Cep Telefonu Kiralama ve Nakite Çevirme

Bilindiği üzere yeni bir telefon almak için birazda kalite eklendiğinde iyi bir telefon 3-7 Bin TL arası bir aralıkta çıkmaktadır. Bir çok tüketici özellikle mobil telefon operatörü üzerinden bunu cihazlara 24 ay hatta 36 aya kadar taksit olanağı ile sunmaktaydı, Telefon taksitleri de abone telefon faturasına yansıtılarak düzenli bir ödeme planı ortaya çıkabildiği gibi tüketicide düşük taksitler ile dilediği telefonuna ulaşma imkanı bulmaktaydı.

Ancak alınan  ekonomik tedbirler ile artık cihaz satışlarında sözleşmeye ek olarak 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren en fazla 6 aya kadar bir taksit sınırı olacak bu durumda üst segment bir telefon almak için aylık en az bin TL gibi bir taksit çıkması artık bu alanında daraldığı düşük gelirli kişilerin bu telefonlara taksit ile ulaşmasını zorlaştırmaktadır.

Cep Telefonu Kiralama

Yüksel değerde bir telefon sahibi olmak isteyenler için bayilerin ve telefon firmalarının bulduğu yada geliştirdiği yeni sistem aslında aynen kiralık araç gibi aylık taksitlerde ama sürekli devam eden taksitler ile devam edilecektir Muhtemel Ocak 2019 başında uygulanmaya başlaması beklenen kiralama işlemleri halen tam net olmamak ile birlikte kiralanan cihazın maliyeti de cihaz sigorta masrafları vb maliyetler de göz önüne alındığında çokta cazip olmayacak gibi görünmektedir.

Yine şimdiye kadar fatura üzerine alınan cihazların %70 kadarı sadece nakit ihtiyacı için taksitle alınan ve işportada satılan telefonlardan ibarettir bunun %30 kadarı kişisel olarak alınıp kullanılmıştır hatta buradan telefon alıp satmak sektör haline gelmiş büyük rantlar devşirilmiştir.

Cep Telefonu Kiralama Riskleri Nelerdir?

Telefon kiralama her ne kadar mantıklı gibi görünse de maddi yönden çok makul bir teklif beklemek zor gibi ancak işim güvenlik boyutuna gelirsek size kiralama hizmeti sağlayan firmanın telefonda bulunan yada bulunabilecek cihaz takip vs gibi uygulamalar sizin verilerinizin resimlerinizin konuşmalarınız mesajlarınız kısaca tüm etkileşimlerinizi kayıt altına alabilir telefonunuzdan tüm verilerinizin çekilebileceğini düşünebilir siniz.

Ayrıca sizden kaynaklı olmayan arıza durumlarında size maliyet yükleme gibi durumlarda mevcuttur telefon kullanmak bu zamanda hayati bir öneme sahip evet telefonun sağladığı imkan artık olmaz ise olmaz ama, son model telefon sıfır telefon kullanmayı zorunlu hale getirmez.

Telefon Hattına Kredi Olayı Ne Olacak

Aslında herkesin bildiği gibi böyle bir kredi yok kişiler faturalı hat üzerine aldıkları sıfır telefonları ürünleri işporta da yani ikinci el piyasasında ucuza satma haliyle bir nevi nakit elde etme durumundan ibarettir. Artık telefon hattına kredi, faturalı hatlara kredi imkanı gibi reklam vs gibi uygulamalarda devre dışı kalmış oldu fatura üstüne telefon alıp peşin paraya çevirme durumu artık bitmiştir.

Kiralanan Cep Telefonu Cihaz Nasıl Satılır?

Uygulama başladığında bir çok kişi bu işin açığını arayacak yada telefonu kiralayıp satma, paraya çevirme yoluna bakacaktır, kiralanan telefon satılabilir ama fatura üstüne alınanlar gibi iyi fiyattan satmak artık zor olacak yine kiralanan telefon ödenmediğinde telefon İMEİ bilgisinden sistem dışına çıkarılabilecek ayrıca cihaz mülkiyeti ile kiralanan firmaya ait olacaktır. Kiralık telefonu satan kişi telefonun kaybolması, çalınması yada düştü uçtu kaçtı gibi mazeretler de üretse bu sefer İMEİ yada benzeri enstrümanlar ile telefon sistem dışına çıkarılacaktır. Sigorta kapsamına da değerlendirilse sigorta şirketi bedelini ödediği telefonu aynı bu yol ile  sistem dışına çıkaracaktır.

Kiralık Telefonu Sorunsuz Nakite Çevirme

Telefonu kiraladınız ve bir kişiye nakit olarak sattınız bu durumda siz telefonun kira bedelini düzenli ödemeye devam edeceksiniz ve en az 3 yıl kiralayınız ve 3 yıl sonunda telefon değeri zaten %70 e varan bir düşüş yaşayacağı için o parayı ödeyip işin içinden çıkacaksınız. Buda şu anlama gelir 7 Bin TL değeri olan bir cihaz size 3 yılda iki katı bir maliyet çıkartacaktır bu yol ile aslında artık hat üstüne, fatura üstüne vs gibi  taksitle telefon alıp satma işi artık bitmiştir.

Peki başka yol var mı?…. Olmaz mı biz her türlü tol buluruz mesela, evkur yada beyaz eşya mağazalarında bu tür satışlar halen devam etmekte 24 ay taksitte var.. alın ömür boyu taksit ödeyin elinize geçen 2-3 Bin TL için hep taksitte kalın… yok öyle değildi 🙂  esen kalın…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.