Nedir?

Dövize Dayalı Tahvil Nedir?

Dövize dayalı tahvil, Maliye Bakanlığının kararı ile Hazine müsteşarlığı tarafından bastırılan, vatandaşlardan toplanan Dolar ve Euro karşılığı olarak ihraç edilen kıymetli menkuldür. Dövize dayalı tahvil, Maliye Bakanlığınca uzun zamandır etkin olarak kullanılan bir finansman yöntemidir. Maliye bakanlığı dövize dayalı tahvilleri ihraç ederek halkın elinde atıl durumda bulunan dövizlerin ekonomiye katılmasını sağlarken döviz sahiplerine de buna karşılık dönemler halinde kar payı verir.

Hazine Müsteşarlığının anlaşmalı olduğu bankalar tarafından yılın belli zamanlarında toplanan taleplerle ihraç edilen döviz tahvilleri, Bakan Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama uyarınca 17-21 Aralık 2018 tarihlerinde toplanacak talepler üzerine tekrardan ihraç edilecek. 17 – 21 Aralık 2018 tarihleri arasında anlaşmalı bankalar kanalıyla başvuru yapılabilecek olan dövize dayalı tahviller, 28 Aralık 2018 günü başvuru sahiplerinin hesaplarına geçecek.

Dövize Dayalı Tahvil Nasıl Alınır?

Ekonominin canlandırılması ve piyasada hareketsiz olarak bekleyen dövizlerin piyasaya kazandırılması amacıyla ihraç edilen tahviller, 1000 Dolar yahut 1000 Euro’nun karşılığı olarak ihraç edilirler. Nitekim dövize dayalı tahvil talebinde bulunabilmek için minimum 10.000 Dolarlık yatırım yapılması gereklidir.

17-21 Aralık 2018 tarihleri arasında döviz tahvilleri için toplanacak talepler sadece bireysel Türk ve yabancı vatandaşları kapsadığı için tüzel kişiliğe sahip şirket yahut ortaklıklar tarafından yapılan döviz tahvili başvuruları reddedilecek.

Bu kapsamda dövize dayalı tahvil almak için anlaşmalı bankaların şubelerine giderek yahut internet bankacılığını kullanarak rahatlıkla dövize dayalı tahvil talebinde bulunabilirsiniz.

Dövize Dayalı Tahvilin Özellikleri Nelerdir?

Yastık altında duran dövizlerin, piyasaya katılması karşılığında verilecek olan tahvillerin vadesi 364 gündür. Vade süresi içerisinde 2 tane 6 aylık kupon şeklinde kar payı ödemesi vardır. Bireysel yatırımcıların ellerindeki dövizi, Hazineye vermesine karşılık olarak yıllık %2 ile %4 arasında kar payı verilmektedir. Bu kar payları yılda iki defa ödenmek için iki eşit kupona bölünür ve 6 ayda bir kuponlar bozdurulabilir.

Dövize dayalı tahvil kapsamında elde edilecek olan gelirler, Gelir Vergisi Kanunu Geçici 67.maddesine tabi olduğu için diğer kazanç türlerine göre daha düşük bir orandan vergilendirilmektedir.

Tahvillin 6 aylık gelirini kapsayan kuponları, komisyonsuz ve masrafsız şekilde 1000 Euro ve Doların katları şeklinde tahvil başvurusunda bulunulan bankadan bozdurulabilir.

Dövize dayalı tahvillerin, en önemli özelliği devlet güvencesi altında ihraç edilmesinden dolayı güvenilir bir yatırım aracı olmasıdır. Ancak risksiz bir yatırım aracı olmanın getirdiği en büyük dezavantaj ise, bir yıllık sürenin sonunda ödenen kar payının, diğer yatırım araçlarına oranla az olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu