Dava Dosyalarıma Nerden Bakabilirim?

Dava dosyaları; kişi hakkında yürütülen adli kovuşturmalar, kendisinin açmış olduğu idari ve diğer davalara ilişkin evrakların tamamıdır. Bu evraklar, sürekli güncellenmekte ve mahkeme tarafından yazılan yazılara gelen cevaplar dava dosyalarına eklenmektedir. Dolayısıyla kişinin dava dosyalarını takip etmesi, davadan istediği sonucu alması adına son derece önemlidir.

Dava dosyalarının takibi, bu evrakların güncel olarak izlenmesi anlamına gelir. Bunun nasıl yapılacağı ise insanların çoğu tarafından tam olarak bilinmemektedir. Öncelikle dava dosyalarınızın takibi için farklı yöntemler olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bunların birisi internet üzerinden online olarak takip, diğeri ise mahkeme kalemi üzerinden takiptir.

Dava dosyalarınızda bir değişiklik gelip gelmediğini, yeni bir dosya eklenip eklenmediğini anlamak için mahkemenin kalemine gidebilir ve sözlü olarak bilgi alabilirsiniz. Gelen evrakların tamamı UYAP sistemine girildiği için kalemdeki görevli çok rahat bir şekilde bunu görebilir. Ayrıca istemeniz ve ücretini ödemeniz durumunda, mahkeme kaleminden dosyalarınızın birer fotokopisini alabilirsiniz.

Eğer mahkeme kalemine gitmekle uğraşmak istemiyorsanız, internet üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden söz konusu işlemi yapabilir ve anlık olarak dava dosyalarınıza erişim sağlayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Dava Dosyalarının Takibi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden bu işlemi yapabilmek için e-devlet şifrenizin ya da diğer giriş yollarından birisine sahip olmanız gerekir. Bu aşamadan sonra ise e-devlete giriş yapıp, adres çubuğuna UYAP Vatandaş yazmanız gerekir. Burada açılan seçeneklerden UYAP Vatandaş seçeneğine girmeniz ve ardından da Uygulamaya Git demeniz gerekir.

Açılan yeni ekranın sağ tarafından yer alan Dava Dosyalarını Sorgula butonuna basıp, dava türünü seçmelisiniz. Bu noktadan sonra ise evraklarınıza dijital ortamda erişim sağlayabilir ve dilerseniz bunları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu işlemi mobil cihazınız üzerinden de yapmanız mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell