Devletten Gençlere Çeyiz Yardımı

Çeyiz yardımı geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren ve girdiği gibi de yüz binlerce başvuru alan bir üründü. Devler gençlere açmış oldukları hesaplar yolu ile 5 bin TL çeyiz yardımı yapmaktaydı. Bu yıl da çeyiz yardımları son hızı ile verilmeye devam ediyor. Evlenmek ve bu çeyiz hesabından yararlanmak isteyen gençler bu ürüne başvuru yapabiliyor. Devletten gençlere çeyiz yardımı devam ediyor ancak şartları da mevcut.

Minimum 3 Yıl Birikim Şart

Devlet bu desteği sağlayacağı gençlerin de kendi bütçelerine göre birikimlerde bulunmasını teşvik ediyor. Yani Devletten gençlere çeyiz yardımı aslında kendi bütçesine göre birikim yapan gençlere geliyor devletin anlaşmalı olduğu bankalardan açılacak bir çeyiz hesabına en az 3 yıl ödeme yapıldıktan sonra bu yardımdan faydalanılabiliyor. Ancak bu yardım maksimum 27 yaşına kadar verilebildiği için gençlerin en fazla 24 yaşında bu hesabı açtırmış olması gerekiyor. Ayrıca bu hesaba düzenli olarak da ödemeler gerçekleştirilecek. Yılda en fazla 2 defa ödemelerde aksaklık olmasına müsaade edilecek. Bunun yanı sıra desteğin alınabilmesi için maksimum 27 yaşında evlilik cüzdanının ilgili mercilere beyanı zorunludur.

Evlilik Desteği Artacak mı?

Devletin evlenenlere özel verdiği krediler dışında hibe şuan için en fazla 5 bin TL olarak belirlenmiş durumda. Devletten gençlere çeyiz yardımı ilerleyen dönemlerde artar mı bilinmez. Ancak şu aşamada en fazla 5 bin TL olarak uygulanmaktadır. Eğer bu destek gençler tarafından az bulunacak olur ise yine devlet destekli evlilik kredilerinden faydalanmak da mümkün. Bu krediler genellikle 100 bin TL’ye kadar olan ve çok düşük faizler ile verilen ürünlerdir.

Hangi Bankalardan Çeyiz Hesabı Açtırılabilir?

Çeyiz hesabı dendiğinde akla elbette ilk olarak Ziraat Bankası geliyor. Ancak devletin anlaşma yaptığı pek çok banka bu hesaba ilişkin hizmet vermekte. Örneğin TEB, Şekerbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve daha pek çok banka bu kredilere ve hibelere ilişkin hizmet vermekte. Çeyiz hesabından faydalanmak isteyen gençler bu bankaların herhangi bir şubesinden hesap açılış işlemi yaptırmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.