Ana Sayfa Bankacılık İcra Borcunuz Var Şeklinde Gelen Telefonlar ve SMS ler

İcra Borcunuz Var Şeklinde Gelen Telefonlar ve SMS ler

Son zamanlarda oldukça çok görülen bir dolandırıcılık yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır kişilerin cep telefonlarına gelen sms ler yada direk aranmak suretiyle bir çok kişi bu şekilde taciz edilmektedir. Hatta aile bütünlüğü sıkıntıya düşenler dahi bulunmaktadır gelen mesajdan kişinin eşi ailesi haberdar olmakta ve bu neyin nesi neyin borcu gibi sözler ile tartışmalar çıkmaktadır.

Öncelikle böyle bir mesaj aldıysanız telaşlanmayın soğukkanlı olun mesela sizi aradılar ve şu şu nedenden borcunuz var icra gelecek mernis kaydından adresinizi bulduk icraya geliyor aha geldik gelecez yoldayız dahi deseler korkmayın o işler o kadar da kolay değil velev ki borcunuz dahi olsa o öyle paldır küldür icra yada eve haciz gelmez.

İcra nasıl gelir derseniz kısaca bir izah edelim borç ödenmez alacaklı size ihtarda bulunuz yada doğrudan yasal kurallar çerçevesinde İcra Müdürlüğünden ödeme emri çıkartır size tebliğ eder yasal süre olan yedi gün süre verir itiraz vb durum olmaz ise borç kesinleşir ve ondan sonra icra akabinde haciz işlemi başlar.

Gelelim konumuza, size bir sms geldi Bilmem nere Barosundan Avukat felanca hukuk bürosu şu kadar borcunuz var aşağıda bulunan iban adresine hemen yatırın yoksa eve hacze geleceğiz öncelikle avukatın adını internetten aratın ve bürosunun telefonunu bulun ve arayın teyit edin. E-Devlet sistemine girerek bakın davalarım kısmından adınıza açılan bir dosya var mı bakın, yine sizi arayanlara icra dosya numarasını isteyin ve hangi icra müdürlüğünde dosya sorun zaten size gevelemekten başka bir şey söylemeleri mümkün değil.

Peki neden gelen SMS veya aranmayı araştırın diyoruz olaki aksattığınız bir borcunuz vardır internet telefon mağaza alışverişi gibi aklınızdan çıkan bir borç yada senet olabilir. Gerçi öyle dahi olsa size tebliğ edilir ama bir ihtimal kontrol edin e-devletten. Kendinizden emin olunca gelen aramaları veya sms leri ciddiye almayın.

Nelere Dikkat Etmeli

Bir borcunuz yok ise kesinlikle dikkate almayın, sizi arayan numarayı şikayet edin Sanayi ve Ticaret Bakanlığına d şikayette bulunun, Yine olaki size ait olmayan bir borç içinde elinize icra ödeme emri geldi ona da mutlaka itiraz edin ilamsız icralara itiraz edilmez ise kesinleşir daha doğrusu başınızı çok ağrıtır.

Sizi her arayana inanmayın, soğukkanlı olun tek tek dinleyin sakın panik yapmayın,

Bu tür bir aranmaya maruz kaldıysanız arkadaşlarınıza danışın çevrenizde bulunan tanıdıklarınızla da paylaşın hemen para yatırma işine girişmeyin araştırın e devlete bakın arandığınız numarayı sonra tekrar arayın dosya numarası isteyin borcun kaynağını sorun acele etmeyin.

Yine size bir ürün gönderdik almadınız ama fatura var, sigorta yaptık, felanca mobil operatörün faturalarını satın aldık borcunuz varmış gibi söylemlere dikkat edin en yaygınlar bunlar.. Zaten terör hesaplarınızı ele geçirmiş fetö işi var aman paranı çek getir gibi şeylere sakın itibar etmeyin.. İlla ve İlla sakin olun ve mutlaka sizi arayan varsa bunu aileniz arkadaşınız ile paylaşın paylaşın ki sizi şaşkın halinizden uyandırsınlar yine emniyete kadar bildirin.

2 YORUMLAR

  1. Allah kimseyi icralık etmesin. Benim başıma daha bir kaç gün önce bir şey geldi.
    Eşimin kardeşinin borcu varmış. Alacaklı taraf kendisine ulaşamamış. Bana telefon ile bildirim geldi. Haber verin diyorlar. Ama yakınımıza bizde ulaşamıyoruz.
    Bu durumdan ben herhangi bir şekilde sorumlu tutulurmuyum.
    bilen bilgisi olan yardımcı olsun lütfen.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz