Nedir?

Borsada Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası, finans piyasalarında oldukça sık karşılaşılan terimlerden biridir. Bu terim en genel tanımıyla, piyasanın yönünü tanımlamaktadır. Bullish Market de denen Boğa Piyasası; piyasadaki fiyatların yükseliş yönlü seyredeceği, yatırımcılar için alımın artacağı daha iyimser bir dönemi ifade etmektedir. Boğa Piyasasının görüldüğü piyasalarda genellikle işlem gören hisse senetlerine ait firmaların makroekonomik gidişatı iyi durumda olup, borsada işlem görmekte olan kağıtların fiyatlarının yükselişte olduğu piyasalardır.

Boğa Piyasasına genellikle altın, petrol, tahviller, hisse senedi piyasaları gibi emtia fonları ve forex piyasasında rastlanmaktadır. Bir piyasada Boğa Piyasası trendinin başlaması demek, o piyasada fiyatların en düşük seviyesinden %20 oranında yükselişe geçmesi demektir.

Boğa Piyasasına örnek vermek gerekirse, altının geçmişine bakmak gerekir. Altın piyasası 2000’li yılların başından itibaren Boğa Piyasasına dahil idi. Fiyatlar 800 DOLAR $ – ONS  seviyelerinde iken, 1900 DOLAR $ – ONS seviyelerine kadar yükseliş gerçekleştirmişti. Bu yukarı yönlü eğilim, Boğa Piyasasının en önemli örneklerindendir.

Boğa Piyasasının En Önemli Noktaları:

Boğa Piyasasındaki yükselişin en önemli belirleyicileri; piyasadaki pozitif beklentiler, yatırımcıların özgüven ve iyimser bakış açıları ve piyasadaki genel olumlu havadır.

  • Boğa Piyasası trendinin başlangıcında gerçekleşen değişikliklerin sebebi genellikle şirketlerin yüksek kar elde etmeleri değildir. İyimser yükselişin sebebi genellikle olumlu beklentiler ve psikolojik etmenlerdir.
  • Bu tür piyasaya olan bakış açısı genellikle olumlu olduğu için, türev piyasalarında oluşan alım opsiyonları da daima cazip olacaktır.

Boğa Piyasasının Aşamaları:

Bu piyasada oluşan 3 aşama vardır. Bu aşamalar sırasıyla:

  1. Toplama Aşaması: Bu aşamada, kararsızlık veya cesaretsizlik yaşayan ya da daha evvel zarar etmiş yatırımcılar tarafından değeri oldukça ucuz olan malların satışı gerçekleştirilir ve bu mallar büyük yatırımcılar tarafından toplanılmaya başlar. Bu aşamada fiyatlarda henüz net bir yükseliş görülmez ve piyasaya olan ilgi henüz az seviyededir.
  2. Alım Dalgası: Bu aşamada toplama aşamasının tersine, fiyatlarda iyimser yükseliş daha netleşmeye başlar. Küçük yatırımcılar da alımlara dahil olurlar ve işlem hacimleri sürekli bir artışa geçer.
  3. Doygunluk: Bu aşamaya gelindiğinde, zaten alım dalgası sebebiyle yeterli bir hacim artışı yakalanmış olduğu için, piyasadaki alıcıların sayısında azalış yaşanır. Bu aşama sonrasında, Boğa Piyasasının sonuna gelinmiş olur ve artık sert düşüş dalgaları beklenebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu