23 Nisan’ da Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?

23 Nisan 2019 Salı günü bilindiği üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ulusal bayramlar aynı zamanda resmi tatil ilan edildiği için Kamu veya özel ayrımı olmadan tüm kurumlar kapalı olacaktır. Bu kısa bilgiden sonra Bankacılık işlemleri kredi ödemeleri, EFT, havale ve diğer bankacılık işlemleri nasıl yapılır? Diğer Tapu, Noter, Trafik Tescil gibi bilumum kurumlar kapalı mı? Şimdi ayrıntılar.

Bankalar da İşlem Yapılacak mı?

Banka şubeleri özel yada kamu ayrımı olmaksızın bayram günü olan Salı kapalı olacaktır banka şubelerinin resmi tatil olması nedeniyle açılması şubeden işlem yapılması, kredi veya kredi  kartı ödemesi, taksit ödeme, para yatırma durumu (ATM den yatırılabilir) söz konusu olmayacaktır. Kredi ve Kredi kartı son ödeme tarihleri önceden planlı olan bu tatillerden dolayı resmi tatil gününe denk gelmez ya 22 Nisan Pazartesi yada 24 Nisan Çarşamba günü gibi bir son ödeme tarihi oluşur.

Bankalar arası yapılan EFT işlemleri ise bir sonraki güne talimat olarak alınacaktır yani 22 Nisan saat 17.00 dan sonra verilen tüm talimatlar 24 Nisan Salı günü hesaplara yansıyacak şekilde talimat olarak alınacaktır gerçekleşme (giden hesaba yansıma) salı sabahı olacaktır. Ancak aynı bankaya ait hesap ve kredi kartlarına ödeme olması halinde yine anında yansıyacaktır.

Acil para göndermek gerekiyorsa ya üç gün tatil buna engel değil aslında aynı banka hesabı yada Cepbank kişinin cebine havale yapılabilir bir çok banka bu hizmeti sınırlı limitlerle de olsa sunmaktadır.

23 Nisan Üniversiteler Tatil mi?

23 Nisan 2019 Salı günü Resmi tatil olması nedeniyle tüm yüksel öğrenime bağlı kamu ve özel üniversiteler tatile girmiş olacaktır fakültede kimse olmayacaktır klasik resmi tatil gibi düşünün.

Noter ve Trafik Tescil Kapalı mı?

Bu soruya evet cevabı vereceğiz yukarıda izah edildiği gibi resmi tatil olması nedeniyle Noter işlemlerinin de yapılması mümkün değil Cuma son iş günü olup Salı gününe kadar kapalı olacaktır. Araç alım-satım ve bilumum tün noterlik işlemler yapılmayacak olup iş planınızı ya cumadan halletmeniz gerekecek yada Salı gününe tehir etmeniz gerekir şimdiden planlamanızı yapmanız menfaatinize olacaktır. Resmi Tatil Trafik Tescil Şube Müdürlüğü için de geçerli olacaktır.

Hastaneler Açık mı?

23 Nisan Salı günü hastanelerde poliklinik hizmeti verilmeyecektir herhangi bir hastaneden randevu talebinizin olması halinde size salı günü için randevu verecektir. Ancak acil servisler her zaman her şartta hizmet vermeye devam edecektir.

Tapu Müdürlüğü Kapalı mı?

Kamu kurumu olan tapu sicil müdürlükleri de kapalı olacaktır devir satış ev arsa deviri gibi işlemleriniz var ise bunu Salı yapmanız kurum kapalı olduğu için mümkün olmayacaktır. Yine Randevu talepleri de Çarşamba ve devamı günlerde verilecektir Salı için randevu alınamaz.

Borsa (BIST) İşlemlere Açık Mı?

Borsa sabah ve öğleden sonra seansları açılmayacaktır.  Yine İnternet Bankacılığından Döviz ve altın al-sat işlemi yapan yatırımcıların dikkatli olması gerekir 23 Nisan Salı günüde aynı hafta sonu gibi kur makası oldukça açık olacaktır pozisyon değiştirmek isteyen yatırımcıların bunu 22 Nisan Pazartesi gününden planlaması menfaatine olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.