Ziraat Bankasından Pos Cihazı Nasıl Alınır?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve bankacılık faaliyetlerinin oldukça yaygınlaşmasının ardından; neredeyse tüm insanlar paralarını banka hesaplarında tutmaya başladılar. Reel hayat içerisinde hırsızlık, gasp yahut para taşıma gibi sıkıntılardan kurtulmak isteyen insanlar, bankaların kendilerine verdiği kredi ve banka kartları üzerinden paralarını harcamaya başladılar. Nitekim günümüzde hizmet veya mal satımı yapan işletmeler, müşterilerinin nakit ödeme yapmasının yanında kredi veya banka kartı aracılığıyla da ödeme yapmasına imkan vermektedir.

İşletmelerin, müşterilerinden kredi veya banka kartı aracılığıyla ödeme alabilmesi için bir banka tarafından verilen pos cihazına ihtiyacı vardır. Nitekim birçok banka, kendi bünyesinde bulunan işletmelere bedelsiz olarak pos cihazı vermektedir. Bu bankalardan biri olan Ziraat Bankası, kendisi ile çalışan işletmelere, Ziraat Bankası’nın pos cihazını vermektedir.

Ziraat Bankası tarafından verilen pos cihazları, bir yandan kredi ve banka kartından ödeme almak için kullanılabilirken diğer yandan yazarkasa olarak da kullanılabiliyor. İşletmeler için günümüzde artık zorunluluk haline gelen pos cihazları, belli şartların sağlanması halinde verilmektedir. Bu kapsamda Ziraat Bankasından pos cihazı alabilmek için aşağıdaki yönergeyi takip edebilirsiniz.

  • Ziraat Bankası pos cihazı almak isteyenler öncelikle https://www.bankkartpos.com.tr/ adresini ziyaret ederek başvuruda bulunabilirler. Ayrıca şubeye gitmek üzere de pos cihazı talebinde bulunabilir.
  • Pos cihazı talebinde bulunacak kimselerin; esnaf, işletme, şirket olarak tanınmış olması gereklidir. Resmi olarak ticari faaliyette bulunduğunu tescil ettirmeyen hiçbir işletme pos cihazı başvurusunda bulunamaz. Bu nedenle ilk olarak yasa dışı mal ve hizmet alım satımı yapan işletmelerin devlete başvurarak vergi levhası çıkartması ve vergi levhası adı altında faaliyetlerine devam etmesi gereklidir.
  • Pos cihazı için internetten başvuru yapan işletme sahipleri, başvurularının kabul edilmesi halinde aşağıda listelediğimiz; pos cihazı almak için gerekli evrakları en yakın şubeye ibraz etmesi gereklidir. Nitekim şube aracılığıyla başvuruda bulunan işletme sahipleri, bu evrakları başvuru sırasında beraberlerinde götürmeleri gereklidir.

Ziraat Bankası pos cihazları hakkında bilgi almak isteyen işletme sahipleri 0850 202 35 00 hatlı numarayı arayarak pos cihazlarına başvuru, komisyon oranları hakkında detaylı bilgi alabilirler.

Ziraat Bankasından Pos Cihazı Alabilmek İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası pos cihazı alabilmek için başvuru sırasında bazı belgelerin bankaya sunulması gereklidir. Bu belgeler şahıs veya ticari şirket olunmasına göre farklılık göstermektedir.

  • Şahıs Şirketleri

Şahıs firmaları; Ziraat Bankası pos cihazı başvurularında; işletmeye ait vergi levhasını, pos cihazı başvurusunda bulunan kişinin kimlik aslı, sicile kaydedilen imza beyannamesi, herhangi bir esnaf ve ticaret odasına kayıtlı bulunan firmaların kayıtlı olduğunu gösteren onay belgeleri sunulması gereklidir.

  • Sermaye Şirketleri

Türk Ticaret Kanunu kapsamında çok ortaklı olarak kurulan Anonim, Limited yahut Komandit şirketler; pos cihazı başvurusunda bulunurken; vergi levhası örneğini, şirketin kuruluşunun yer aldığı Ticaret sicili gazetesinin bir fotokopisini, sermaye şirketine ortak olan tüm ortakların kimlik fotokopileri ve şirkete ait imza sirkülerini başvurularına eklemeleri lazım olur.

Ziraat Bankası, pos cihazlarına başvuru için aradığı evrakları bazı dönemler güncelleyebilir. Bu nedenle başvuru yapmadan evvel müşteri hizmetleriyle görüşerek başvuru evrakları hakkındaki son detayları öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Pos Cihazı Fiyatları

Pos cihazları, bankalar tarafından verildikleri için genellikle bir bedel karşılığında satılmazlar. Genellikle bankalar verdikleri pos cihazı karşılığında en azından 2-3 sene pos cihazının alındığı banka ile çalışılma şartı ileri sürmektedir. Ziraat Bankası da pos cihazları için herhangi bir ücret talep etmez. Ancak daha önce aynı işletme için pos cihazı alınmış olması halinde ikinci kez verilecek pos cihazları için aylık yahut 3 aylık dönemler halinde işletim masrafı alınabilir. Ziraat Bankası’nin ikinci postlar için uyguladığı bu ücret tarifesi değişmekle beraber ortalama aylık 250 TL civarındadır.

Ziraat Bankası Pos Cihazı Komisyon Oranları

Ziraat Bankası pos cihazı üzerinden aldığı komisyon oranları, yapılan alışverişin tek çekim yahut taksitli şekilde ödenmiş olmasına göre farklılık göstermektedir. Nitekim tüm bankalar ortalama olarak tek çekim üzerinden yapılan alışverişlerde %1.90 – %2.30 civarında bir komisyon almaktadır. Pos cihazından çekilen alışverişlerde taksit seçeneklerinin sunulması halinde bu komisyon oranı, işletmenin banka ile olan anlaşmasına ve vade tarihine göre değişmekle beraber %10’lara kadar çıkmaktadır.

Ziraat Bankası pos cihazları aracılığıyla yapılan ödemelerde uygulanan komisyon oranlarıyla ilgili net bilgi almak için Ziraat Bankası kurumsal bankacılık departmanıyla iletişime geçebilirsiniz. Nitekim Ziraat Bankası her işletmeye farklı bir komisyon oranı uygulamaktadır. Ayrıca müşteri hizmetlerinden sizin için özel teklif alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell