İşsizlik Maaşı Alana Kredi Kartı Çıkar Mı?

Kredi kartı başvurusu yapıldığında, bankalar bu başvuruları farklı kriterlere göre incelemekte ve bunun sonucunda başvurular karar bağlanmaktadır. Genel olarak gelir seviyesi yüksek olan kişilerin kart başvurularının onaylandığı söylenebilir. Peki, işsizlik maaşı olan kişiler kredi kartı alabilir mi? İşsizlik maaşı alana kredi kartı çıkar mı? Bu ve benzer soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Kartı Verilir Mi?

Kredi kartı hususuna değinmeden önce işsizlik maaşı ile ilgili genel bir bilgi verilmesi daha uygun olacaktır. Sigortalı olarak çalışan kişilerde işsizlik maaşı fonuna kesinti yapılır. Kişiler, kendi isteklerinin haricindeki nedenlerden dolayı işten ayrıldıklarında bu fondaki paradan kendilerine işsizlik maaşı bağlanır. İşsizlik maaşı son 3 yılda yatan prime göre en az 6 ay, en fazla ise 10 ay süreyle ödenir. Bu süreç içinde kişi iş bulursa işsizlik maaşı kesilir. Fondan verilen maaş 700 TL seviyelerindedir. Kişilerin yatırdıkları prime göre miktar biraz daha fazla olabilir.

Yukarıda bilgilerden de anlaşılacağı üzere işsizlik maaşı, yüksek seviyeli bir maaş değildir. Bunun yanında söz konusu maaş en fazla 10 ay alınabilir. Bundan dolayı bankalar için işsizlik maaşı, normal bir maaştan oldukça farklıdır. Peki, bankalar işsizlik maaşı alanlara kredi kartı verir mi?

Bankalar işsizlik maaşı alanlara kredi kartı verir. Bunun için ekstra bir kriter uygulamaz. Fakat kişilerin kredi kartı alabilmesi için farklı bir kredi kartı olmaması ya da bunun limitinin yüksek olmaması gerekir. Aksi durumda yapılan talebe gelen cevap olumsuz olacaktır.

Kredi kartı limitleri, insanların gelirlerine göre belirlenir. İlk defa kredi kartı alacak birisinin limit, gelirinin en fazla iki katı olabilir. İşsizlik maaşının iki katına kadar limit belirleyerek kredi kartı alınabilir. Fakat bu limit farklı bir kredi kartında kullanılmışsa kredi kartı alınması söz konusu değildir.

İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

İşsizlik maaşı alanlara kredi veren bankalar, ülkemizde faaliyet gösteren bankaların önemli bir kısmıdır. Fakat enpara.com, Odeabank ve CEPTETEB gibi bankaların insanların taleplerine daha olumlu yaklaştığı ve hızlı cevap verdiği söylenebilir. Kısaca şubesiz, dijital bankacılık faaliyeti gösteren kurumlar tercih edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.