Ev Hanımlarına Kredi Kartı Çıkar Mı?

Bankalar, kredi kartı taleplerini incelerken genellikle insanların gelirlerine ve mesleklerine bakar. Bundan dolayı ev hanımlarının kredi kartı kullanıp kullanamayacakları ya da bankaların ev hanımlarına kredi kartı verip vermeyeceği merak edilen konulardan birisi haline gelmiştir. Bu yazımızda ev hanımlarına kredi kartı çıkar mı, bankaların istediği şartlar neler, bankalar ev hanımlarına verdikleri kredi kartlarında limiti nasıl belirliyor gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Bankalar Ev Hanımlarına Kredi Kartı Verir Mi?

Ev hanımlarının gelir getiren bir meslekleri olmamasından dolayı çoğu kişi, bankaların ev hanımlarına kredi kartı vermeyeceğini düşünür. Fakat durum tam olarak böyle değildir. Ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar da vardır. Gerekli şartları sağlayan ev hanımları, bu bankalardan kredi kartı talep edebilir.

Bankalar kredi kartı verirken ev hanımlarının geliri olup olmadığına bakar. Gayrimenkul kiraları, evde yapılan işler ve benzer durumlardan dolayı ek geliri olan kadınların kredi kartı sahibi olması daha kolaydır. Bunun haricinde kefil gösteren ya da eşinin düzenli maaşını işaret eden kadınlar da kredi kartı alma noktasında şanslıdır. Hiçbir geliri olmayan ev hanımları ise sınırlı limiti olan kredi kartlarını kullanabilir.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların bir kısmının farklı bir anlayışa sahip olması, ev hanımlarının kredi kartı almasını kolaylaştırmıştır. Bilindiği gibi bankalar kredi notunu incelemeden kredi kartı vermez, fakat ev hanımlarının bankalarda işlem yapmamasından dolayı kredi notları bulunmaz ve bundan dolayı da klasik anlayışta hizmet veren bankalar, bu türden kişilerin kredi kartı talebini reddeder. Dijital ve şubesiz bankacılık anlayışını benimseyen kurumlar ise ev hanımlarına bu noktada büyük bir kolaylık gösterir. Bu şekilde olan bankalar şunlardır:

  • Enpara.com
  • TEB
  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Vakıfbank

Yukarıda yer alan bankaların ilerleyen dönemlerde politika değişimine gitmesi ve ev hanımlarına kredi kartı vermemesi söz konusu olabilir. Ya da bu listeye yeni bankaların eklenmesi de mümkündür.

Bankalar tarafından ev hanımlarına verilen kredi kartlarının limitleri genellikle 1.000 TL olmakta ve bu sınırı aşmamaktadır. Ek geliri olan, kefil gösteren ya da eşinin kartına bağlı ek kart çıkaran ev hanımlarının kart limitlerinin daha yüksek olması söz konusu olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell