E-Defter Nedir, E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber e-defter uygulamaları da ticari faaliyetler ile uğraşan kişilerin ya da kurumların hayatına girdi. Ticari uğraşlar ile ilgilenen tüzel veya gerçek şahıslar, artık bütün iş ve işlemlerini elektronik ortamlarda gerçekleştirerek zamandan ve mekândan tasarruf sağlamaya başladı. E-defter uygulaması da bu avantajlardan birisidir. Zorunlu mükellefler haricinde her yıl gönüllü bir şekilde bu sisteme geçiş yapan pek çok mükellef vardır.

E-Defter Nedir?

Türk Ticaret Kanunu ile Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre zorunluluk arz eden bütün defterlerin, dijital ortamlarda dosya halinde hazırlanması başta olmak üzere herhangi bir baskı işlemine gereksinim duyulmaksızın kaydedilmesi ile dosyaya ait bütün bilgilerin güvence altına alınması ile gerekli hallerde bir durumu ispatlama aracı olarak kullanılabilir olmasını sağlayan uygulamalar bütünüdür.

E-defter Başvurusunun Yapılması

E-defter uygulamasına sadece elektronik ortamlarda başvuru yapılabilir. Başvuru sırasında kullanılmakta olan yöntemler, gerçek veya tüzel kişi arasında küçük değişiklikler içerebilir. Tüzel kişi olan mükellefler açısından adreste bulunan form taahhütnamesi doldurulur.

Mükelleflerin başvuruyu gerçekleştiren kurumun sahibi olduğu, ellerinde bulunan mali mühürle onay vermeleri gerekir. Mükellef, eğer ki gerçek kişi ise yine aynı şekilde adreste bulunan başvuru formu ile taahhütname doldurulduktan sonra kendilerine ait olan mali mühür veya nitelikli elektronik imza ile onay vermek zorundadır.

E- Defterin Sağlamış Olduğu Avantajlar Nelerdir?

l E-defter uygulaması aracılığı ile belgeler, güvenli bir ortamda saklanır.

l Sayfa adedini göz önüne almak suretiyle kâğıt bastırma ile notere onaylatmak zorunluluğu artık ortadan kalkar,

l Defter açısından yazıcıdan çıktı alarak mürekkep ile kâğıt harcama durumuna gerek kalmaz,

l Çevreye, meydana gelebilecek atıklardan koruma hususunda fayda sağlar,

l E-defter uygulaması ile beraber arşiv maliyeti ortadan kalkar ve aynı zamanda zamandan da tasarruf sağlanır.

Kimler E-Defter Uygulamasından Faydalanabilir?

l Uyumluluk onayı alan ve bir yazılım ile e-devlet uygulamasına geçilmesi, kaydedilmesi ile onaylanması ve muhafaza edilmesi ile ibraz edilmesi işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir,

l Tüzel kişilerin, elektronik fatura uygulamasından faydalanma iznine sahip olmaları şartı başta olmak üzere mali mühür sahibi olmaları gerekir,

l Gerçek kişinin, 5070 sayılı olan elektronik imza kanunu hükümleri gereğince üretilmekte olan nitelikli elektronik sertifikaya sahip olmaları gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell