Geri Ödemesiz KOSGEB Desteği

Herkes kendi işinin patronu olmak ister. Özellikle meslek erbaşları kendilerine ait bir işletmeye sahip olmanın hayalini kurar. Ancak maddi kaynak yetersizliği nedeni ile bunu yapmak hiç de kolay değildir. Daha doğrusu değildi. Çünkü artık devlet iş kurmak isteyenlere KOSGEB kredileri ile destek veriyor. Bu geri ödemesiz destek sayesinde şimdiye kadar binlerce kişi kendi işinin patronu oldu. Özellikle genç girişimciler ve kadınlar bu destekler sayesinde hem ekonomiye can veriyor hem de işletmelerinde istihdam sağlıyor.

Eğitim Alınmalıdır

KOSGEB desteğinden yararlanıp kendi işini kurmak isteyenler öncelikle KOSGEB’in düzenlediği eğitime katılmalıdır. Bu eğitim yalnızca 10 sürmekte ve girişimciliğe dair detaylar anlatılmaktadır. Bu eğitime katılmak isteyenler de en yakındaki İŞKUR’a müracaat etmelidir. KOSGEB İŞKUR’un da aracılığı ile bazı üniversiteler ve eğitim merkezleri ile bu eğitimleri verir. Kişi kendine en yakın kurs ya da üniversiteye giderek bu eğitimleri alabilir. KOSGEB desteği için ilk şart bu eğitimin alınmasıdır.

Proje Sunulmalıdır

Eğitim alındıktan sonra KOSGEB’e yapılacak işi  projesi tüm ayrıntıları ile sunulur. Sunulan bu projenin kabul edilip edilmemesi birkaç ayı bulabilir. Birkaç ay sonra KOSGEB internet sitesinde bu başvuruların kabul görüp görmediğini resmi bir açıklama ile duyurur. Projesi kabul gören kişiler için sırada hayalini kurduğu işyerini açmak gelecektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus kurulacak işyeri için yapılan harcamaların işinde iyi bir muhasebeci yolu ile sağlanmasıdır. Çünkü daha sonra bu harcamaların faturaları KOSGEB’e sunulur ve ödeme geri alınır. Ancak KOSGEB harcamalara dair düzenlenen her fatura kabul etmez.

Bu nedenle iyi bir muhasebeci KOSGEB ‘in kabul edeceği harcama kalemlerini bildiği için sorun yaşanmadan bu olayın halledilmesini sağlar. Geri ödemesiz KOSGEB desteği için faturaların beyanı ve ödemenin alınması işlemin devamıdır. Daha önceden KOSGEB hali hazırda işyeri olanlar için bu desteği sağlamaktaydı. Ancak girişimciler destek olmadan işyeri açamayacaklarını beyan edince bu kıstas ortadan kaldırılmış oldu. Böylelikle işyeri olmayanlar dahi hayallerindeki işyerini açabilmek için bu destekten faydalanabilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell