Banka & Finans

BES mi Hayat Sigortası mı Hangisi Daha Avantajlı

İnsanlar, emeklilik döneminde daha rahat bir yaşam sürmek için ekstra sistemlere katılabilir. Bunlardan öne çıkanlar BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ve hayat sigortasıdır. Bu iki seçenek, genel olarak birbirine benzese de birbirinden bazı farklılıkları vardır. Bundan dolayı da insanlar, BES mi hayat sigortası mı sorusunu sıklıkla sormaktadır. Yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Fakat unutulmamalıdır ki, insanların özel durumlarına göre bu sistemlerin avantajları farklılaşacaktır.

BES mi Hayat Sigortası mı?

Hayat sigortası, çok uzun yıllardır insanlara sunulan bir sistemdir. Sigorta şirketleri tarafından hazırlanan bu sistemler, insanların emeklilik dönemlerinde rahat etmelerini hedefler. BES ise yakın tarihte ortaya çıkmış ve devletin garantörlüğünde olan bir sistemdir. BES’in yakın zamanda tamamen zorunlu olacağı ve isteyenlerin bir süre sistemden çıkamayacağına dair açıklamalar yapıldı. Bunun 2020 yılında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Bundan dolayı BES mi hayat sigortası mı sorusunun cevabına, bu bilgiyi de dikkate alarak bakmak yararlı olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile hayat sigortası arasında bazı temel farklılıklar vardır. Bunlardan öne çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • BES için devlet tarafından %25 katkı verilir. Hayat sigortasında ise böyle bir katkı söz konusu değildir.
  • Hayat sigortasında sakatlık ve vefat durumları için özel teminatlar vardır. BES’te ise bu tür teminatlar yoktur.
  • Hayat sigortası sabit bir şekilde ilerler ve bu süreçte değişiklik yapılmasına izin vermez. BES ise çok daha esnektir. Yıl içinde fon dağılımı ve emeklilik planı birden fazla değiştirilebilir.
  • Hayat sigortasında primler sabittir ve düzenli ödenmesi gerekir. BES’te ise ara ödeme imkanı vardır.
  • Hayat sigortasına yatırılan primler sonucunda 10 yıl sonunda emekli olmak mümkündür. BES’te de 10 yıl şartı vardır, fakat emekli olabilmek için kişilerin 56 yaşında olması zorunludur.
  • BES devlet destekli olduğu için vergiler ve kesintiler daha düşükken, hayat sigortasında bunların daha yüksek olduğu söylenebilir.
  • Hayat sigortasından ayrılmak için en az 3 yıl geçmesi gerekir. BES’ten ise istenilen zamanda ayrılmak mümkündür. Fakat bu durumda devlet desteğinin kaybedilmesi ve ekstra vergilerin ödenmesi söz konusu olacaktır.

Yukarıdaki bilgiler ışığında BES mi hayat sigortası mı sorusunun cevabını net bir şekilde vermek çok zordur. Kişilere göre bu soruların cevapları farklılık gösterecektir. Bundan insanlar, kendi durumlarına göre değerlendirme yapmalı ve bu seçeneklerin artılarını eksilerini iyi belirlemelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu