Hal Kayıt Sistemi nedir? HKS Mobil ile Fiyat Takip Etme

Hal Kayıt Sistemi (HKS), Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilen bu uygulama ile sebze ve meyvenin üreticiden tüketiciye kadar ulaşması esnasında sisteme giren tüm ürünlerin künyelerinin oluşturularak veri tabanı oluşturulması ile birlikte, her el değiştirme de oluşan fiyatların görülmesi, üretim tarihi, yeri ve seceresi hakkında bilgileri içeren bir uygulamadır.

Bu yazımızda son tüketicilere konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız bunun amacı nedir ne işe yara nasıl kullanılır kısaca izahata geçelim.

Tüketici sorgulama işlemini “www.hal.gov.tr” web adresi üzerinden ya da “444 0 425” numaralı HKS Çağrı Merkezi aracılığıyla hali ahzırda yapabilmektedir. Yeni geliştirilen Android telefonlar için Google Play Store den, Apple (iPhone) için ise  İOS ile  “HKS Mobil” uygulamasınını akıllı telefonunuza yada tabletinize indirebilirsiniz.  Söz konusu mobil uygulamayla ürün künyelerinde yer alan karekodların sorgulanmasına imkan sunan uygulama ile ürünün  bilgilerine daha kolay ve hızlı şekilde erişme olanağı bulursunuz.

Şimdilik marketlerde uygulanmaya başlayan bu durum zamanla tüm pazarlara yayılacaktır tüketici artık aldığı ürünün nereden geldiğini ne zaman toplandığını el değiştirme esnasından üretici kaça satmış kabzımal kaça almış markete kaça giriş yapmış hepsini görebilecektir. Artık Esnafın Tarla domatesi, cengel köy hıyarı, amasya elması, polatlı kavunu gibi söylemlerine itibar etmeye gerek yok elinizde bulunan HKS Mobile ürün barkodu okutulduğunda nerede üretilmiş ne zaman toplanmış kaç el değiştirmiş hepsini tüketici artık görecektir.

Bunlar için tek yapmanız gereken uygulamayı telefonunuza indirim karekodu telefona okutmak saniyeler için ürün künyesi elinizde olacaktır.

Yine zamanla bu durum tüketime dair hangi ürün varsa hepsi zamanla sisteme entegre olacaktır ve artık bir ürünün fahiş fiyatla satılmasını engelleyecek bir düzenleme ve uygulamadır aynı zamanda fiyat istikrarı ile birlikte bir şeffaflık söz konusu olacaktır pazarcı abla vallahi kurtarmaz gelişi şu para diyemeyecek çünkü tüketici artık onu kontrol edebnilecek veya esnafa geliş fiyatı net olarak görebilecektir.

Ürün künyeleri hakkında çıkarılan genelge ile künye uygulamasına hızla geçiş sağlanacaktır  Genelgede; “5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ile 5 inci maddesinin on birinci fıkrasında düzenlenen ürün künyelerinin, mevzuat hükümlerine uygun olarak basımı ve kullanımında uyulacak usul ve esasların belirlenmesi amacıyla 02.08.2018 tarihli ve 2018/1 sayılı Ürün Künyeleri Hakkında Genelge çıkarılmıştır. Künyelerin mevzuat hükümlerine uygun olarak basımı ve kullanımında Genelgede yer verilen hususlara riayet edilmesi gerekmektedir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.