Çin Vizesi Nasıl Alınır? Çin Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Çin Vizesi Nasıl Alınır? Çin Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır? Çin vizesi almak için gerekli olan evraklar ve benzeri bilgilere ulaşmak için tıklayın.

Toplumumuz tarafından oldukça merak edilen ülkelerden biri olan Çin, Uzakdoğu ülkeleri arasında bulunmaktadır. İnsanlar Çin’e seyahat etmek için, eğitim görmek için, çalışmak için ya da yerleşmek için gidebilmektedir. Bunun için ise Çin vizesi alınması gereklidir. Peki Çin vizesi nasıl alınır? Çin vizesi almak için ödenmesi gereken başvuru ücreti ne kadardır? Çin vizesi almak için gerekli olan başvuru şartları nelerdir? Çin vizesi ne kadarlık sürede çıkar? Çin vizesi almak için gerekli olan belgeler hangileridir? Bu ve bunun gibi sorular hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesi almak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Eğer Çin vizesi sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle Çin konsolosluğuna gidip Çin vizesi almak için size verilecek olan başvuru belgesini doldurmalısınız. Bununla birlikte Çin konsolosluğu, sizden ne için gideceğiniz ve ne kadar sürelik gideceğiniz hakkında ek belgeler de isteyecektir. Bu belgeleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bunun yanında sizden konsolosluk tarafından istenecek olan Çin vizesi başvuru ücretini de ödemeniz zorunludur. Eğer konsolosluğun sizden istediği belgeler de bir hata ya da eksik gözlenirse konsolosluk, yapmış olduğunuz Çin vizesi başvurusunu iptal edebilir. Bu yüzden sizden istenilen belgeleri doldururken dikkatli davranmanız çok önemlidir.

Çin Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Çin vizesi başvuru ücretleri, genellikle 5 iş günü içerisinde sonuçlandırmakta. Çin’de birçok farklı vize türü bulunmaktadır. Bu türler tekli girişli, çift girişli, 6 aylık çok girişli, yıllık çok girişli ve express hizmetlerdir. Bu vize başvuru türleri, vize başvuru ücretini de bazı değişikliklere neden olmaktadır. Bu yüzden vize başvuru ücreti hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Çin konsolosluğuna gidip hangi amaçla vize almak istediğinizi söyleyerek Çin Konsolosluğu’ndan yardım alabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki Çin konsolosluğu yapmış olduğu bu yardımdan dolayı sizden ek bir ücret talep edebilmektedir.

 Çin Vizesi Sahip Olmak İçin Gerekli Olan Belgeler Hangileridir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Çin vizesinin birçok türü bulunmaktadır. aynı zamanda bulunmakta olan bu türlere göre istenilen belgeler de değişebilmektedir. Ancak her vizede ortak olarak bulunan bazı belgeler de mevcuttur. Peki Çin vizesi sahibi olmak için gerekli olan bu belgeler hangileridir? İşte Çin vizesi sahibi olmak için gerekli olan belgeler:

 • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olan ve içinde 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaport
 • Vize başvuru formu (Ancak bu bize başvuru formunun İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir)
 • 2 adet kişiye ait nüfus cüzdan fotokopisi
 • İngilizce olarak hazırlanmış bundan vize başvuru dilekçesi
 • İçinde en az 3 bin TL bakiye bulunan ve son 3 aya ait olan banka hesap dökümanları
 • Tapu, ruhsat, ehliyet ve belge fotokopileri gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 30 bin Euro teminatlı bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Çin’e yanına gideceğimiz kişiden alınması gereken 1 adet davetiye belgesi
 • Konaklama yapılacak yer ile ilgili belgeler
 • Uçak biletleri
 • Kişinin statüsüne ve işine göre hazırlanması gereken ek belgeler

Yukarıda belirtilmiş olan bu belgelerin bir poşet dosya içinde bulunması zorunludur.

Çin Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle Çin vizesi almak istiyorsanız sizden istenilen belgeleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bunun yanında gerekli olan belgeleri randevu aldığınız zamanda konsolosluğa getirmeli ve başvuru ücretini ödemeyi unutmamalısınız. Eğer bu şartlara dikkat ettiyseniz endişelenmenizi  gerektirecek bir şey yok demektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell