımına düşer

 10. ali deger avatarı ali deger dedi ki:

  15 yili gecmis bir borc durumu borclu kisininbabasindan kalma bir arsa ferdi bir alacakli icra tskipi baslatmis ancak bu arsayi hak sahibi kardesine verilmis bende kardesinden yeni satin aldim bu haciz zaman asimina ugramis dediler bende islemi yaptik acaba alacakli simdi tekrar takip yapabilirmi
  zaman asimi dogmusmu dogduysa bu takibi nasil kaldiririz

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   15 yıl hiç işlem yapılmamış ve şimdi işlem yapılmış ise zaman aşımı bahsi ile şayet başlatılmış bir icra var ise itiraz ediniz

 11. Osman avatarı Osman dedi ki:

  Varlıklara devredilmiş borcum var emekli maaşıma haciz yapabilirlermi

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   hayır

   1. Borç avatarı Borç dedi ki:

    Admin Bey Merhaba. 2003 yılında eski eşim tarafından kaçak olarak teminatsız kullanılan elektrik nedeniyle 40.000 liraya yakın elektrik borcuyla ilgili şahsıma icra davası açılmış. Dava içerisinde eski eşimde var. Eski eşim ve ben mühür bozma suçlaması ile ilgili yargılandık. Ben beraat ettim, eski eşim hüküm aldı ve cezasını yattı. İfadesinde mühür bozma suçunu kendisinin işlediğini ve aboneliğin yükümlülüğünün kendisine ait olduğunu beyan etti. Üzerimde sadece miras yoluyla geçen 40 hisseli değersiz bir ev var. Onun haricinde babamdan bağlanan dul maaşı ve engelli kızımdan sağlanan bakım ücreti ile hayatımı idame ettiriyorum.
    Bahsekonu borç yükümlülüğün üzerimden düşmesi mümkün olur mu?
    Engelli kızım vasıtasıyla TOKİ’den ev sahibi olmayı düşünüyoruz. Ev aldığımız takdirde bu eve icra konur mu? Yada bu borcun zamanaşımı vs olmaz mı? Siteye yorum nereden yazılır bulamadığım için buradan yazıyorum. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Allah razı olsun.

    1. admin avatarı admin dedi ki:

     dul maaşına haciz konmaz ayrıca zaman aşımı durumu şartları vardır. toki ye icra gelmez tapusunu almadığınız sürece

  2. Zeki avatarı Zeki dedi ki:

   Ii günler 2013 yılında beş ayrı bankaya kredi borcum var ortalama 8 yil olacak, yalnız dolandirildik bi kac kisi birlikte, şuan 3 banka kaldi son 3 bankaya iki yıldır hicbir ödeme yapamiorm, gecmis yıllarda dahil olursa 10 yılı tamamlarsa zaman aşımına uğrar mı, ve ayrıca bizi dolandıran kişiden yana elimizde hicbir imzalı belge yok dava acsak da bundan bi sonuç elde edebilrmyiz, gorustgumuz avukatlar hicbir şey yapamazsiniz diorlar

   1. admin avatarı admin dedi ki:

    Muhtemelen zamanaşımına düşmemsi için icra dişlemine başlarlar yani o işde zor

    1. Ersin avatarı Ersin dedi ki:

     Admin şuan 2013 yılında 4 icra davası acılmış hakkımda bu acılan dosyalardan bu zamana kadar hiç haberim olmadı ve şimdi çok yüksek mevlalar olmuş şirketler hiç indirim yapmıyorlar bu konu için herhangi baş vurmam gereken yerler varmı

     1. admin avatarı admin dedi ki:

      Borç sizin ise yapacak oek bir durum yok ancak, temerrüt durumu ve faiz hesaplamasını kontrol edebilir ve ttoplam tutara itiraz edebilirsiniz.

     2. Turan aşık avatarı Turan aşık dedi ki:

      2009 yılında icrada sırada bekleyen kredi borçlarım ödenmiyor.2009da 109000tl.ilk sırada icrada maaşımdan ödenen borcum ne kadar sürede ödenir.diger borçlarım ne olur

 12. Özcan avatarı Özcan dedi ki:

  Merhaba Sayın Admin 2013 den 4 icralik 2016 2017 den 3 icralik dosyam var hic birine tahaut vermedim 2018 de karaciyer nakli oldum %70 engeli oldum lakin engelli maasi almiyorum ozel hastanede tedavim gereyi genel saglik sigortasi yatiriyorum calismam yasak aile yardimi ile geciniyorum bu borclar zaman asimina ugrarmi veya engelliye yapilacak bir yardim af durumu olurmu yardimci olursaniz sevinirim saygilar.

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   zaman aşımı için belirli şartların oluşması lazım ki o iş zor. Engellli veya çalışamaz olmanız borçların silinmesi veya ötelenmesi gibi bir durumu neden olmaz.

 13. Özge avatarı Özge dedi ki:

  Meraba hocam eşim kardesine kefil oldu avm den alisveris yapmislar bundan 5 yil dan fazla oldu sanırım. Borclarini ödemiyorlar. Avukat surekli ariyor onlar kari koca sigortali çalışıyor ama ben tek maaşla çalışıyorum. Ilk zamnlar e devletten borc çıkıyordu. Aralık ayindan itibaren borç çıkmıyor ama avukat hağla arıyor. Neden çıkmıyor bu borç ve kefillikte kac yılda siliniyor acaba. Tesekkurler simdiden

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   kefillik düşmez, icra dosyası işlemden kaldırılmış harç ücreti yatırılmadığı için

 14. Gökhan avatarı Gökhan dedi ki:

  Kolay gelsin benden dolayı esimin uzerine ticari arac var haciz gelirmi ? Simdiden tesekkur ederim.

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   hayır

 15. dilek erdem avatarı dilek erdem dedi ki:

  merhaba , bir alacağımızdan dolayı açılan davada imzaya itiraz edildi. bu arada icra dairesine paranın bir kısmı yatırdılar. dava 3 yıl sürdü.ve davayı kazandık. bankadaki parasına da bloke kondu. banka parayı karşı tarafa ödedi. ve 3 yıl bizizm paramız icra dairesinde bekledi . bu bekleyen paranın faizi olur mu ve bankaya nasıl dava açabiliriz. şimdiden teşekkürler.

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   dava açabilirsiniz, ancak dava konusu olması nedeniyle yeni dava açmanız gerekir.

 16. Mehmet Atalay avatarı Mehmet Atalay dedi ki:

  Merhabalar.2008 yılında yeğenimin üniversitesi için kefil oldum.Tabi taksitleri ödeyemediler ve banka benim maaşımdan 2011 yılında 2 yada 3 ay kesinti yaptı.Daha sonrasında ben işten ayrıldım sonra başka yerde çalışmaya başladım ve 5,5 yıldır aynı yerde çalışmaktayım ama kesinti hiç olmadı.Bana bir kaç kez mail atıldı varlık şirketlerinden her biri değişik isimlerde olan borcunuz var arayın diye ama açıkçası aramadım.Şimdide e devlete girip baktığımda varlık şirketi bana 23/07/2019 da dava açmış.Sizce bu kadar zaman sonra benden tahsilat yapılabilir mi yada haciz ,maaştan kesinti vs olabilir mi? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Şimdiden kolay gelsin sizlere teşekkürler.

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   evet yapabilirler zaman aşımı 10 yıl

 17. Funda avatarı Funda dedi ki:

  İyi günler. Ben alacaklıma 80.000 liralık senet yaptım 2 yıl vadeli ara ara ödemeler yaptım borcum 38.000 kaldı. Alacaklıdan hiçbir şekilde ödeme yaptığıma dair evrak almadım. Alacaklı o kalan tutar için beni avukata verdi. Tabi senet 80.000 üzerinden işledi. Alacaklıdan borcumu bitirdim. Avukat la %25 anlaşma imzalamış o tutarı ben mi ödemek zorundayım davayı açan mı. Ayrıca avukat vekalet ücretini kim ödeyecek. Avukat 19.000 talep ediyor benden araca icra koyulmuş. Borcu bitirmem yetmiyor mu senedimi almak ve icrayı kaldırmak için. Teşekkür ederim şimdiden

 18. Erkan GÖNÜL avatarı Erkan GÖNÜL dedi ki:

  Merhabalar
  1 sene önce çalıştığım şirkette kullanmakta olduğum araba ile kaza yaptım suçlu bendim karşı tarafın masrafı 9.300lira idi şirket kendini garantiye alsin diye boş senede imza attim ve ertesi günü evime haciz geldi kendi evim hala daha hacizli bisey olmaz borç bitsin kaldırırız dediler 100.000 yüz binlira fahiş fiyat ile kendi rızam olmadan aradan 1 sene geçti borcum bitti icra dairesinden senedimi iade için gittim ve benden 5 6 bin harç parası istiyorlar şirket banane sen öde al senedini diyo ne yapmamalıyım acil yardim TEŞEKÜRLER

 19. İbrahim kesen avatarı İbrahim kesen dedi ki:

  Vodafone şirketinden 3 hattım ve bunların üzerine telefon aldım 4000+2000+1500 tl gibi icra gelecek tahminen.
  sizce bunların avukata düşmesini bekleyip tüm borcu tek seferde yapılandirma yapabilir miyim?
  7000-8000 tl için ayda 700 TL gibi

 20. sedat polat avatarı sedat polat dedi ki:

  hocam öncelikle teşekkür ederim,akbank maaş hesabımın 400 tl artı para hesabını kullandım yatıramadım,banka avukata verdi avukat benden 900 tl para istiyor taksit de yapmıyor ne yapmaliyim

 21. Gökhan avatarı Gökhan dedi ki:

  Merhabalar sayın admin bir sorum olacak araç kiraladim 2016 senesinde adam parasını peşin aldı 100 TL altında bir tutar kalmıştı hatırladığım kadarıyla araç çok kötü durumda idi ben de buna itiraz ettim ve kalan parayı ödemedim daha dün adresime tebligat gelmiş ve muhtarlığa bırakılmış yurt dışında yaşıyorum ve şu anda izindeyim ödemeyi nakit yapmıştım aracı çok erken saatte otobusum olduğu için dükkan in önüne anahtarı ön lastiğin üzerine bırakıp mesaj ile haber vermek kaydıyla bıraktım ve biraz telefonda tartıştık icra takibi açmış adıma ne yapmam lazım acil yardım lütfen rent a car böyle mahalle arasında 3-5 aracı olan bir firma

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   icraya itiraz ediniz karar kesinleşmemesi lazım

   1. Gökhan avatarı Gökhan dedi ki:

    Peki avukat yardımı ile mi yoksa kendim mi yapmam gerekiyor ?

    1. admin avatarı admin dedi ki:

     Knedinizde edebilirsiniz borcun asılsız olduğu bahisle yine avukatlık masrafları ve icra giderlerine de itiraz edebilirsiniz. ilgili yazı Küçük Meblağ İcralarda Vekalet Ücretine İtiraz Limiti Nedir?

 22. emre avatarı emre dedi ki:

  merhaba, ben emre. yurtdisinda yasiyan biriyim.2013de adima acilmis bir banka icra dosyasi var. yillardir turkiye gelmedim. ama bu zaman zarfinda hic bir belge veya tebligat almadim. edevlet ile dosya acik gozukuyor. bu konudaki sorularimi cevaplandirirsaniz cok sevenirim.
  1- bu dosyanin akibeti nedir? acik yaziyor orta da bir verilmis karar varmi?
  2-benim adima hicbir tasinmazim veya tasinirim yok. bu herhangi bir hapis olayi var mi?
  3-turkiye giris-cikis ta sorun yasarmiyim??

  cok tesekkurler.

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Türkiyede bulunan yasal adresinize muhtemel tebligat yapılmıştır. 7201 sayılı kanuna göre. Giriş çıkışta mal beyanında bulunmadığınızdan dolayı yakalama kararı çıkartabilirler ancak bu yakalama mal beyanında bulunduğunuz an düşer.. Hapis vs olayı yoktur ödeme taahhüdü vermez iseniz.

 23. Sercan avatarı Sercan dedi ki:

  Merhaba ben yaşadığım bir kavgada polis memurları araya girdiler darp gördüm o esnada aralarından bir polis benden şikayetçi olmuş vurduğumu iddaa etmiş fakat mahkemede öyle birşey olmadığını kamera kayıtlarına ulaşmalarını talep ettim fakat kameralara bakmadılar emniyet müdürlüğü dava açmış ilk mahkemeye gittim digerlerine gitmedim davacı gelmediği için karar olarak 2500 lira polis memuruna 2500 lira avukat masrafı 1300 lirada diger masraflar çıkmış bu bir şekilde affa ugrarmı yada avukat masrafına ve diger masraflara itiraz edebilirmiyim yoksa tutarın tamamını ödemem gerekiyormu bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Küçük Meblağ İcralarda Vekalet Ücretine İtiraz Limiti Nedir? başlıklı yazımızda avukat masraflarından kurtulmak için icra müdürlüğüne itiraza ilişkin inceleyiniz.. Ancak icraya esas tutar adli mahkeme işidir. ona itiraz yolu başkadır.

 24. Sinan Toraman avatarı Sinan Toraman dedi ki:

  Merhaba. İki bankaya 40 bin TL kadar ihtiyaç kredisi borcum var. Sağlığım nedeniyle kendi işimi yapamıyor, yeterli kazanç elde edemiyorum. 2010 da kredi ile aldığım evimin kalan borcunu bir şekilde kapatıp eşimin üzerine yapabilirsem evin haciz konusu olmasının önüne geçebilir miyim? Asgari ücretle çalışıyorum. Maaşıma haciz gelir mi? Teşekkür ederim.

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   borç hakkında takip başlamış ise devir işlemi kotu niyet bahsi ile dava konusu edilebilir.

 25. SERHAN avatarı SERHAN dedi ki:

  2009 da 16 yaşında yaptığım sigortasız bir araç ile çarptığım çocuk sigorta şirketi aracılığı ile beni mehmete veriyor.
  Çocuğa belli bir miktar para veriliyor benden 100 binlira tahsil etmeye çalışıyorlar icra mahkemesi aracılığı ile.
  Şimdi itirazları falan yaptık.
  Durum ne olur bir kuru maaş var bu dava düşer mi ne zaman düşer

 26. Mustafa avatarı Mustafa dedi ki:

  Meraba hocam ismim mustafa benim 16 tane icra dosyam var ben asgari ucretle çalisan biriyim maşima icra konuluyo misal herseyi dahil 5000 tl borcumu odemeye basliyorum haciz yoluyla yani masima bu borcu 2000 tl ye dusurdum ama sonra isten cikarildim is buldum calistim diyene kadar 2 yada 3 ay gecti baska bi alacakli maşima haciz koydur du onu odemeye basladim peki bu 2 tl ye kadar dusurdugum borc tekrardan geri yukseliyomu veya yukseliyosa ben bu borclari nasil bitircem yada kendimizimi oldurmek gerekiyo bunlardan kurtulmak icin

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   O maaş ile maalesef o borç bitmez zaten borca düzenli yasal faiz işlemektedir.. 2 bine düşen borca da aynen faiz işler.. 16 tane icra konusu Allah yardımcınız olsun.

   1. Taner avatarı Taner dedi ki:

    Slm aleyküm ben bi trafik kazası yaptım arabaya arkadan çarptım 4000lira hasar çıktı benimde örümcek durumum yoktu bir sene sonra beni icraya vermişler 85model reno arabama haciz koymuşlar avukat aradı uzlaşabilceğimizi söyledi bana o gün için 2000bin lira gönder icrayi kaldircaklarini soyledi bende halk bankasindan gönderdim ama icrayi kaldirmamişlar elimde parayi gonderdiğime dayir makbuz var 4000 lira icra müdürlüğüne sordum 6500 olmuş ne yapmam gerekir arabayi hurdaciya verdim .yakalama çikmiş arabaya zaman aşimi nedir ve ne yapmam gerekiyor

    1. admin avatarı admin dedi ki:

     Dekontu icra müdürlüğüne iletiniz..

 27. cemil gül avatarı cemil gül dedi ki:

  hocam merhaba . bir yaralama olayından ceza aldım. ayrıca buna bağlı olarak tazminat cezası ödemem var. ödeme durumum yok. bu borca ilişkin eve icra geldi. haczedilecek birşey olmadığı için işlem yapılmadı. mahkemenin belirlediği tazminat ceza ödememde zamanaşımı süresi var mı. ödeme süresi ne kadardır. ömür boyumu geçerli. yardımınız için teşekkür ederim. iyi günler

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Tazminat da aynen bir alacak durumudur zaman aşımı kuralları onun içinde geçerlidir. Alacaklı paranın tahsiline yönelik yasal işlem basamaklarına uymak zorundadır.

 28. sultan avatarı sultan dedi ki:

  merhaba gencoya 1 yıl önce borcum kalmıstı 1mılyar suan 5.600 tl dıyorlar ve benım ödeme sansım hıc yok neyazıkkı ındırım dıyor ama 4 mlyr ıstyor yarsını getrın hemen dıyor gunluk faız koymus genco neyapabılırım bana yol gösterırmısınız rıca etsem

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   İcra dan ödeme emri geldi mi ayrıca gelen icraya azami faiz oranı fazla bahsi ile itiraz edebilirsiniz. Yine 4 bin tl altı borç ise yine avukatlık ve icra masraflarına ititaz edebilrsiniz.

 29. Ali avatarı Ali dedi ki:

  Merhaba hocam icra dosyası yıl geçince numarası değişimi

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Hayır değişmez

 30. Ayşegül bakır avatarı Ayşegül bakır dedi ki:

  Merhaba benim 2005 yılında 11.000 tl bankaya borcum vardı. Şimdiye kadar icra falan gelmedi. 3 aydır varlık firmasından günde on kere aranıp borcumun ödenmesini istiyorlar. Maaşlı çalışanım maaşıma haciz gelir mi? 2014 yılında evlendim. Benden dolayı eşime ait eve haciz gelir mi? Bu borçtan dolayı zaman aşımı var mı? Bu durumdan dolayı psikolojim bozuldu. Lütfen Bilgi verebilir misiniz?

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Maaşınıza icra gelebilir siz uzlaşma yoluna bakınız eşinize icra gelmez.

 31. muhammet gülmez avatarı muhammet gülmez dedi ki:

  merhaba 2012 tarihli açılan borç dosyası bu günü kadar yenilenmediyse zaman aşımına uğramış olurmu? ve borçlunun düştüyse yapması gereken bir işlem nedir ?

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   hayır 10 yıl geçmesi gerekir

   1. Isimsiz avatarı Isimsiz dedi ki:

    Peki yenileme yapilirsa gene 10 yilmi zaman asimi

    1. Isimsiz avatarı Isimsiz dedi ki:

     Yani 2012 yilinda icra davasi acilmis hakkimda vodafone sirketinden ben yurtdisinda yasiyorum yeni ögrendim dosyada acik yaziyor. Bunun zaman asimi 10 yilmi yani 2012 ekim ayindan itibaren 10 yilmi onu tam anlayamiyorum ve öyleyse 10 yil gectikten sonra bu borc silinirmi yada sifirdan genemi baslar?

    2. admin avatarı admin dedi ki:

     yenileme olursa zamanda yenilenmiş olur

     1. Isimsiz avatarı Isimsiz dedi ki:

      Merhaba simdi zaman asimi 2022 de oluyor bu durumda 2022de dosya hala acik gözükürse yenilenmismi oluyor? Yada yenileme oldugunu nasil anlayabiliyorum bu süre zarfinda e devlette? Yenileme olmadimi dosya görünmezmi yada kapalimi görünür?

     2. admin avatarı admin dedi ki:

      yenilenmez ise e devletten silinir

 32. emrah avatarı emrah dedi ki:

  İyi günler.Miras kalan hisseli bir aracın pay sahiplerinden birinin borcundan dolayı (30 bin tl) araca haciz kondu araç kasko değer 68 bin.11 pay sahibi var.Bu haciz nasıl kalkar? Yardımcı olursanız sevinirim.

 33. ahmet avatarı ahmet dedi ki:

  bir kisinin 18000 tl bana borcu varken, 3-4ay odeyecegim dedi oyaladi, vermedi. daha sonra borcu olanin 10 gun once Vefat ettigini ogrendim. daha once kendisine bir takip baslatmamistim. Ben olen kisiyle farkli bir ilde yasiyorum. elimdeki belgeler dekontlar ve whatsapp mesajlari。olmeden once o kisiye ilamsiz icra takibi baslatacaktim. olen kisinin bir cok borcu oldugu icin ve tabikide isleri geldigi icin reddi miras yaptiklarini soylediler。ben nasil bir yol izlemeliyim。3 ay beklemek durumunda miyim? Olen kisinin olmadigi ve bana yakin olan yerden icra takibi baslatabilir miyim? Kime karsi icra takibi baslatacagim, Ornegin terekeye karsi baslatabilir miyim, yada mirascilara karsi mi baslatacagim bu during a 3 ay beklemek durumunda miyim, onlar reddi miras yapmislar, (esi whatsapp mesaji gonderdi, resmi olarakda yapmislardir), mirascilari ve adreslerini bilmiyorum. 3 ay bekledikten sonra mirascilari tumu redderrse ne olur. 3 ayda once herhangi bir icra dairesine gittiginde ne yapmaliyim

  Tekerekeye karşı başlatabilir siniz.
  Ölen Kişilerin Banka ve Senet Borçları Ne Olur? başlıklı yazıyada bakabilirsiniz.

  1. Yelda avatarı Yelda dedi ki:

   Merhaba 3bucuk sene once bir nazardan 7.800 Alistair veris yapdik benim uzerineydi 3 sene odeyemedik esimin valeri bozuldu sonra 1.100 olarak baya bir odeme yapdik en son 1.500 yapdik simdi normal borcumuz 3 milyar kaldi produces ayni sekilde ana 8.400 cikardilar 2 taksitke odeyin diyorlar Benin esim Lesnar ve bu ara hic is yok oducez AMA bizi devamli haciz memuruyla tehtit ediyorkar ablamda bize kefil esil yok aylildi askeri ucretle calisan biri bize bir yardimci biz ne yaparizda bu bordan kurtuluruz biz odense yapicaz biraz zamanda ihtiyacimiz bar

   1. admin avatarı admin dedi ki:

    eve icraya gelme olayı olmaz genellikle korkutmak amaçlı yaparlar siz durumum bu yapacak bişey yok deyiniz.

  2. Yelda avatarı Yelda dedi ki:

   Uzerimize kayitli birsey yok kiraciyiz saten ablamda kiraci durumu yok

 34. ahmet budak avatarı ahmet budak dedi ki:

  hocam elektrik borcu nedeniyle e devlette icra gorunuyor. bu borcun avukat ucreti ve faizi ana borctan daha yuksek. bunda bir sinir yok mudur. adaletsizlik icin yapilabilecek bir sey yok mu?

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   var hocam olmaz mı itiraz edeceksiniz size ödeme borcu 7 gün içerisinde ödeyin diye ödeme emri gelecek icra müdürlüğünde ona ilgili icra dairesine itiraz ediniz bilgi için bu yazımızı okuyunuz link: Küçük tutarda icralara itiraz.

 35. Murat avatarı Murat dedi ki:

  Hocam iyi günler benin bir bankadan birtane ikinci bankadan 3 tane ayrı ayrı icra dosyam vardi bi tane olana mahafakat yaptim diğerleri bekliyordu e devletten baktığımda bir tanesi gitmis bunun akıbeti ne olur cvp verirseniz sevinirim

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   borç kaybolmaz aynen durur faiz de işler vakti gelince alacaklı dosyayı geri açabilir.

 36. murat avatarı murat dedi ki:

  yargıtaydan ceza davam geldı baska nasıl temız haklarım vardır?

 37. cevat avatarı cevat dedi ki:

  hocam merhaba 2005 senesinde bir alışveriş mağazasından firmanın kendi kartını çıkartıp taksit ile alışveriş yapmıştım. geçenlerde mağazayı arayıp benim firmanızdan alışveriş kartım vardı halen geçerlimi diye arayıp sorduğumda 400 tl gibi bir borçtan dolayı kartımın iptal olduğunu dosyanın bir avukatlık firmasında gözüktüğünü kendilerine borcum olmadığını söylediler avukatlık firmasına ulaştım kendimi tanıttım benim 10.000 tl civarı borcum olduğunu 5.000 – 6.000 tl civarında borcu kapatabileceğimi söylediler. dosyanın kapanması için 2.500 tl teklif ettim ve ibraname istedim kabul etmediler. 2006 senesine ait icra dosya numarası verdiler ama hiç bir yerde bu dosyayı bulamıyorum uyaptan ve e-devletten baktığımda böyle bir dava gözükmüyor borcu tahsil etmek için geri dönüşte yapmıyorlar ilgilenmiyorlar ne yapmalıyım zaman aşımı olmuşmudur yada böyle bir dava hiç yok açılmamış mı şimdiden teşekkürler

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   ilgili dosya numarası hangi icra müdürlüğünde ise bizzat gidiniz dosyanın akıbeti hakkında bilgi alınız size ödeme emri gönderilmemiş ise muhtemel, 10 yıl zaman aşımı söz konusu olabilir yani kartın son ödeme tarihinden itibaren 10 yıl geçmiş ise zamanaşımı söz konusu olabilir. Yine tarafınıza bir ödeme emri tebliği yapılmış mı ilgili icra müdürlüğünde öğrenmeniz halinde size daha sağlıklı bir bilgi verebiliriz.

   1. cevat avatarı cevat dedi ki:

    hocam tekrar merhaba bana söylediğiniz gibi bana verilen dosya numaraları ile icra dairesine gittim dosyalar 10 sene zaman aşımından dolayı imha olmuş imha olduğuna dair icra dairesinden yazılı belgede aldım bu durumda borç iptal mi olmuş oluyor.şimdiden tşkler

    1. admin avatarı admin dedi ki:

     aynn

 38. İrfan avatarı İrfan dedi ki:

  Hocam merhaba yazınızı okudum bilği her daim altın kıymetinde çok teşekkürler. Benim de bir sorunum var cevaplarsanız sevinirim. Bankadan aldığım kredinin ilk iki taksitinden sonra ödeyemedim dosya avukata sonrasında icra takibi borca itiraz ettim mahkemede avukatla 12 taksitte anlaşıp taksitlerle ödemeye başladım son 5 taksit kalınca ödemede aksaklıktan dolayı banka yaptığı faiz indirimini iptal etti ve avukattan dosyayı alıp varlık şirketine devretmiş bu aşamada ne yapabilirim borcu ödemeye devam mı yoksa varlık yönetiminin aramasını beklemek mi borcta indirim yaptırabilirmiyim ne yapılabilir teşekkürler.

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Bence arayınız ve görüşünüz yeni devir söz konusu ise zaten size ulaşacaklardır, siz daha önce ödeme şartlarını söyleyiniz, borcu ödemek istediğiniz babahsi ile yardımcı olmalarını ve indirim en azından makul bir ödeme planı isteyiniz.

 39. Yunus Beş avatarı Yunus Beş dedi ki:

  Hocam merhabalar. 2 sene önce arkadaşım kendi banka hesabında sorun olduğundan benim banka hesabıma 2 kere transfer yaptırmıştı başka bi kişiye. Bugün tesadüfi bi şekilde öğrendiğim de bu kişi bunu delil göstererek 1.5 sene önce bana ve arkadaşa dava açmış, uyapta ve e devlette benim sadece adım ve soyadim yaziyor. Ama ne bir adres bilgim nede t.c numaram yaziyo. Diğer kişinin adı soyadı yazıyor sgk mal varlığı v,s sorgulaması yapılmış ama benim hakkımda bişey yapılmamış sadece adım ve soyadim yaziyo. Bunu nasıl sildirebilirim. Başıma iş açar mı? Arkadaşı arayıp onun uyaptan baktığım da bu işlemleri gördüm. Kendisi bunu borç almış durumu kötü olduğu için ödememiş hala da ödememiş. Borç veren şahsı bile tanımıyorum arkadaşa. Borç bana kalır mı. 2 sene sonra öğreniyorum. Hiç bişey yapmayıp beklemek mi yoksa yapılacak bir yol varmidir adımı sildirmek için. Ayriyeten hocam bu dosya benim kendi e devlet ve uyap sistemim de görünmüyor bana da ne bi kağıt nede bildirisi geldi dediğim gibi benim üstümde gözükmüyor bile yeni devlet memuruyum sorun olsun istemiyorum , cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Şimdi arkadaşınız birinden borç alıyor ama sizin hesaba havale/eft yaptırıyor burada sen o parayı ne yaptın o önemli, nakit mi çektin? yoksa başkasına mı havale ettin tabi bu tür durumlardan iş çıkmaz korkmayın ama olayı tam da anladım desen yalan olur. Yine arkadaşın olayı inkar ediyor mu yoksa kabul ediyor mu? bu da önemli davacı kendince haklı ancak yinede bişey çıkmaz. ama siz yine de bir tanıdık avukata danısınız

   1. Yunus Beş avatarı Yunus Beş dedi ki:

    Merhabalar tekrar hocam. Geçmiş zaman parayı kendisi çektiğini ve olayı kabul ediyor benim hesabimdan. Ama benim sadece sıkıntım orada adımın yazılı olması. Bencede alacaklı haklı ona da bişey demiyorum ama sadece adımı nasıl sildirebilirim. Dediğim gibi bu dosya benim uyapta ve e devlet de görünmüyor ama arkadasta görünüyor. Ve ayrıca dosyada benim sadece adım var. T.c dir bilgidir asla yok. Arkadaş hakkında onca sorgulama yapılmış benim sadece adım eklenmiş başka bişey yok. Bende resmi olarak sormaya çekindim şimdi resmi olarak t.c bilgilerim falan eklenmesin diye hocam.
    Çok Teşekkür ederim yanıtınız için

    1. admin avatarı admin dedi ki:

     muhtemel şahitlik hazirun olarak eklenme durumu var sorun olmayacak gibi bir duurm

 40. Nevin avatarı Nevin dedi ki:

  E devlette 8 tane icra dosyam vardi fakat su an bakiyorum 1 tane var neden acaba oğrenebilirmiyim

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Dosya harcı yatmadığı için dosya geri bırakılmıştır, muhtemele sizden tahsil işi zor olduğu için yeni dosya parası yatırmamak için ama zaten yazımızı tam okursanız onun ayrıntılarını nedenini görürsünüz.

 41. Esma avatarı Esma dedi ki:

  Arkadasim internet uzeri ingilizce kursu icin bir sozlesme imzaliyor ama hicbir sekilde yararlanmiyor. 3 hafta sonra arayip para istiyolar. Parayi yatirmak istemiyoruz cunku hizmetten hic yararlanmadik borcu odemezsek basimiza neler gelir ?

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   sözleşmenin yazılı hale gelmesi lazım yine internet üzerinden yapılan sözleşmelerde 15 gün içinde cayma hakkınız var… bişey çıkma ihtimali zayıf…

   1. Esma avatarı Esma dedi ki:

    Sozlesme internet uzeri degil islak imza ama egitim internet uzeri

    1. admin avatarı admin dedi ki:

     sözleşmenin ayrıntılarını bilmek gerekir ingilizce öğretimi interaktif bir uygulama ise sanırım ödemek zorundasınız gibi yine elinize bir meteryal veya kitap gönderildimi onu bilmek gerekir.. Sanayi ve ticaret bakanlığına şikayet edeceğinizi iletin. hatta şikayet edin size bir fatura oluşturmaları gerekir hizmet bedeli için

 42. Mehmet Nuri gültekin avatarı Mehmet Nuri gültekin dedi ki:

  150bin lira değerin fatura kesip muhasebecime işlettim bu miktarı başka bir şahıs üstlenmişti adam ödemeyince alacaklı kişi bana yani şirketime dava açtı bundan kurtulmanın bir yolu yokmu birde eşimin üstünde olan gayrı mendillere el konulabilirmi cevaplarsanız çok sevinirim tesekkürler

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   eşinizin şirket ortaklığı yok ise sorun çıkmaz diğer husus her ne kadar mesuliyetten kurtulma olmasa da konuyu için uzmanı bir hukukçuya danısınız.

 43. Hasan Yılmaz avatarı Hasan Yılmaz dedi ki:

  İyi günler benim 3800. Tl lik bir çek borcum vardı. Maaş hacziyle ödedim ancak avukata sorduğumda 3600 tl faiz ve avukatlık ücreti var dedi. 3800 tl lik borcun faiz ve avukatlık ücreti 3600 nasıl olabilir ki? Dava 2013 te açıldı. Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler ederim iyi günler

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   Merhaba, muhtemel her yıl yenilenen dosya harçları ile birlikte her yıl için ayrı ayrı vekalaet eklenmiş olabilir, yine maaşa icra geldiğinde saymanlık veya muhasebe birimi gelen icra ne ise örneğin 2013 yılında 3800 geldiyse o bitene kadar keser faiz hesabı yapmaz icra kesen birim.. icra bittiğinde borç faizleri halen devam eder.. muhtemel oradan kalan faiz borcuda içindedir. Ancak yazılı bir dilekçe ile borç dökümünü isteyiniz.

   1. Dilos avatarı Dilos dedi ki:

    Merhaba! Abim bankaya 2016 yılında 3617 lira borçlanmış borç varlığa geçmiş abim vefat etti çocuklarına geçti borç.uyapta 30000 olmuş Varlık 18 bin istiyor bu kadar meblaya bu fiyatlar fazla değil mi ne yapabiliriz henüz bi evrak gelmedi sadece Varlık arıyor

    1. admin avatarı admin dedi ki:

     varlık şirketi ile uzlaşınız.. 2016 yılı borcu için normal aslında