Tarım Arazileri Tarlalar Borsaya mı Girecek?

Tarla aslında bir nev’i ticari emtiadır üzerinden gelir elde edilmektedir. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet KARADAĞ’ ın, Tarım arazilerinin borsaya kote edilmesi üzerine çalışma yapıldığını söylemesi yani tarlalarında borsada işleme girmesi değerli kağıtlar gibi görülmesi ve devir işlemlerinin kısa sürede sağlanması gibi uygulamalar olacağı anlamına gelir.
Özetle, tarlaların borsada alınıp satılabilmesi üzerine çalışma yapıldığını anlayabiliriz ancak bunun kısa vadede yürürlüğe girmesi ve uygulanabilirliği çokta ülkemiz şartlarında mümkün değil. Üç beş dönüm tarları yada tarıma elverişli arazisi olan herkesin bu kapsamı girmesi zaten teoride karşılığı olsa da pratikte çokta arazi sahiplerince kanıksama yada işe dahil olma durumu asgari düzeyde kalacaktır.
Aynı zamanda taşınmaz olan tarla yani tarım arazilerinin böyle bir uygulamaya dahil edilmesi bir çok yapısal sorunu da kendisiyle birlikte getirecektir. Gerçi konu ayrıntılar tam olarak net değil ayrıca çalışma düzeyinde olması konu hakkında tam olarak neyle karşılaşacağımızı da netleştirmemiş oluyor.
Tarım arazilerinin kahir ekseriyeti bireysel olarak vatandaşların üzerinde olması hasebi ile çokta işe yarayacak bir proje olmayacaktır şirket ve firmalar üzerinde bulunan çoklu ortaklı arazi ve tarlaların bu sisteme dahil olması aslında planlanan ve asıl hedeftir. Taşınmazların öyle bir borsa işlemi ile devri zaten mümkün değildir, Satışlar öncelikle protokole bağlanır satış işlemi tamamlanır akabinde borsaya bildirim yapılır.
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet KARADAĞ ayrıntı vermemiş ama bunun borsa ekranından iki tık ile olacağını sanmak biraz yanlış bilgi olur. O yüzden çalışmanın bitmesini beklemek ondan sonra kapsamı uygulama alanı ve şartları nedir ne değildir o zaman sağlıklı bir yorum yapılabilir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell