Hukukİcra ve Hacizler

Yakalama Kararı Bulunan Aracı İcradan Kaçırma-Kurtarma

Farklı borçlardan dolayı araçlara icra gelmesi, çok sık yaşanan olaylardan birisidir. Alacaklı olan taraflar, icra dairesine giderek yakalama kararı çıkarabilir. Bu aşamadan sonra araçlar, trafikte yakalanırsa yediemin otoparkına çekilir. Buradan araçları kurtarmak, çoğu insanın yapmak istediği bir işlemdir. Fakat bunun yapılması, sanıldığı kadar kolay değildir.

Yedieminden Aracımı Nasıl Kurtarırım?

Hacizli araçlar hakkında çıkarılan yakalama kararı, borcun tahsiline yönelik bir işlemdir. Bundan dolayı aracı kurtarmanın tek yolu borcun ödenmesidir. Fakat bu aşamada aracın bütün kontrolünün ve kullanım hakkının ilgili icra dairesinde olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı direkt olarak parayı veririm, aracımı alırım gibi bir durum söz konusu değildir.

Alacaklı olanların başvurusu sonrasında yapılan yakalama sonrasında aracın ihale ile satılması işlemi başlayacaktır. Buradaki temel husus, alacaklının borcunu almasıdır. Bununla birlikte otopark ücreti ve diğer işlemler için yapılan masrafların da borçludan tahsil edilmesi gerekecektir. Bütün bunlar ödenip, borcu yoktur kağıdı alınarak hacizli araç, otoparktan kurtarılabilir.

Hacizli Aracın Satış Süreci

Borçlu olan kişiler, zamanında başvuru yapmaz ise bu defa ihale süreci başlar. İhale süreci birkaç aşamadan oluşur ve hem borçlulara hem de alacaklılara bu süreçle ilgili bilgiler tebliğ edilir. Araç için bir kıymet belirlenir ve buna karşı borçlu olan kişinin itiraz hakkı vardır. Mahkemeye başvurarak, ücretini de ödemek şartıyla bilirkişi talep edebilir.

Satışın ilk aşamasında ihaleye gireceklerden araca biçilen kıymetin %20’si kadarının teminat olarak yatırılması istenir. Teminatı yatıran kişiler, elektronik ortamda araca biçilen kıymetin en az %50’sinden fazla olmak şartıyla teklif yapabilir. Daha sonra ise açık arttırma usulü satış yapılır. En fazla ücreti teklif eden kişi ihaleyi kazanır ve ihaleden hemen sonra ödemeyi yaparak aracı alabilir.

Araç satıldıktan sonra otopark ve diğer işlem için yapılan masraflar alınır. Daha sonra da kalan miktar alacaklıya aktarılmış olur. Bu işlem sonunda borçlunun çok daha fazla masraf ettiğini söylemek yanlış olmaz. Bu masraftan kurtulmak için sürecin başında borcun ödenmesi, çok daha mantıklı bir karar olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu