2023 Ev Hanımları için Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımları için emeklilik başvurusu 2023 Türkiye Genel Seçimleri’nden önce Cumhurbaşkanı tarafından müjdelenmişti. Erken emeklilik vaadinin ardından ise gözler, konuyla ilgili detaylara çevrilmiş durumda.

Erdoğan, özellikle kadınlarda emeklilik yaşının çocuk sayısı doğrultusunda esnetileceğini, Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftlere 48 ay vadeli (2 yıl geri ödemesiz) 150.000 TL faizsiz evlilik kredisi vereceklerini belirtti.

Ev Hanımları için Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle söylemeliyiz ki, maalesef bu programa yönelik başvuru şartları henüz netlik kazanmadı. ‘’İşe alımlar esnasında gerçekleştirilen mülakatlar kaldırılacak.’’ Diye konuşan Erdoğan; aileyi güçlendirme gayesiyle uygulanacak Aile koruma kalkanı programının yakın süreçte devreye sokulacak yenilikçi mekanizmalardan yalnızca biri olduğuna vurgu yaptı.

Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamasının devamı ise şöyleydi:

‘’Bu programın temelini attık, ilk aşamasını başlattık. Şimdi ise daha kuşatıcı bir biçimde genişletiyoruz. Yapacağımız en dikkat çekici yeniliklerden biri şüphesiz ki ev hanımlarının emekliliğini desteklemek olacak. Her aileden minimum bir kişiye iş olanağı sunacağız.’’

Ev Hanımlarına Emeklilik Güvencesi Verilecek mi?

Önümüzdeki dönem itibariyle uygulamaya konulacak olan Aile Koruma Kalkanı Programı, hem yeni ailelerin kurulmasını hem de ev hanımlarının emekliliğini teşvik edecek.

Şüphesiz ki ev hanımlarının devamlı olarak ev işleri için harcadığı zaman ve emeği çok değerli. Bunun karşılığında emeklilik gibi önemli bir güvenceye sahip olmaları ise en temel haklarından biri.

İşte Erdoğan’ın da konuyla alâkalı değerlendirmeleri bu minvalde. Ev hanımları için emeklilik başvurusu dâhilinde kolaylaştırıcı düzenlemelerin yolda olduğunu belirten Erdoğan, isteğe bağlı ödenecek primlerde 3’te birini devletin karşılayacağını duyurdu.

Konu hakkındaki bir diğer açıklama ise Aile ve Sosyal Hizmetler bakanı Derya Yanık’tan geldi. 9 Mayıs günü bir TV programına katılan Yanık, Erdoğan’ın açıklamalarını teyit eder mahiyette şunları söyledi:

”Son derece heyecan verici programlardan biri. AK Parti iktidarı olarak biz, hiçbir vatandaşımız sosyal güvenlik programının dışında kalmasın diye çalışıyoruz. Sigorta kapsamı haricinde olan kişileri bireysel emeklilik ve benzeri düzenlemeler sayesinde sosyal güvenlik halkasına katılmasını sağladık. Bunun dışındaki ev hanımlarının ise emeklilik primlerine destek olmaya karar verdik. Bu çerçevede ev hanımlarının primlerinin üçte birini devlet olarak biz ödeyeceğiz.”

Ayrıntıların önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor. Başvuru tarihleri ve sürece ilişkin detaylar belli olduğunda içeriğimizi güncelleyeceğiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell