Nedir?

Debit MasterCard Nedir?

Debit kart, banka hesabınıza durmakta olan paranızı kullanmanızı sağlayan kartlara verilen isimdir. insanlar genellikle maaş kartı ya da hesap kartı olarak isimlendirseler de bu kartların adı debit karttır. Kredi kartı kullananların belirtmiş olduğu en önemli dezavantajlar dan bir tanesi olan geri ödeme zorunluluğu problemi, denir MasterCard da bulunmamaktadır. Çünkü kredi kartları, bir bakıma borç almış olduğunuz parayı harcadığınız kartlardır. Debit kart ise kart sahibinin hesabında bulunan nakit parayla harcama yapmak için kullanabileceği karttır. Yani Debit kartları sadece banka hesabınızdan para bulunuyor ise kullanabilirsiniz. Peki debit Mastercard ne işe yarar? Debit Mastercard özellikleri nelerdir? Debit MasterCard nasıl kullanılır? Debit MasterCard avantajlı mı? Debit MasterCard mı yoksa kredi kartı mı daha avantajlı? Bu ve buna benzer merak edilen sorular hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Debit MasterCard Ne İşe Yarar?

İlk defa banka hesabı açtığınız zaman size bankada bulunmakta olan paranıza ulaşmanız için verilen karttır. Debit MasterCard görevleri, alışveriş yapmak, para yatırmak ya da ATM’den para çekmek olup bu işlevler için kullanabileceğiniz bu banka kartı size birçok hesap işleminde yardımcı olacaktır.

Debit Mastercard’lar , kredi kartı gibi görünüp kredi kartı gibi çalışsalar da kredi kartları gibi bazı hesaplara bağlı değildirler. Ayrıca Debit Mastercard’dan yapmış olduğunuz harcamalar kartta bulunan paradan otomatik olarak düşülür. Eğer debit kartlar kullanarak ödemenizi gerçekleştiriyorsanız ücretiniz işleme elektronik olarak alınır.

Debit MasterCard Nasıl Kullanılır?

Debit MasterCard kullanımı, aslında oldukça kolaydır. Öncelikle debit MasterCard kredi kartı gibi çalışmadığından dolayı içine alışveriş yapmadan önce para yüklenmesi gereken bir karttır. Bu yüzden ilk işiniz almış olduğunuz denir MasterCard’a bir miktar para yüklemek. Kartınıza para yükledikten sonra paranızı istediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Harcadığınız miktar, debit Mastercard’ınızdan elektronik olarak düşecektir. Yani kartınıza 300 TL para yüklediğinizi varsayalım. paranızı yükledikten sonra ise gittiğiniz bir yerde 100 TL’lik alışveriş yaptınız. Debit kartınızı uzatıp paranızı ödediğiniz zaman debit MasterCard da artık 200 TL kalmış olacak. İşte debit kart ile alışveriş yapmak bu kadar kolay.

Debit MasterCard Nasıl Alınır?

Debit MasterCard sahibi olmak da denir MasterCard kullanmak kadar kolay. eğer bir kartınız yoksa öncelikle bir yere başvurup Debit MasterCard istediğinizi belirtmeniz, Debit MasterCard sahibi olmak için yeterli olacaktır. Eğer zaten bir banka kartına sahipseniz kartınızı aldınız bankaya gidip Debit MasterCard sahibi olmak istediğinizi söylediğiniz zaman size yardımcı olacaklardır.

Debit MasterCard İle İlgili Bir Sorun Yaşarsanız Ne Yapmamız Gerekiyor?

Birçok insan gibi siz de bir gün debit Mastercard ile ilgili bir sorun yaşayabilirsiniz. Eğer yaşadığınız Debit MasterCard sorunu, kartınızın çalınması gibi bir durum değil ise Debit MasterCard’ınızı almış olduğunuz yeri sorununuz hakkında bilgilendirip oradan yardım alabilirsiniz. Eğer sorununuz debit Mastercard’ınızın çalınması ise yine kartınızı almış olduğunuz yeri bu durum hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Kartı almış olduğunuz yer, sizden kart numaranızı isteyebilir. Bu yüzden kart numaranızı başka bir kağıda yazıp bu kağıdı cüzdanınızın ya da çantanızın içinde taşıyabilirsiniz.

Debit MasterCard Kredi Kartlarına Göre Daha Mı Avantajlı?

Bu sonra birçok insan tarafından merak ediliyor. Ancak 2 kartında kendilerine göre bazı avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Eğer çok fazla paranız yoksa kredi kartlarında bulunan taksit avantajı sayesinde yüksek miktarda da olsa istediğiniz eşyayı taksitli olarak alabilirsiniz. Ancak bu sizin borçlanmanız da ve bazı zararlara girmenize neden olabiliriz. Debit kartta ise borçlanma ve taksit gibi durumlar yoktur. Yani sizi zarara uğratan bilecek durumlar bulunmamaktadır. Çünkü debit karta ne kadar yüklerseniz o kadar harcayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu