Doğalgaz Faturası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğalgaz faturası sorgulama nasıl yapılır? Doğalgaz faturası sorgulamak için gerekli olan bilgiler nelerdir? ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizler için yazımızda derledik.

Doğalgaz birçok yaşam alanında bulunan ve neredeyse herkesin kullandığı enerjilerden biridir. Doğalgaz kullanımını ülkemizde gerekli ve elzem kılan nedenler vardır. Bu nedenlerin başında ise iklim değişikliği vardır. Ülkemizde 4 mevsim belirgin olarak yaşanmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak doğalgaza olan ihtiyaç da fazla olmaktadır. Hangi mevsim olursa olsun doğalgaz genel bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyacın yerine getirilmesinde aylık olarak faturalı hizmet alınmaktadır.

Doğalgaz daha önceleri kartlı sistemde kullanılırken günümüzde artık kartlı sistem pek yaygın olarak kullanılmamaktadır. Hatta ilerleyen süreçte tamamen kartlı sistemin sonlandırılması gibi planlar vardır. Kartlı sistemlerin yerini alan fatura sistemi ile birlikte doğalgaz faturaları aylık olarak ödenmeye başlamıştır. Her ay ödenen faturalara eklenen belli miktarlarda vergiler ve hizmet bedelleri bulunmaktadır. Bunun dışında ödediğiniz miktar aylık olarak harcadığınız doğalgaz bedeli olmaktadır. Eğer bir süredir doğalgaz faturası ödemediyseniz yani aylık dönem ödemelerinizde eksik varsa bunu öğrenmek için doğalgaz faturası sorgulama işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Doğalgaz faturası sorgulama nasıl yapılır? Doğalgaz faturası sorgulamak için gerekli olan bilgiler nelerdir? ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizler için yazımızda derledik. İşte doğalgaz faturası sorgulama hakkında merak edilenler.

Doğalgaz Faturası Sorgulama Nedir?

Doğalgaz faturası sorgulama, daha önceden işlenmiş olan faturaların sorgulanması anlamına gelmektedir. Doğalgaz faturası sorgulama işlemleri çoğunlukla anormal bir fatura ile karşılaşıldığında veya geçmiş dönemlere ait borçlar hakkında bir itiraz yapılacağı takdirde gerçekleştirilir. Doğalgaz faturası sorgulama ile aylık olarak ne kadar doğalgaz tüketimi gerçekleştirdiğinizi öğrenebilirsiniz. Peki kartlı sistemler için de doğalgaz yükleme sorgulaması yapılabilmekte midir?

Kartlı Doğalgaz Yükleme Sorgulama

Halihazırda kartlı doğalgaz sistemi kullanan kullanıcılar için de doğalgaz sorgulama yapılabilmektedir. Karta yapılan yükleme ve doğalgaz saati veya doğalgaz saati olarak da bilinen cihaza yapılan yüklemeleri kontrol edebilme imkanınız bulunmaktadır. Ancak bunun için doğalgaz hizmeti aldığınız firmanın web sitesi üzerinden işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hangi Doğalgaz Şirketinden Hizmet Aldığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Hangi doğalgaz şirketinden hizmet aldığınızı bilmiyorsanız ve doğalgaz şirketini öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken birkaç basit adım bulunuyor. Bu adımları takip ederek kolayca hangi şirketten doğalgaz hizmeti satın aldığınızı öğrenebilirsiniz. İşte doğalgaz şirketi öğrenme yolları;

Eğer kartlı doğalgaz sistemi kullanıcısı iseniz su yüklemek için kullandığınız kartın yüzünü kontrol edin. Genellikle kartın üzerinde doğalgaz şirketinin logosu ve ismi bulunur.

Eğer aylık olarak faturalı doğalgaz hizmeti alıyorsanız işiniz daha kolay olabilir çünkü doğalgaz şirketlerinin isimleri elinize geçen faturanın en üst sağ ya da en üst sol köşesinde yer alır. Faturanın üst kısmını kontrol ederek hangi doğalgaz şirketinden hizmet aldığınızı öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! Doğalgaz Faturası Nasıl Ödenir?

Ülkemizde Hizmet Veren Doğalgaz Şirketleri

Ülkemizde hizmet veren doğalgaz şirketleri oldukça fazladır. Doğalgaz dağıtım hizmeti aldığınız birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar arasından kendi firmanızı bulmanız için yukarıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Akabinde tüm doğalgaz firmalarının web siteleri bulunmaktadır. Bu web siteleri üzerinden de doğalgaz fatura sorgulama işlemleri yapmanız mümkündür. Doğalgaz fatura sorgulama işlemleri için ayrıca kullanabileceğiniz bir başka kanal da e-devlet olarak bilinmekte.

Doğalgaz şirketlerinin listesine e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak doğrudan e-devlet platformuna geçiş yapabilirsiniz.

www.turkiye.gov.tr/dogalgaz-dagitim-isletmeleri

E-Devlet Üzerinden Doğalgaz Fatura Sorgulama

E-devlet üzerinden fatura sorgulama yapmak mümkündür. Faturaların sorgulanması bir süredir e-devlet tarafından verilen hizmetlerden biri olmakta. İster e-devlet sistemine mobil platformlardan uygulama indirme yolu ile isterseniz aşağıdaki adresi tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırarak ulaşabilirsiniz.
www.turkiye.gov.tr/

E-devlet üzerinden tüm bu hizmetler kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak işlem yapmadan önce mutlaka giriş yapmanız gerekir.

Hizmet Alınan Doğalgaz Şirketi Aracılığı İle Doğalgaz Faturası Sorgulama

Doğalgaz faturası sorgulamanın bir başka yolu da hizmetin alındığı doğalgaz şirketine başvurmaktır. Bunu gerçek ve sanal ortamda yapmanız mümkündür. Yukarıda bahsedilen yolla doğalgaz dağıtım şirketinizin adını öğrendikten sonra e-devlet üzerinden ya da Google üzerinden şirketin adını aratarak şirketin web sayfasına ulaşabilirsiniz.

Doğalgaz dağıtım hizmeti aldığınız şirketin web sitesine ulaştıktan sonra müşteri hizmetleri numarasını öğrenerek doğrudan müşteri hizmetlerinden yardım alabilir ya da web sayfası üzerinden eğer varsa sorgulama panelini kullanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Birçok şirketin fatura sorgulama paneli bulunur.

Doğalgaz faturası sorgulama işleminden sonra faturaya itiraz etmek isterseniz uygulamanız gereken birkaç adım vardır. Doğalgaz faturası itiraz yolları hakkındaki yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilir ve faturalarına itiraz eden birçok haklı insan gibi hakkınızı alabilirsiniz. İtiraz süreci belli başlı kurallara dahildir. Merak ettikleriniz için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! Doğalgaz Faturası İtiraz Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell