Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Muafiyetli SRC, başvurusunu Ehliyet sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan kişiler SRC belgesine herhangi bir kursa gitmeden e-devlet üzerinden başvurabilirler. Ehliyet sınıf tarihleri 25.02.2003 sonrası olan kişiler Mesleki Yeterlilik Eğitim kurumlarından eğitim alıp sınava girmek durumundadırlar. Başvular bizzat e-devlet sistemi üzerinden şahsen yapılmaktadır, aracılık veya bir kursa ihtiyaç yoktur.

 • Alınabilen Belge Türleri:

 SRC1-Uluslararası Yolcu Taşımacılığı

 SRC2-Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı

 SRC3-Uluslararası Eşya Taşımacılığı

SRC4-Yurtiçi Eşya Taşımacılığı
Başvuru Nasıl Yapılır İşlem Basamakları

E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir giriş yaptıktan sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru kısmında çıkacak olan formu altta izah edildiği şekilde doldurmanız gerekmektedir.

 • Ehliyet İl ve İlçe alanına Yeni Ehliyetlerde Ön yüzdeki 4c nolu alanı,Eski Ehliyetlerde Ön yüzdeki Ehliyetin Verildiği yer alanındaki bilgi seçilecektir. Eğer Ehliyetin verildiği yer İlçe değilse ilçe seçilmemelidir .İlçe alanı zorunlu değildir.

 • Ehliyet Belge No : Yeni ehliyetler için ön yüzdeki 5 numaralı alanı girilecektir. Eski tip ehliyetler için ön yüzdeki belge no alanı girilecektir.

• Ehliyet Belge Seri No : Yeni ehliyetler için arka yüz sağ alt köşedeki seri ve numara alanı girilecektir. Örn: AE123456 Eski ehliyetler için arka yüzde sağ üst köşedeki harf ve rakamdan oluşan alanı girilecektir. Örn: P123456

 • E-devletten Hizmetin kullanılabilmesi için Cep telefonuzun doğrulanması gerekmektedir.

Muafiyetli başvuru için aranan şartlar

• Eski ehliyetlerde B sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1 ,B ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC4 belgesine başvurabilirler.

• Eski Ehliyetlerde C sınıfı, yeni ehliyetlerde M,B1, B, D1, C1, C ve B1 sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC3 belgesine başvurabilirler.

 • Eski Ehliyetlerde D sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1E ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC3 belgesine başvurabilirler.
Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Başvuru yapıldıktan sonra Vakıfbank veya Halk bankasından belge ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Ödemeler belge başı 20 TL olup bankaların ATM, İnternet Bankacılığı ve Şubelerinden yatırılabilir internet bankacılığı için mobil uygulamadan ödeme yapılamamakta sadece internet bankacılığı internet sitesinden giriş yapılması gerekir. Ödemeden sonra belgenizi e-devlet sisteminden indirebilirsiniz.

• Belge ödemesi yapıldıktan sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme hizmetinden Barkodlu Mesleki Yeterlilik Belgesi oluşturulabilir.

• SRC 1 belgesini alanlar SRC 2 belgesini almış sayılırlar. SRC 3 belgesini alanlar SRC 4 belgesini almış sayılırlar.

• Başvuru tarihi itibariyla 66 yaşını dolduran kişilerin müracaatları kabul edilmemektedir.

 • Ehliyet şartlarını hiçbir şekilde sağlayamayan kişiler SRC1-2-3-4 belgesi alabilmek için mesleki yeterlilik eğitim kurumlarından eğitim alıp sınava girmek durumundadır.

Yorumlar

 1. Özgür avatarı Özgür dedi ki:

  Ben hepsini dolduruyorum başvur dedikten sonra muafiyetli olarak alamıyorsunuz diyor.Gerekli şartlarda 2003 tarihinden önce ehliyet alanlar alır yazıyor şuan benim ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz…

 2. ahmet avatarı ahmet dedi ki:

  1998 de b sınıfı ehliyet aldım 2004 de e sınıfına yükselttim. muhafiyetli src belgesi alabilirmiyim.

  1. admin avatarı admin dedi ki:

   evet

Sporsell