Bilgisayar Enerji Tüketimini Azaltarak Tasarruf Yolları

Elektrik faturalarının ülkemizde oldukça artmasından dolayı insanlar bilgisayarların enerj tüketimlerini düşürmeyi hedeflemişlerdir. Bilgisayar kullanıcıları günün neredeyse her saatinde açık olan bilgisayarlarının ne kadar enerji tükettiklerini bildiklerinden, bilgisayarlar elektrik faturası üzerinde ortalama %10’luk bir dilime sahiptir. Bizde bu bilgilerden yola çıkarak enerji tüketimini azaltmanın yollarını derlemeye çalıştık.

Her Daim Gece Modu Kullanın

Monitörlerinizin paneline göre bu durum değişmekte olmasına karşın çoğu yeni tip monitörde siyah renk diğer renk skalalarına göre çok daha az enerji tüketmektedir. Monitörler sarı gibi daha aydınlık renkleri verebilmek için güç harcarlarken, siyah renkte güç harcamaları minimuma inmektedir.

Bilgisayarınıza Taktığınız Bağlantıları Kontrol Edin

Bilgisayarınıza taktığınız; klavye, kulaklık, fare gibi bilgisayar bileşenleri bilgisayarınızın daha fazla elektrik tüketmesine sebep olmaktadır. Bu elektrik tüketimini düşürerek enerji tasarrufu yapmanızın bir diğer yolu bunları kullanmadığınızda bilgisayarınızdan çıkarmak olacaktır. Örneğin, monitörünüzün kendi dahili hoparlörü varsa kulaklığın takılı durumda durup bilgisayarın daha fazla enerji harcamasına sebep olmasına gerek yoktur.

Enerji Tüketimini Düşürecek Programlar Edinin

Windows’u optimize ederek işletim sisteminin kullandığı gücü yarı yarıya düşürmeniz mümkün. Bunun için birçok araç bulunmakta. CO2 Saver gibi windows programları sizin işletim sisteminizi minimum güç kullanımı moduna getirerek fayda sağlar.

Denetim Masası’ndan Güç Tasarrufu Moduna Getirin

Bilgisayarınızın içerisinde ek programa gerek kalmadan basit işlemlerle harcanan enerji düzeyini düşürmeniz mümkündür. Denetim masasına girip Güç Tüketimi bölümünden noktayı enerji tasarrufu çubuğuna doğru yaklaştırdığınızda Windows kendini daha az elektrik tüketecek duruma getirecektir ya da görev çubuğundaki batarya simgesine tıklayarak oradan bilgisayarın modunu değiştirebilirsiniz.

Monitör Parlaklığınız Her Daim Düşük Olsun

Düşük parlaklık düzeyleri, düşük harcama demektir. Harcamanızın düşük olması, tüketimin de azalması anlamına gelmektedir. Bu da elektrik faturalarınızı düşürmenin bir başka yolundan birisidir. Monitör parlaklığını düşürerek monitör içindeki küçük ışık bileşenlerinin daha az yanmasını sağlayabilirsiniz.

Arka planda çalışan program bırakmayın.

Bilgisayarınızda arka planda sürekli çalışan uygulamalar işletim sisteminize yük getirmekte ve daha çok çalışmasına neden olmaktadır. Arka plandaki uygulamaları kapattığınızda enerji tasarrufu ortaya çıkacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.