Minimal Tasarımların Püf Noktaları

minimal tasarımlar nasıl gerçekleştirilir? Minimal tasarımların püf noktaları nelerdir? minimal tasarımlar hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda derledik.

Minimalist tasarım özellikle 2020 yılında önem kazanmış ve gittikçe de popüler hale gelmektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan minimal tarzın getirilerinden biri de sade ve şıklığın birleştirilmesidir. Yaşam alanlarını minimal tasarımlar ile düzenleyerek çok daha ferah ve kullanışlı ortamlar elde edebilirsiniz. Peki minimal tasarımlar nasıl gerçekleştirilir? Minimal tasarımların püf noktaları nelerdir? minimal tasarımlar hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda derledik.

Yaşam alanlarını minimal tasarımlar ile düzenlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Öncelikle minimal tasarımların amaçlarını anlamalısınız. Minimal bir tasarım yaparken dikkat etmeniz gerekenleri ve minimal tasarımın püf noktaları hakkında okumaya devam ederek çok daha tarz dekorasyonlara sahip olabilirsiniz.  

Karmaşık Öğelerden Uzak Durun

Minimal yaşam tarzını dekorasyonlarınızda yansıtmak istiyorsanız yapmanız gerekenler bir hayli fazla. Ancak yapmamanız gereken bir şey var ki o da karmaşık öğeler tercih etmek. Minimal yaşam tarzı sadece şıklığı birleştirmeyi hedefler. Karmaşık öğeler ise sadeliği yok eder. Bu yüzden yaşam alanlarınızda karmakarışık öğelere yer vermekten kaçının. Böylece daha sakin bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Evdeki Bütün Eşyaları Toparlayın: Karar Verme Zamanı

Ev ya da iş yeri, herhangi bir yaşam alanı olabilir. Alanda bulunan tüm eşyaları toplayın ve karar vermeye başlayın. Bu eşyalardan hangileri sizin için gerekli ve kullanışlı olacak? Bu soruyu her bir eşya için tek tek sormanızda fayda var. Bununla birlikte dekorasyon bir anlamda tarz yaratma işidir. Kendi tarzınıza uygun olmayan karışık eşyalardan da uzak durmaya çalışın. Unutmayın, az eşya ile güzel bir yaşam alanı elde etmelisiniz. Bu yaşam alanı aynı zamanda kullanışlı olmalı. Maksimum verimi minimum eşya üzerinden almaya yoğunlaşın.

Eşyalarınızı Sıkıştırmayın

Eşyaları sıkıştırmak yaşam alanlarını daha dar ve boğulmuş bir görünüme iten başlıca faktörlerden biri. Eşyalarınızı sıkıştırmadan geniş ve ferah bir şekilde yayarak yaşam alanlarınızı dekore etmeye çalışın. Böylece minimal yaşam tarzının getirdiği az eşya olayını kapabilirsiniz. En nihayetinde çok fazla eşyanız olmazsa onları sıkıştırmak zorunda da kalmazsınız. Eşyaları sıkıştırmadan, uyumlu bir şekilde düzenleyin. Sakin eşyalar tercih etmekle birlikte ilgiyi bir noktada toplamak için tek bir dikkat çekici öğe de kullanabilirsiniz. Bu evinizi daha şık göstermek için çok sık yapılan görsel hilelerden biridir.

İlginizi Çekebilir! Dekorasyonda Tamamlayıcı Öğeler

Eşya Tercihinde Basitliği ve Uyumu Arayın

Yaşam alanlarını dekore ederken alacağınız eşyaların çeşitleri söz konusu olduğunda mutlaka basit ve uyumlu olanları tercih etmeye çalışın. Eşyaların minimal tarz ile uyumu kadar birbirleri ile uyumları da çok önemlidir. Yaşam alanlarında minimal tarzı yakalamak için uyumu yakalamak şart. Bu şartı uygularken de basit eşyalar tercih edebilirsiniz. Basit eşyadan kastımız, basit görünen ve kullanışlı eşyalardır. Karmaşık ve yoğun eşyalar yerine sakinliği ve ferahlığı yansıtan eşyalar tercih edebilirsiniz.

Renklerin Uyumuna Dikkat Edin

Renklerin uyumuna dikkat edin. Uyumlu renkler ile birlikte minimalist tarzı yakalayın. Renk tercihi konusunda da daha çok basit renkler tercih edebilirsiniz. Patlayan ve bağıran renkler minimalist akımın renkleri değil. Duvarlar, yaşam alanlarınızın görünüşünü büyük ölçüde etkileyen unsurlardır. Görünüşe şekil vermeye duvarlardan başlayın ve beyaz, gri, açık mavi gibi renklerin uyumuna kulak vererek harikalar yaratmaya başlayın. Duvarlar gerçek anlamda evin havasını değiştirecektir.

Minimal tasarımların özünde sadelik yatar. Sürekli tasarımlarınızı tekrarlamazsınız. Mevsimsel olarak tasarım yapmaz, eşyaların yerini değiştirmezsiniz. Yaşam alanınıza soluk ve hava katmak için yeşilin de gücünü kullanabilir, yukarıda adı geçen unsurlara önem verebilirsiniz.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell