İcra ve Hacizler

Emeklinin Bayram İkramiyesine İcra ve Haciz Gelir mi?

Devlet tarafından emeklilere Kurban ve Ramazan Bayramı öncesinde verilen ve toplam İkibin TL (2.000) ikramiye bir çok emekli için hiç şüphesiz bayram harcamalarında destek sağlayacaktır, Bilindiği üzere emekli maaşına icra konulamıyor ancak emekli bizzat kendisi muvafakat vermesi halinde mümkün olmakta, cebri icra kararı alınamamaktadır.

Bayram ikramiyeleri emeklilerin hesabına bayrama 20 gün kala ödenmeye başlanacak olup, emeklinin maaş aldığı gün sırasına göre yatacaktır kısaca bayrama 10 gün kala tüm emeklilerin hesaplarına yatmış olacaktır. Bayram her yıl on gün önceden geldiği gibi ikramiyelerde ona göre önceden ödenecek şekilde planlanacaktır.

Hangi Emekliler Bayram İkramiyesi Alacak

Bakanlık tarafından yapılan açılmamada, Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık alan; SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, Şehit yakını ve gaziler, Vazife ve Harp Malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, Geçici köy korucuları, Şeref aylığı sahipleri, Şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal savaşı gazileri Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller İle bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bu kapsamda bayram ikramiyesi alacaklardır.

Bayram İkramiyesi Hacze Konu Edilir mi?

Hali hazırda emeklinin maaşından kesinti yapılması zaten mümkün olmamakla birlikte, tazminatlar yada diğer ikramiyeler hak ve alacaklarına icra gelmekte ve alacaklı hacze muktetirdi. Ancak verilen bayram ikramiyesi sosyal hak kapsamında olduğundan icraya konu edilmesi mümkün değildir. İcra Müdürlükleri zaten bunu bilmekle birlikte ola ki böyle bir karar oluşursa yada kesinti söz konusu olursa sosyal hakların ve ödemelerinin hacze konu edilemez bahsi ile itiraz ediniz.

Yine, maaşından 1/4 oranında kesinti için muvafakat veren emeklinin kesintisi yapılırken ve aylığından verdiği kesinti oranı çıkartılırken bayram ikramiyesi toplam gelire eklenemez. Yani İkibin (2.000) TL maaş alan bir emekli 1/4 oranında muvafakat vermiş ise 500 TL kesilir ikramiye denk gelen ayda 3.500 TL gelir maaş var diye 750 TL kesilemez.

Nasıl Nafaka, İşsizlik maaşı aile yardımı çocuk parası hacze konu edilemiyorsa buda konu edilemez. Burada çelişki olan borçlu kesinti için muvafakat verirken bayram ikramiyesine atıfta bulunursa kesilebilir mi? Buna ilişkin görüşümüz kesilemez ancak zamanla içtihat oluşacaktır ve konu netlik kazanacaktır.

Yine Banka Bloke sonu yaşayacağız gibi görünmekte bir emeklinin borcuna karşılık bankanın el koyma durumu çıkacaktır muallak konu olmasına rağmen banka alacağına mahsuben kesinti yapabilir, kredi borcu kart borcu ek hesap gibi borçlarınız varsa hesaba para girişi olması ile birlikte mahsuplaşma olacaktır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Mrb iyi geceler nabi ben 2013 yılında emekli oldum.12 mart 2020 tarihinde garanti bankası promosyon yatırdı hesabıma ancak icralık olduğum için bloke konulmuş bu parayı alabilirmiyim c.baskanloginin açıklaması icra takibi virüs nedeniyle ertelendi diyor ne yapmam gerekir

  2. Ben babamdan maaş alıyorum bayram ikramiyeme haciz konuyor kredi borcumdan dolayı bu konuda bana bilgi verirmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu