Nedir?Çiftçi DestekleriNasıl Yapılır?

TEB Harman Kart Nedir?

TEB Harman Kart, Türk Ekonomi Bankası’nın çiftçilere özel olarak sunduğu ve kendine has avantajlara sahip olan bir çiftçi kartıdır. Türkiye’deki pazarını büyütmek için sıkı çalışmalar yürüten TEB Bankası, 2007 yılından itibaren tarım bankacılığı alanında da faaliyet göstermeye başladı. Bu kapsamda çiftçileri kendi bünyesinde toplamak ve çiftçiye destek olmak amacıyla TEB Harman Kart projesini ortaya çıkan Türk Ekonomi Bankası, çiftçilerin yıl içerisinde ihtiyaç duyduğu tüm tarımsal malzemelerini hasat zamanında ödemek kaydıyla kredi kartı üzerinden alınmasına olanak tanıyor.

Tarım sektörünün yakından takip eden TEB bankası, çiftçilerin yıl içerisinde yaşadığı tüm finansal sorunlara destek üretmek üzerine çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda çiftçilere sunulan en büyük hizmet olan TEB Harman Kart’ın çiftçilere sunduğu hizmet ve avantajları sizin için derledik.

TEB Harman Kart Hizmetleri ve Avantajları

Çiftçilerin desteklenmesi ve ülke bazındaki üretimin artması amacıyla TEB bankası tarafından verilen TEB Harman Kart’ın çiftçilere sunduğu ayrıcalıklar şunlardır;

Üye İşyerlerinden Alışveriş İmkanı

 • Çiftçilerin, tarımsal üretimlerini sürdürebilmek için gerekli olan tohum, gübre, fidan ve mazot ihtiyaçlarını, Türk Ekonomi Bankası ile anlaşmalı üye işyerlerinden tedarik etmeleri halinde TEB Harman Kart ile ödeme yapabilirler. TEB Harman Kart ile üye işyerlerinden yapılan alışverişlerde 7 aya varan vadelerle faizsiz olarak geri ödeme yapılabilir.

Kredi ve Nakit Avans

 • Türk Ekonomi Bankası, çiftçilerin yıl içerisinde yaşadıkları nakit sıkıntısını da göz önünde bulundurarak TEB Harman Kart sahibi çiftçilere istedikleri zamanda istedikleri TEB ATM’lerinden nakit avans çekmelerine izin vermektedir. Kart limitleri ile sınırlı kalmak kaydıyla, vadesinde ödenmek üzere çekilen nakit avanslar için TEB, ayrıca bir faiz talep etmemektedir.

Esnek Ödeme Planı

 • Ülkemizin göz bebeği olan çiftçilerin, yılın her döneminde gelirleri olmadığını dikkate alan Türk Ekonomi Bankası, Harman Kart sahiplerinin ödeme sıklığını ve tarihini seçmesine izin veriyor. Bu sayede çiftçiler yıl içerisinde yaptıkları alışverişlerin bedelini hasat döneminde elde ettikleri gelirler ile ödeyebiliyorlar. Ayrıca, ödeme tarihi gelen Harman Kart borcunuzu, birçok farklı noktadan ödeyebilirsiniz.

Sosyal Sigorta Borçlarının Ödenmesi

 • Faaliyet yılı içerisinde Bağ-kur, SSK prim borçlarını ödeyemeyen çiftçiler, TEB Harman Kart üzerinden talimat vererek hasat döneminde ödemek kaydıyla prim borçlarını ödeyebilirler.

TEB Harman Kart, çiftçilere sağladığı bu hizmetler için herhangi bir faiz etmez ancak sadece TEB ATM’leri ile üye işyerlerinin pos cihazlarından para çekilmesi halinde %3 oranında komisyon uygulanmaktadır.

TEB Harman Kart Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler

TEB Harman Kart almak için gerekli olan belgeler;

 • Başvuruda bulunacak kişinin ve varsa kefilinin kimlik fotokopilerİ,
 • Başvuru sahibinin nüfus dairesinden alınmış onaylı ikametgah adresi,
 • TEB Harman Kart alabilmek için kefil dışında bir teminat gösterecekseniz, bu teminata ilişkin belgelerin fotokopileri,
 • Çiftçiler dışında hayvancılar tarafından da alınabilen Harman Kart’a, hayvancılıkla uğraşanların başvurması halinde İşletme Tescil Belgesini de sunmaları gereklidir.

TEB Harman Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Ekonomi Bankası’nın  “Her şey TEB Harman Kart’ta ödeme hasatta” sloganı ile duyurduğu Harman Karta, iki şekilde başvurabilirsiniz;

SMS Yöntemi İle Başvuru

 • TEB Harman Kart almak isteyen çiftçiler, “HARMAN” kelimesini, TC kimlik numaralarını aralarında bir boşluk bırakarak yazıp 4466’ya kısa bir mesaj atarak başvurabilirler. SMS ile yapılan başvurular ortalama olarak 2-3 gün içerisinde sonuca bağlanarak başvuru sahibine bilgilendirme mesajı gönderilir.
 • Başvurunuzun kabul edilmesi halinde, kartın gönderilmesini talep ettiğiniz şubeye giderek kartınızı teslim alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Başvuru yapmak için attığınız kısa mesaj ücretinin, tarifenizden ayrı olarak faturanıza yansıtıldığını da unutamayınız.

Şubeye Giderek Başvuru

 • TEB Harman Kart başvurusu yapmadan önce bilgi almak ve doğrudan müşteri temsilcisi ile iletişim kurmak için başvurularınızı şubeden yapabilirsiniz. Şubeden yapacağınız başvurularda başvuru için gerekli olan belgeleri yanınızda götürmeyi unutmayın. Şubeden alınan başvurular ortalama olarak 1-2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuzun onaylanması halinde başvuru yaptığınız şubeye giderek kartınızı teslim alarak aktif hale getirebilirsiniz.

Son olarak TEB Harman Kart başvurusu yapacak kişilerin kredi notlarının yüksek olması önemlidir. Eğer kredi notunuz düşük ise; kredi notu düşük olanlara kredi veren bankaları araştırarak nakit ihtiyacınıza çözüm bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu