Nedir?

Provizyon Nedir?

Provizyon, bankacılık sisteminde para çekme, kredi kartı kullanma ve benzer işlemlerin güvenliğinin sağlanması için elektronik ortamda yapılan kontrollerdir. Örneğin kredi kartı ile harcama yapmak istediniz, bu sırada elektronik ortamda kartın limitinin olup olmadığı, iptal ve çalıntı durumu gibi kontroller yapılır. Bunların hiçbirisini fark etmezsiniz, fakat tamamı her işlemde mutlaka gerçekleştirilir. Eğer limitiniz yoksa ya da kart iptal edilmişse bunu bildirimi POS cihazından gelecektir.

Provizyon ifadesi, geçmişte çok daha fazla kullanılırdı. Banka hesabınızdaki parayı, farklı bir şubeden çekmek istediğinizde, çekim yapacağınız şube, hesabınızın bulunduğu şubeyi arar ve çekilmek istenen tutarın hesapta olup olmadığını sorardı. İşte bu işlem provizyon olarak tanımlanır. Günümüzde ise bahse konu işlem elektronik ortamda yapıldığı için çoğu kimse fark etmez.

Provizyon Almak Ne Demek?

Provizyonla ilgili genel bilgiler yukarıda yer almaktadır. Provizyon almak da buna benzer bir anlam taşır ve genel olarak şu anlama gelir; talep edilen işlem tutarının banka tarafından onaylanmasıdır. Söz konusu işlemi kredi kartı ile yaptığınızda, işlem yaptığınız tutar kadar limitinizin düşmesi, banka hesap kartı ile yaparken de cari hesaptan miktarın düşülmesidir.

Provizyon, bankacılık işlemlerinde çok önemli bir role sahiptir. Biz ne kadar fark etmesek de bazı durumlarda provizyon tam olarak gerçekleşmemekte veya tamamlanmaktadır. Böyle durumlara ise açık provizyon denilmektedir. Açık provizyon, işlem yapmış olduğunuz POS cihazının kapama mesajı göndermemesi olarak ifade edilebilir. Bazen sizin, bazen de farklı bir bankanın POS cihazının kapama mesajı göndermemesi, provizyonun kapanmamasına ve açık kalmasına neden olur. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu