Depresyonun Bir Başka Çeşidi: Major Depresif Bozukluk

depresyonun bazı çeşitleri olduğunu biliyor muydunuz? Depresyon çeşitleri, depresyonun sahip olduğu şiddet derecesine göre belirtileri farklılık göstermekte olan bir ruhsal bozukluktur ve depresyon sahip olan kişinin daha mutlu olabilmesi için tedavi edilmesi gereki

Depresyon, hepimizin bildiği ve günlük hayatımızda birçok kez kullandığımız kelimeler arasında yer almaktadır. Buna rağmen çoğu kişi depresyonun bazı çeşitlerinin bulunduğunu bilmemektedir. Peki siz depresyonun bazı çeşitleri olduğunu biliyor muydunuz? Depresyon çeşitleri, depresyonun sahip olduğu şiddet derecesine göre belirtileri farklılık göstermekte olan bir ruhsal bozukluktur ve depresyon sahip olan kişinin daha mutlu olabilmesi için tedavi edilmesi gerekir. İşte Major depresif bozukluk da bu depresyon çeşitlerinden sadece biridir.

Öncelikle majör depresif bozukluğun sözcük anlamından bahsedebiliriz. Major depresif bozukluk, kişinin sosyal hayatını da yapmakta olduğu işleri, günlük hayatta yapmakta olduğu etkinlikleri bozan üzüntü, keder, kendini değersiz hissetme, inat, ümitsizlik, umutsuzluk, kaygı ve karamsarlık duygularıdır. Major depresif bozukluğu bir diğer adı ise klinik depresyon dur. Klinik depresyon el sahip olan kişiler genellikle mutsuz ve çok yorgun hissederler. bu yüzden de günlük hayatta yapmakta oldukları işler genellikle ya bozulur ya da olumsuz yönde etkilenir.

İlginizi Çekebilir! Visa MasterCard Farkı

Majör Depresif Bozukluk (Klinik Depresyon) Belirtileri Nelerdir?

Major depresif bozukluk belirtileri sayesinde bu rahatsızlığa sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. İşte klinik depresyon belirtileri:

 • Sürekli olarak yorgun hissetmek
 • Uyuyamamak veya fazla uyumak
 • Odaklanma ve konsantrasyon bozukluğu
 • Kendini sürekli olarak suçlu görmek
 • Kişinin gündelik olarak yaptığı aktivitelerden artık zevki alamaması
 • Ciddi bir miktarda kilo almak veya kilo vermek
 • Sürekli ölümü ve intiharı düşünmek

Bu belirtiler aniden değil de yavaş yavaş da ortaya çıkabilir. Eğer bu belirtilere sahipseniz çok gecikmeden bir uzmandan yardım almanız sizin için iyi olacaktır. Bu rahatsızlığa yakalanma oranın kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazladır. Bunun nedeni ergenlik döneminde geçirilen regl, doğum sonrası ve hamilelik dolayısıyla artan hormonlardır.

Major Depresif Bozukluğu (Klinik Depresyon) Tetikleyen Sebepler Nelerdir?

Major depresif bozukluğu tetikleyen birçok sebep vardır. Eğer sizde bu sebeplerden birkaçı varsa önlem alabilirsiniz.

 • Sevilen birinin ölümü
 • Yalnız kalacağını düşünmek
 • Büyük değişimler
 • Sevdiğimiz birinden ayrılmak
 • Fiziksel veya ruhsal olarak zarar görmek


  İlginizi Çekebilir! Vİsa Kart Nedir?

Major Depresif Bozukluğun (Klinik Depresyon) Teşhisi

Majör depresif bozukluğun teşhisi çok da zor değildir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz bazı belirtiler bulunmaktadır. Eğer bu belirtilere sahipseniz ve Major depresif bozukluk tetikleyen sebeplerden bazıları da sizde varsa bu depresyon çeşidine yakalanmış olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Eğer siz de kendinizden bu yönde şüpheleniyorsanız bir psikiyatri uzmanına gidip danışmanız daha iyi olacaktır. Bu konuda uzman olan psikiyatri doktoru, sizi yönlendirecek ve bu rahatsızlığa aşmamız da size yardımcı olacaktır.

Major Depresif Bozukluk(Klinik Depresyon) Önlenebilir Mi?

Major depresif bozukluk, bu yönde uzmanlaşmış olan bazı doktorlar tarafından bazı yöntemler ile önlenebilir. Uzmanlaşmış olan doktorların bildiği bazı ilaçlar ya da tedavi yöntemleri sayesinde siz de bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Ancak bu rahatsızlıktan kurtulmak istiyorsanız kesinlikle gittiğiniz yerde bulunan kişinin uzman olması ya da bu konular hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu sayede olduğunuz rahatsızlık da daha kötüye gitmez.

Major Depresif Bozukluk ( Klinik Depresyon) Nasıl Tedavi Edilir?

Major depresif bozukluğu tedavi etmek için birçok yol vardır. Öncelikle gitmiş oldunuz uzman psikiyatri doktoru size belli bir dozda ayarlanmış olan antidepresan ilaçlarından verip sizin daha rahat bir şekilde yapmakta olduğunuz etkinlikleri devam ettirmeniz i sağlayabilir. gitmiş oldunuz Osman psikiyatri doktoru aynı zamanda size konuşma terapisi uygulamanızı da söyleyebilir. Onun dışında başka tedavi çeşitleri de mevcuttur. Bunlardan biri elektrokonvülsif terapidir. Bu şok terapisi, genellikle durumun fazla ciddi olduğu zamanlarda ve ilaçların işe yaramadığı durumlarda kullanılması tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell