Ana Sayfa Hukuk İcra ve Yasal Takip İcra Müdürlüğüne Verilen Ödeme Taahhüdü İhlali ve Sonuçları

İcra Müdürlüğüne Verilen Ödeme Taahhüdü İhlali ve Sonuçları

İcra müdürlüklerince başlatılan takiplerdeki dosya borcunun ödenmesi farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Ödeme tercihlerinden biri de dosyaya taahhüt verilmesidir. Taahhüt, taahhüdün ihlali sonucunda borçlunun icrai sorumluluğu yanında cezai sorumluluğu da almasını gerektiren, dosya borcunu belli aralıklarla ve belli miktarla ödeyeceği sözüdür.

Taahhüt muhakkak ki borçlunun rızası dahilinde icra müdürlüğü dosyasına kesinleşen takipler için verilmelidir. Takip kesinleşmeden ya da ihtiyati haciz aşamasında yapılan taahhüdün geçerliliği yoktur.

Borçlu tarafından dosya borcunun ödenmesine ilişkin taahhüt verilmek isteniyorsa borçlu bilmelidir ki bu durumda alacaklı ya da vekilinin de rızası gerekecektir. Kısaca borçlu taahhüdü kendi istediği tutar ya da sürelerle oluşturamaz, alacaklı taraf ya da vekili ile anlaşma dahilinde taahhüt verilmelidir.

Taahhüt verilirken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar;

 • Taahhüt içeriğinde toplam borç tutarının ayrıntılı dökümünün olması,
 • Taahhüt ödeme tutarlarının ve tarihlerinin açıkça belirtilmesi, Aksi durumda borçlu ceza almaz. (İİK.madde 340).
 • Alacaklı taraf veya vekilinin ve borçlunun imzasının olması,
 • Taahhüt avukat değil de katip aracılığı ile alınmış ise taahhüdü kabul muhtırasının ilk taksitten önce borçluya tebliğ edilmesi,
 • Asıl alacağın asgari ücretten az olmamasıdır. Bu hususlar dikkate alınmadan yapılan taahhüt geçersiz sayılacaktır.

Şayet taahhüt, dosyadan haciz uygulanmadan verilmiş ise taahhüt ödemelerine uyulduğu sürece dosyadan herhangi bir mal varlığınıza haciz konulmaz, evinize ya da işyerinize haciz için gelinmez. Çünkü borçlu hacizden önce taahhüt vererek mevcut tüm haciz sürelerini ve işlemlerini durdurmuş olur. Taahhüt, dosyadan haciz uygulandıktan sonra verilmiş ise borçlu gelen haciz ile birlikte dosya harcının yüksek olması sebebi ile borcun da artacağı gerçeğini hesaba katmalı ve verilen taahhüdün de uygulanan hacizleri kaldırmayacağını bilmelidir. Sadece taahhüde uyulduğu zaman zarfı içinde herhangi bir işlem yapılmayacağını bilmelidir. Tabi borçlu ile alacaklı taraf arasında yapılacak anlaşma ile taahhüt verilmesi halinde alacaklı uygulanan hacizlerin kaldırılmasını daireden talep edebilir.

Taahhüt ödemelerine uyulmadığı zaman alacaklı taraf haciz işlemlerinin yapılması için talepte bulunabilir, hatta borçlunun cezalandırılmasını isteyerek icra ceza mahkemesinde taahhüdü ihlal davası açabilir. Borçlu, taahhüt ettiği ödemeleri zamanında yapmaz ise geriye dönük bakıldığında alacaklı tarafça en geç 3 ay öncesi ödeme için şikayet davası açılabilmektedir. 3 aylık süreyi aşan ödemeler için şikayet davası açılamaz. Açılmış olsa dahi mahkemece davanın düşmesine karar verilecektir. Ceza oluşması için taahhüdün de davanın da geçerli sebeplerinin oluşması gerekir.

İlaveten, kanunda da açıkça belirtildiği gibi borçlunun ödemeyi ihlal etmesinin haklı bir nedeni olmalıdır. Haksız bir nedenden ötürü yapılan her ihlal kişiyi yine ceza davasına maruz bırakacaktır. Bu nedenle kişi savunmasını yaparken bu hususu dikkate alarak ve ihlal sebebini kanıtlayarak yaparsa davanın düşmesini sağlayabilir.

Borçlu, uyamayacağı miktarlardaki tutarlardan ve sürelerden kaçınarak kendisine uyacak şekilde taahhüt vermeli, taahhüdü ihlal etmiş ise mutlaka bunun gerekçesini bildirmeli ve alacaklı tarafla da bu konuyu görüşmelidir.

 İhlal edilen taahhüt neticesinde borçlu hakkında alacaklının şikayeti üzerine borçlunun 3 aya kadar tazyik hapsi ile cezalandırılmasını kapsayan taahhüdü ihlal davasında, borçlunun haklı bir sebebi yoksa ilgili mahkemece hapis cezası verilir, hapsin tatbikine (cezaya karar verilmesi, cezanın infaz edilerek borçlu hakkında yakalama çıkartılması) başlandıktan sonra eğer borçlu borcun tamamını veya o tarihe kadar (şikayet tarihine) yatırmak zorunda olduğu meblağı öderse ceza ortadan kalkar, tahliye gerçekleşir ve tamamı ödenmemiş ise taksitler kaldığı yerden devam eder. Ödeme yeniden kesilirse, borçlu hakkında yeni bir şikayet davası açılabilir ve tazyik hapsine karar verilebilir. Ancak, bir borçtan dolayı tazyik hapsinin süresi üç ayı geçemez. İhlal edilen her taksit için ayrı ayrı 3 ay değil, taahhüt süresi boyunca ihlal edilen ödeme ya da ödemeler için toplamda 3 ay hapis cezası verilmektedir. Burada bilinmesi gereken en önemli husus şudur; borçlu hapis yatar ise şikayet edilen tutar ya da dosya borcu silinmez, ayrıyeten ceza çıkan davadan alacaklı tarafa doğan vekalet ücretini de ödemekle yükümlü hale gelir.

Mahkeme borçlu sanığın cezalandırılması kararı vermiş ise, şüphesiz ki icra dosyasını, taahhüdün şartlarını ve dava dosyasını ayrıntılı inceleyerek karar vermiş olduğundan yetkili mahkemedir ve verilen karar da kesindir. Bu nedenle çıkan cezaya karşı borçlunun yapması gereken ya cezayı çekmek ya da ödemesi gereken tutarı ödemesi olacaktır.

43 YORUMLAR

 1. Merhaba alacakli taraf ile beraber icra mudurlugunden imzali kaseli 36 ay olan taahhut taksitinin yarisini odedim ve her ay odemeye devam ediyorum. taahhut odemem her ay muntazam oduyorum. Gununu hic gecirip ihlal yapmadim. Ama banka avukati maasima haciz islemi baslatmis. Bu durum yasalmidir. Ne yapmam gerekir

 2. Merhaba 432 tl olan borc icin benden 1800 tl para istediler hapis ile korkutular sicilinize islenecek yarin yatirmazsaniz dediler ve hapis karari cikar dediler ne olur bi akil verin 3 cocuguma tek basima bakiyorum ve suan odeyecek durumum yok be yapmam lazim

 3. İyi günler ben avukata tahhut verdim 3 ayrı dosyalardan 1 taksidi ödemedim geri 3 taksidi odedim uyaptan baktım beni mahkemeye vermiş mahkemede ödedigime dair red etmiş sonra 2 taksit daha ödedim geriye 19 ay olan tahsidimi odeyememiyorum şuan 4 aylık gecikme var

 4. Merhaba taahhüt ihlalinde tayzik hapsi için açılan dava dosyasında gün verildi ve mahkemeye 2 ay süre var ben bu yazıyı merak ediyorum ne demek olur; o tarihe kadar icra veznesine yatırmak zorunda olduğu meblağı öderse tahliye edilir, bu yazı yani taksitlerimden dava açıldı ve örn. 2 taksidi yatırmadım onları yatırırsam mı demek oluyor. Bunu merak ediyorum sonrası tabi taahhüt taksitlerini kaldığı yerden ödemek şartıyla birde ödersem hakime de sunarsam ceza alma olasılığım ne olur.

 5. Slm 3 dosyadan ayrı ayrı tahutum vardi taksiterim yarısını yatirdim ama sonra ihlalleri oldu ve şimdi 1 gaftasonrà ceza dava gorusulucek 3 dosyadan bundan 2 buçuk ay önce geciken ve dava açılan rakam 10200 dava acildiktan sonra 2000 avu katà yatırdım şimdi dava gününe kadar kalan 8200 de yatırıcam ama cekintimsu diyer taksitler devam ettiği için mahkemede ekstra her hangi başka dava ücreti avukat ücreti veya geçtim 2 bucukaydir yatmayan aynı dosyalârının devam eden taksitlerini de ödemem gerek bilirimı hapse girmemek icin

  • mahkeme gününe kadar vadesi geçen taksitlerinizi ödeyiniz, duruşmaya çıkınız ve izah ediniz gerekçelerinizi felan izah edin, şayet ceza çıkarsa bir üst mahkemeye itiraz ediniz. Ayrıca mahkeme ve vekalet ücretleride üstünüze kalacaktır.

 6. Taahhüdü ihlal 1. taksitten ceza aldım, yakalanmadım, cezam zaman aşımından düştü. Aynı taahhüdün 2. taksidi için açılan dava ise 1. taksitten aldığım cezanın infazı sorularak bekletiliyor 3 yıldır. Şimdi 2. taksit için bekletilen davadan yine tazyik hapsine karar verilecek sanırım. Bunu engellemek için yapılacak birşey varmı?

  • yapacak bişey yok borcun ödenmesi lazım ancak ilk karar kesinleştiği için ceza infaz edilecektir. Ancak her taksit için ayrı ayrıda ceza alsanız sadece bir tanesinin infaz edilmesi halinde diğerleri düşer

   • O zaman borcunu tek taksitte ödemeyi taahhüt eden borçlu için 2 yıllık ceza zaman aşımı, 4-5 taksit için taahhüt vermiş bir borçlunun ize her bir cezadan 2 yıl zaman aşımı, 8 yıl da dava zaman aşımı olmak üzere 10 yıla kadar süren bir toplam zaman aşımı oluşmuyor mu?

 7. İşletmeme haciz işlemi sonunda 1 haftalık şahsıma ödeme yapmam istendi ödemeyi yapamadım dava açıldı dava sonunda beraat ettim itiraz edildi bir üst mahkeme de kararı oynayarak hakkımda açılan dava düştü. Şuan işletmeme konulan haciz hala aktif olarak duruyormudur.Yedi emin olarak tarafıma bırakılan işyerimdeki malzemelerin satışını yapabilir iyim Ayrıca yeniden haciz işlemi için Evinize geleceğiz diye arıyorlar.

  • Borcun tutarı ne kadar, ayrıca acılan dava verdiğiniz ödeme taahhüdü ile mi? alakalı iş yerinize icra neden geldi borcun kaynağı nedir bunları bilmeden yorum yapmak zor.

   • Toplam 2015 yılında ticaret yaptığım toptancıya 10.000 tl borcum vardı. İşletmemiz kapattım 2019 yılında işletmemiz tekrar açtım. Alacaklı ftma o güne kadar benimle iletişime geçmedi şahsım iletişime geçmeye çalıştım dönüş yapılmadı. 2019 mayıs ayında ansızın icra müdürlüğü ve vekil avukat ile işletmeme geldiler tüm ürünleri alacak karşılığı hacz ettiler1 haftalık zaman tanıdılar bir hafta içinde ödemem yapamayınca İstanbul Anadolu 12.icra mahkemesine dava açtılar davaya katıldım müşteri malzemeleri de hqcz edildiğini beyan ettim davadan beraat ettim. İtiraz ettiler üst mahkemede itirazı red etti. Şuan dava düşmüş durumda ama işletmeme konulan hacz hakkında hiç bir bilgi yok.

    • Alacaklının alacağı bakidir borç kaynağına itirazınız yok ise o borç ödenmek zorunda anlaşma yoluna gitmeniz yada bir ödeme planı üzerinde uzlaşmak en mantıklısı olacaktır.

 8. 3500 borç için taahhüt verdim 500 ödemeli 17 sinde başlıyor olduki oduyemedim avukat mahkemeye verdi hemen yakalama kararı çıkmaz herhalde Eylül ayının 5 inde 2 taksiti odemesem mahkemeye verilen şikayet dusermi bu hakim karşısına cikmadanmi hemen yakalama mi çıkıyor yoksa mahkemeye cikincami

 9. İyi günler bugün hapis ceza cikti bana icradan iki ay taksit leri yaptıramadım için Mart ayın itibaren 500tl taksit 2000 TL yapıyor bunu ödeme yapsam icra müdürlüğü ne geri kalanı normal taksit leriy ödersem hapis cezasından kurtulur muyum

 10. Ben işi yeni girdiğim avukat icra gelmişti taahhütlame verdim 4250 borç 6680tl olarak 12ayda iş başladım ilk iki taksiidi yatırdım ama sonra başka borç olduğum yerden maaş mi icra geldi ve üç aydan beri ödeme yapmadım her ay 500tl maaş icra kesiliyor elektrik doğal su derken 600tl onlara kardeşime kredi cektirdim1yil dan fazla oluyor 700tl kredi sini iki çocuğu masrafı evin mutfak masrafı derken aylık nerdeyse 100tl bile kalmıyor elime şimdi avukat temmuz 2 mahkeme vermiş sonuç ne olur ve ödemek istiyorum ama durumum yok yurt dışına işi gitmek için ograsiyorum ve sonucne bana bir yol gosterin

 11. vAKIFBANKA OLAN KREDİ BORCUMU İCRA MÜDÜRLÜĞÜNDE YAPILAN TAAHHÜTLE BİRLİKTE ÖDEDİM İCRA.DOSYAMI KAPATMAK İÇİN 36.000 LİRA OLAN BORCUMUN HARCI NE KADAR OLUR

 12. merhaba, benim bir kişiden alacağım var 20.000TL taahhüt verdiler fakat 3 aydır ödeme yapılmadı. şimdi ica ceza mahkemesi tarafından 25 nisan 2018 tarihinde mahkeme günü verildi. sormak istediğim, mahkemede borçlu tarafa kesin hapis cezası çıkarmı? yoksa hakimin beraat verme gibi bi durumu olabilir mi?

 13. Mrb bende tahadud de bulundum ve 3 ay tayzik hapisi çıktı karar kesinleşti nasıl etmem lazım 3000 TL için hapis mi yatacak miyim birde kendim mi teslim oluyorum

 14. Merhabalar. Borcun ilk 4 taksidini avukata elden ödeyip makbuz aldım. Ancak 8 taksidi geçti be eve borcun hiçbirini ödemedi diye mahkeme kağıdı geldi. Bu durumda hepsini ödemem mi gerekiyor.
  ——-
  Elinizde bulunan makbuzda ilgili dosya numarası yazıyor ve görevlinin imzası var ise makbuzda sorun olmaz. ödeme kanıtı olur

  • hayır çıkmaz taahhüt ihlalinden sonra 90 gün içinde ihlale binaen dava konusu edilmesi gerekirdi. ihlal davası zaman aşımına girmiştir. ayrıntıları bilmemekle berar usuül budur

 15. .. taahhütlü bir borcun..3 aylık süreden bahsediliyor en geç geriye dönük 3 ay için dava açılabilir diyor. Yani 3 ay ödeme yapilmazsami şikayet edebiliyorlar.

 16. öncelikle çok güzel bir yazı ele almışssınız. Fakat yazının son paragrafında geçen mahkemenin inceleyerek karar verdiği olgusuna asla katılmıyorum. Şöyleki; Taahhütün geçersiz oduğuna dair taahhütten önce icra dosyasına yatan, belgeli olarak elden teslim edilen paraların taahhüt evrakında gösterilmediği ve bunları da mahkemede delil olarak sunmamıza rağmen dosya ve deliller incelenmeden 3 ay hapis nasıl bir adalet ve hukuk sistemimiz var ise

  • Bu konuda haklısınız burada oluşan bir teâmül var ve sanık hakkında ceza verilip geçilir. bu tür dosyalar da usul hatası yok ise genelde cazaya hükmedilir. Esasta sanığın kurtuluşu yok

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz